Współrzędne

Z OpenGeoWiki

Współrzędne geograficzne danego punktu to jego długość i szerokość geograficzną używane w celu określenia jego pozycji, wyrażone w stopniach, minutach i sekundach. Jeden stopień ( ° ) to 60 minut ( ' ), a jedna minuta to 60 sekund ( " ).

Początkiem układu współrzędnych w którym określa się współrzędne geograficzne jest punkt przecięcia południka zerowego (przebiegającego przez obserwatorium astronomiczne w londyńskiej dzielnicy Greenwich) z równikiem.

Spis treści

Format

Stosuje się trzy powszechne formaty zapisu współrzędnych geograficznych:

 • hddd.dddddº - stopnie dziesiętne.
 • hdddº mm.mmm' - stopnie i minuty dziesiętne - najczęściej używane w zabawie geocache.
 • hdddº mm' ss.s" - stopnie, minuty i sekundy dziesiętne - używane ogólnie w nawigacji, głównie nawigacji morskiej.

Sposób przeliczania współrzędnych geograficzne pomiędzy poszczególnymi formatami zapisu opisany jest tutaj

Układ odniesienia

Współrzędne geograficzne zależą od używanego układu odniesienia. Różnica w terenie dla tych samych współrzędnych w innych układach odniesienia czasami może przekroczyć 100 m. W geocachingu przyjęło się używać współrzędnych geograficznych w układzie WGS-84 i taki powinien być ustawiony w odbiorniku GPS.

Jak otrzymać dobre współrzędne skrzynki?

Wielu poszukiwaczy w momencie odnalezienia skrzynki narzeka na małą dokładność podanych wcześniej współrzędnych, które wskazują miejsce kilkadziesiąt metrów dalej. W celu uniknięcia takich sytuacji w przypadku Twoich skrzynek użyj jednej z następujących metod:

Metoda pierwsza

 1. Podejdź do skrzynki i przytrzymaj odbiornik GPS tak blisko niej, jak to tylko możliwe bez zasłaniania zbyt wielu satelitów. Jeśli masz odbiornik BT, to możesz położyć go na skrzynce a samemu odsunąć się, żeby zaznaczyć punkt nie ruszając go.
 2. Poczekaj 3 – 6 minut bez poruszania odbiornika GPS, następnie zaznacz punkt (mark waypoint)
 3. Powtarzaj krok 1 i 2 za każdym razem odchodząc z odbiornikiem GPS od skrzynki i wracając z różnych kierunków.
 4. Wróć do swojej skrzynki i po odczekaniu kilku minut sprawdź, który z punktów jest najbliżej aktualnej pozycji.
 5. Powtarzaj krok 4, aż stanie się oczywiste, który z punktów jest rzeczywiście najbliżej skrzynki.

Metoda druga

Oto druga metoda, która sprawdza się bardzo dobrze z odbiornikami potrafiącymi uśredniać pozycję w trakcie zapisywania punktu (Magellan seria SporTrack, Garmin seria 60 (a jest jakiś, który nie potrafi?--Magnoom 23:57, 25 sie 2006 (CEST))).

 1. Umieść odbiornik na skrzynce, albo bardzo blisko niej. Możesz zawiesić odbiornik nad skrzynką na gałęzi lub kijku trekingowym.
 2. Upewnij się czy masz mocny sygnał z wielu satelitów.
 3. Pozwól odbiornikowi uśredniać przez 3 – 5 minut.
 4. Rusz odbiornikiem na tyle znacząco, aby przerwać uśrednianie i natychmiast wróć w to samo miejsce.
 5. Pozwól teraz odbiornikowi uśredniać co najmniej przez 10 minut jeśli masz mocne sygnały z satelitów lub dłużej przy słabszych sygnałach.
 6. Zaznacz punkt (mark waypoint)

Magellan SporTrack jest znany z "sling shot effect" więc uzyskanie dokładnych odczytów różni się od innych modeli, ale powyższa metoda przyniesie dokładne wyniki.

Pewne wskazówki pomagające uzyskać dobre odczyty

 • Przed odczytywaniem współrzędnych zwróć uwagę na układ odniesienia ustawiony w odbiorniku. Najpopularniejszym jest WGS-84.
 • Jeśli skrzynka ukryta jest w terenie, gdzie odbiorniki mogą gubić sygnały, przejdź w miejsce w okolicy ułatwiające dokładniejsze pomiary, złap sygnały z kilku satelitów, następnie idź w linii prostej na skrzynkę zanim zaznaczysz punkt.
 • Zawsze odczekaj co najmniej 2 minuty zanim zaznaczysz punkt, nawet mając wiele satelitów. W ten sposób odbiornik GPS ma czas na uśrednienie sygnałów z satelitów i otrzymanie dokładniejszych współrzędnych.
 • Zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego odbiornika GPS. Powinna wyjaśnić jak należy trzymać odbiornik, aby uzyskać lepszy odbiór. Odbiorniki Magellana powinno trzymać się pionowo.
 • Udawaj ukrywanie skarbu we własnym ogródku lub często odwiedzanym miejscu. Używaj jednej z powyższych metod do odczytywania współrzędnych. Powracaj w to miejsce w różne dni, aby nabrać pewności, która z metod bardziej Ci odpowiada.

Używam AutoMapy i jak wprowadzić współrzędne na OC PL?

Automapa przechowuje współrzędne w pliku UAM w układzie odniesienia 1992, ale wyświetla je na mapie w układzie odniesienia WGS84. Jeśli zaznaczysz punkt na mapie w AM, czyli dodasz POI i później obejrzysz jego własności to będziesz miał współrzędne punktu w WGS84 tyle ze w formacie zapisu:

Stopnie Minuty Sekundy (gdzie sekundy są zapisane z dokładnością do tysięcznej części) np 52° 38' 0.695"

Natomiast wprowadzanie współrzędnych w OC PL masz w formacie zapisu:

Stopnie i Minuty, np. 52° 38.012'

wiec dane z AM należy przekonwertować na format zapisu przyjęty w OC PL. Jak tego dokonać opisaliśmy wyżej. W tym przypadku stopnie (52°) i minuty (38') pozostawiamy bez zmian. Wartość sekund (0.695") dzielimy przez 60 i otrzymujemy 0.01158333 , więc przyjmujemy tysięczne części minuty 0.012.

Zobacz też

Osobiste
Linki angielskie