Stopień trudności zadania
JakoĹÄ skrzynki zaleĹźy od zespoĹu czynnikĂłw wpĹywajÄ cych na jej atrakcyjnoĹÄ, trwaĹoĹÄ i ogĂłlnie majÄ cych wpĹyw na stopieĹ satysfakcji z jej odnalezienia. NiektĂłre z takich elementĂłw to:
- lokalizacja
- sposĂłb ukrycia
- opakowanie
- niezbÄdna zawartoĹÄ
- opis skrzynki w serwisie OC
- konserwacja skrzynki
- Lokalizacja. Powinna byÄ atrakcyjna lub w inny sposĂłb interesujÄ ca i odpowiadaÄ celowi ukrycia kesza. Przypadkowa lokalizacja moĹźe byÄ ĹşrĂłdĹem rozczarowania ("no i po co ja tu przyjechaĹem?", "strata czasu"). Gdy planujesz ukryÄ skrzynkÄ, zastanĂłw siÄ dlaczego wybraĹeĹ wĹaĹnie tÄ lokalizacjÄ i dlaczego chcesz zachÄciÄ poszukiwaczy do odwiedzenia tego miejsca. PomyĹl, czy chciaĹbyĹ odwiedziÄ skrzynkÄ takÄ jak ta. JeĹźeli planujesz skrzynkÄ wirtualnÄ , to zastanĂłw siÄ czy nie da siÄ jednak zaĹoĹźyÄ skrzynki tradycyjnej. Skrzynek typu webcam nie zalecamy.
- SposĂłb ukrycia. Skrzynka powinna byÄ ukryta w sposĂłb ograniczajÄ cy ryzyko jej przypadkowego odkrycia lub zniszczenia, np. przez zwierzÄta lub czynniki atmosferyczne. DokĹadne miejsce ukrycia powinno byÄ wybrane w przemyĹlany sposĂłb, uwzglÄdniajÄ cy m.in. bezpieczeĹstwo poszukiwaczy. JednoczeĹnie miejsce i sposĂłb ukrycia powinny byÄ wybrane tak, aby dostarczaÄ satysfakcji ze znalezienia skrzynki. Dotyczy to w szczegĂłlnoĹci takĹźe skrzynek wirtualnych, ktĂłre nie powinny byÄ zakĹadane wirtualnie, tj. bez obecnoĹci zaĹoĹźyciela na miejscu.
Nie zakĹadaj skrzynki na siĹÄ - jeĹźeli jest bardzo prawdopodobne, Ĺźe skrzynkÄ znajdÄ osoby postronne (wyrzucÄ /zniszczÄ ), to rozwaĹź jej umieszczenie kilka/naĹcie metrĂłw dalej, a w opisie wskaĹź miejsce do ktĂłrego odwiedzenia zachÄcasz. ZnikniÄcie skrzynki to strata podwĂłjna: dla zaĹoĹźyciela i dla tych, ktĂłrzy przyjdÄ jej szukaÄ. Ze wzglÄdu na ograniczone moĹźliwoĹci sprzÄtu, ktĂłrym dysponujemy przy szukaniu skrzynek (dokĹadnoĹÄ gps siÄga kilku metrĂłw, nie centymetrĂłw) naleĹźy znaleĹşÄ punkt (lub odpowiednio go oznaczyÄ), ktĂłry wyróşnia siÄ z tĹa. Nie chowaj skrzynki wsrĂłd identycznych drzew, wsrĂłd zbiorowiska kamieni podobnych, itp. Przy zakĹadaniu skrzynki myĹl tak, jakbyĹ chciaĹ jÄ wĹaĹnie odkryÄ - gdzie szukaĹbyĹ jej przede wszystkim?
- Opakowanie skrzynki i oznakowania. Skrzynka powinna byÄ zabezpieczona przed uszkodzeniem jej zawartoĹci przez wilgoÄ, zwierzÄta. ZawartoĹÄ skrzynki wewnÄ trz powinna byÄ zabezpieczona szczelnym workiem foliowym. TakĹźe z zewnÄ trz skrzynka powinna byÄ zabezpieczona foliÄ . Niechlujne opakowanie, nieszczelne pudeĹko, brak folii zabezpieczajÄ cej moĹźe w krĂłtkim czasie doprowadziÄ do zniszczenia zawartoĹci skrzynki. NaraĹźona na czynniki atmosferyczne przeleĹźy byÄ moĹźe kilka miesiÄcy zanim ktoĹ do niej przyjdzie, a przecieĹź ma byÄ w tym miejscu znacznie dĹuĹźej. Do Ĺrodka warto wĹoĹźyÄ zapasowy worek foliowy. Na opakowanie skrzynki nie nadajÄ siÄ cieniutkie torebki foliowe z supermarketĂłw. Znacznie lepsze sÄ ... worki na Ĺmieci. Doskonale spisujÄ siÄ torby po proszku do prania. Zawsze trzeba liczyÄ siÄ z przypadkowym odnalezieniem skrzynki. Dlatego pudeĹko powinno byÄ opisane. Nie musisz mieÄ kolorowej drukarki laserowej. Wystarczy flamaster, ktĂłrego nie moĹźna zetrzeÄ palcem. MoĹźna w pudeĹku (a zwykle sÄ przezroczyste) od Ĺrodka na kartce umieĹciÄ wpis. Wpis typu: "To nie jest ĹmieÄ. Nie niszcz! To jest skrzynka geocache - wiecej na www.opencaching.pl" jest wysoce zalecany. Wszyscy lubimy coĹ znaleĹşÄ - niektĂłrzy taki skarb mogÄ po prostu zabraÄ do domu lub... wyrzuciÄ do pobliskiego kosza.
