Szukanie skrzynki

Z OpenGeoWiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przygotowanie do wyprawy

Wybrałeś/Wybrałaś już skrzynkę i przygotowujesz się do jej poszukiwań w terenie.

Ponieważ zabawa polega na odkrywaniu (zarówno on-line jak i off-line), warto wcześniej zapoznać się z mapą okolicy miejsca, w którym będziesz poszukiwał/poszukiwała skrzynki. Można wstępnie zapoznać się z okolicą, ukształtowaniem terenu, zaplanować dojazd, miejsce parkowania i dojście. Warto też wcześniej poczytać w Internecie lub przewodnikach o ciekawych miejscach w pobliżu, zabytkach, itp.

Przy niektórych skrzynkach pojawiają się komentarze poszukiwaczy o odnalezieniu skarbu bez pomocy odbiornika GPS. Aby zacząć zabawę, nie musisz wcale posiadać odbiornika GPS, często wystarczy telefon z GPS oraz odpowiednim oprogramowaniem, a niektóre skrzynki, tzw. "GPS Free", można znaleźć także bez jego pomocy.

Jeśli dysponujesz odbiornikiem, wprowadź współrzędne z opisu skrzynki . Spakuj dodatkowe narzędzia (rękawiczki robocze, śrubokręt, latarkę, zestaw naprawczy, długopis, itp.), jeśli przypuszczasz, że będą przydatne przy jej zdobywaniu. Nie zapomnij aparatu fotograficznego i gadżetów na wymianę po odnalezieniu skarbu.

Jesteś gotowy/gotowa do wyprawy!

Znalazłem/Znalazłam skrzynkę i nie wiem, co dalej robić?

Przede wszystkim ciesz się!

Szukając skrzynek staraj się postępować ostrożnie, aby nie uszkodzić skrzynki, jej maskowania - a przede wszystkim otoczenia.

Otwórz pojemnik i wyjmij logbook skrzynki. W logbooku powinieneś/powinnaś znaleźć informację, w jakim serwisie skrzynka jest zarejestrowana. Zapamiętaj ją lub zapisz. Wpisz do logbooka dane znalazcy (pseudonim) i datę znaleziska. To najważniejsze! Miłym zwyczajem jest też wpisanie, w jakim stanie jest skrzynka.

Teraz możesz obejrzeć zawartość skrzynki. Możesz wymienić jeden fant na inny lub po prostu dołożyć coś od siebie. W logbooku skrzynki powinieneś odnotować, co wziąłeś/wzięłaś, a co włożyłeś/włożyłaś, np.:

  • OUT: muszelka
  • IN: maskotka

Jeśli napotkasz i weźmiesz ze skrzynki GeoKreta, Travel Buga czy Geocoina, musisz zarejestrować ich zabranie w odpowiednich serwisach. Zamknij skrzynkę, dobrze ją zapakuj i schowaj dokładnie w tym samym miejscu, w którym ją znalazłeś/znalazłaś. Staraj się schować skrzynkę tak, aby nie było widać śladów Twojej działalności.

Po znalezieniu skrzynki

Po powrocie z wycieczki wprowadź odpowiednie wpisy do logu w serwisie, na którym zarejestrowana jest skrzynka. W tym celu należy się zarejestrować (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/zrobiłaś), zalogować w serwisie, odnaleźć skrzynkę w bazie danych i kliknąć na link w lewym, górnym rogu "Wpis do logu". Na następnej stronie wypełnić formularz i zaznaczyć odnalezienie lub nieudaną próbę odnalezienia skarbu, podać datę poszukiwań i opowiedzieć o swojej przygodzie (warto podać w jakim stanie jest skrzynka, czy pojemnik nie jest uszkodzony itp.).