- ZawartoĹÄ skrzynki ;-) Logbook, oĹĂłwek, temperĂłwka. Atrakcyjne fanty. ZawartoĹÄ skrzynki powinna byÄ dobrana z myĹlÄ o tym, Ĺźe moĹźe byÄ znaleziona przez róşne osoby, sĹowem, dla kaĹźdego coĹ miĹego. Dobrze jeĹli w miarÄ moĹźliwoĹci rzeczy ukryte w skrzynce sÄ nieuĹźywane, a na pewno nie powinny byÄ uszkodzone lub zniszczone. Nie umieszczaj w skrzynce przedmiotĂłw co do ktĂłrych masz pewnoĹÄ, Ĺźe nikogo nie ucieszÄ . Nikt nie chce znaleĹşÄ w skrzynce Ĺmieci. Lepiej jeĹli skrzynka jest pusta, niĹź gdyby miaĹa zawieraÄ stare bilety, kapsle i paragon za piwo czy spinacze biurowe. ArtykuĹy spoĹźywcze w folii nie sÄ zalecane - czy bez obaw siÄgniesz po batonik, ktĂłry przeleĹźaĹ w ziemi kilka miesiÄcy? Czy opakowanie nadal jest szczelne?
Bez wzglÄdu na jakoĹÄ/iloĹÄ fantĂłw elementem koniecznym jest logbook. Wzory logbookĂłw sÄ do pobrania i wydrukowania z serwisu OC [[1]]. JeĹźeli nie masz moĹźliwoĹci wydrukowania logbooka, to nic nie szkodzi! Wystarczy notes/maĹy zeszyt. WaĹźne, Ĺźeby znalazĹy siÄ w nim takie same, niezbÄdne elementy: informacja dla przypadkowego znalazcy, nazwa skrzynki, wspĂłĹrzÄdne. Notesik z nazwÄ skrzynki na okĹadce i sĹowem "skrzynka/logbook" na miano logbooka zdecydowanie nie zasĹuguje. ZdarzajÄ siÄ skrzynki, w ktĂłrych rolÄ logbooka peĹniÄ kawaĹki tektury, kartki wydarte z zeszytu... Takich wzorĂłw nie zalecamy. OĹowek i temperĂłwka: w skrzynkach mikro czÄsto siÄ nie mieszczÄ , ale jeĹli tylko moĹźesz zadbaj rĂłwnieĹź o te elementy wyposaĹźenia Twojej skrzynki. OĹĂłwek jest zalecany (nie dĹugopis), zimÄ zawsze sprawny, a temperĂłwka... to oczywiste.
- Opis skrzynki w bazie danych. Powinien zachÄcaÄ do poszukiwaĹ skrzynki. JednoczeĹnie powinien zawieraÄ informacje niezbÄdne do jej znalezienia. NiedokĹadny opis w bazie, nie wyjaĹniajÄ cy dlaczego skrzynka zostaĹa ukryta w tym miejscu, lub zawierajÄ cy bĹÄdne informacje dotyczÄ ce ukrycia skrzynki bezpoĹrednio wpĹywa na obniĹźenie jakoĹci skrzynki.
Ten element jest chyba najwaĹźniejszy. Na pewno bardzo istotny. Do Twojej skrzynki bÄdÄ zmierzaÄ poszukiwacze w rĂłznym wieku (mĹodzieĹź, rodzice z maĹymi dzieÄmi, moĹźe nawet starsi), z róşnym wyposaĹźeniem (pieszo, na rowerze, zmotoryzowani). UwzglÄdnij to w okreĹleniu stopnia trudnoĹci terenu i stopniu zadania. Jest tylko 5 zasadniczych stopni trudnoĹci terenu. Nie ma potrzeby tej iloĹci zwiÄkszaÄ, ale za to w opisie uwzglÄdnij trudnoĹci terenowe - kilka dodatkowych zdaĹ pozwoli lepiej przygotowaÄ siÄ do wycieczki i uĹatwi innym dotarcie do skrzynki. ZakĹadajÄ c cache dotarĹeĹ w miejsce z okreĹlonego kierunku - nie kaĹźdy dotrze z tej samej strony. JeĹźeli w okolicy jest rzeczka, podmokĹy teren lub inne trudnoĹci ograniczajÄ ce dostÄp - umieĹÄ odpowiednie uwagi w opisie.
WspĂłĹrzÄdne skrzynki: jeĹźeli przy zakĹadaniu skrzynki nie korzystasz z gps, to zalecana jest szczegĂłlna uwaga! WspĂłĹrzÄdne oparte na mapach mogÄ znacznie odbiegaÄ od rzeczywistych namiarĂłw. Nie zakĹadaj, Ĺźe geocacher bÄdzie dysponowaĹ dokĹadnymi mapami (papierowymi lub nie) danej okolicy - w geocachingu to nie jest warunek konieczny; jedziesz na wakacje/wycieczke w nowe tereny; czy w koĹcu Ty sam masz w domu szczegĂłĹowe mapy caĹego kraju? NiezbÄdne wskazĂłwki zawrzyj w opisie. JeĹźeli nie masz dokĹadnych wspĂłĹrzÄdnych - napisz o tym. PamiÄtaj, Ĺźe jest istotna rĂłznica miÄdzy wpisem: "wspĂłĹrzÄdne przybliĹźone", a wpisem "wspĂłĹrzÄdne nie odpowiadajÄ poĹoĹźeniu skrzynki".
StopieĹ trudnoĹci: na pewno chcesz, Ĺźeby Twoja skrzynka zostaĹa odnaleziona, ale moĹźe chcesz utrudniÄ troche zadanie? Nie musi byÄ Ĺatwo! Niech jednak stopieĹ trudnoĹci nie polega na zakopaniu skrzynki metr pod ziemiÄ czy schowaniu pod pĹytÄ chodnikowÄ na promenadzie (o godz. 4 nad ranem faktycznie nikogo moĹźe nie byÄ w pobliĹźu, ale czy inni teĹź majÄ tu dotrzeÄ o tej godzinie? JeĹli tak - umieĹÄ to w opisie). W ogĂłle nie zalecamy zakopywania skrzynek - staraj siÄ znaleĹşÄ inny sposĂłb/miejsce ukrycia.
Dodatkowe informacje o obiekcie, ktĂłry polecasz: nie trzeba przepisywaÄ ksiÄ Ĺźek. JeĹli jednak opis ogranicza siÄ do informacji "znajdziecie na ten temat duĹźo w sieci", to zdecydowanie za maĹo. Warto podaÄ choÄ jeden link (najlepiej "klikalny", a nie czysty tekst). Komfort z takiego rozwiÄ zania zamiast irytacji osĂłb odwiedzajÄ cych TwojÄ skrzynke w serwisie bÄdzie najlepszÄ nagrodÄ .
Skrzynka musi byÄ serwisowana. JeĹźeli nie moĹźesz odwiedziÄ jej fizycznie, to zalecane jest przynajmniej czytanie wpisĂłw do wĹasnych skrzynek. JeĹźeli wystÄpujÄ trudnoĹci (np. skrzynka nie zostaĹa odnaleziona kolejny raz, logbook zamokniÄty, zniszczone pudeĹko/worek, itp.), to trzeba podjÄ Ä odpowiednie kroki. Wielu geocacherĂłw nosi ze sobÄ zapasowy worek, oĹĂłwek, rezerwowy logbook - reperujemy napotkane uszkodzone skrzynki. PrzecieĹź sÄ rĂłwnieĹź nasze :) W miarÄ moĹźliwoĹci trzeba dbaÄ o wĹasne skrzynki - niech nie bÄdÄ opuszczone przez zaĹoĹźyciela.
Uwaga koĹcowa JeĹźeli odkryĹeĹ juĹź swĂłj pierwszy cache i podoba Ci siÄ ta zabawa, to niemal na pewno chciaĹbyĹ schowaÄ rĂłwnieĹź swojÄ wĹasnÄ skrzynkÄ. To naturalny odruch. Wstrzymaj siÄ jednak! WARTO odwiedziÄ co najmniej KILKA róşnych skrzynek, róşnych autorĂłw. Zmierzysz siÄ byÄ moĹźe z problemami w dotarciu do skrzynki, poznasz sposoby chowania... Na pewno bÄdziesz mieÄ duĹźo spostrzeĹźeĹ. WraĹźenia pozytywne ("aleĹź to dobre miejsce na ukrycie", "oryginalny sposĂłb ukrycia") sÄ rĂłwnie cenne jak negatywne ("i gdzie w tym gÄ szczu moĹźe byÄ cache?"). Wykorzystaj je, Ĺźeby odwiedzenie Twojej skrzynki byĹo przyjemnoĹciÄ . Do tego jednak potrzebne jest doĹwiadczenie. Animusz, Ĺşle ukierunkowany entuzjazm i brak wiedzy zaowocujÄ powstaniem skrzynki, ktĂłra bÄdzie irytowaÄ zamiast cieszyÄ.