Współrzędne
Współrzędne (geograficzne) - to zbiór cyfr określających długość i szerokość geograficzną mierzonych w stopniach, minutach i sekundach, używanych w celu określenia pozycji. Początkiem tego układu współrzędnych jest przecięcie się południka zerowego (przebiegającego przez obserwatorium astronomiczne w londyńskiej dzielnicy Greenwich) z równikiem.
Jeden stopień ( ° ) to 60 minut ( ' ), a jedna minuta to 60 sekund ( " ).
Format
Stosuje się trzy powszechne formaty zapisu współrzędnych geograficznych:
- hddd.dddddº - stopnie dziesiętne.
- hdddº mm.mmm' - stopnie i minuty dziesiętne - najczęściej używane w zabawie geocache.
- hdddº mm' ss.s" - stopnie, minuty i sekundy dziesiętne - używane ogólnie w nawigacji, głównie nawigacji morskiej.
Zastanawiasz się, jak przeliczyć współrzędne geograficzne pomiędzy poszczególnymi formatami zapisu? Konwersja formatów zapisu
Układ odniesienia
Współrzędne geograficzne zależą od używanego układu odniesienia. Różnica w terenie dla tych samych współrzędnych w innych układach odniesienia czasami może przekroczyć 100 m. Przyjęło się w zabawie geocache używać współrzędnych geograficznych w układzie WGS-84 i taki powinien być ustawiony w odbiorniku GPS.
Jak otrzymać dobre współrzędne skrzynki?
Wielu poszukiwaczy w momencie odnalezienia skrzynki narzeka na dokładność podanych wcześniej współrzędnych, które wskazują miejsce kilkadziesiąt metrów dalej. W celu uniknięcia takich sytuacji w przypadku Twoich skrzynek użyj jednej z następujących metod:
Metoda pierwsza
- Podejdź do skrzynki i przytrzymaj odbiornik GPS tak blisko niej, jak to tylko możliwe bez zasłaniania zbyt wielu satelitów.
- Poczekaj 3 – 6 minut bez poruszania odbiornika GPS, następnie zaznacz punkt (mark waypoint)
- Powtarzaj krok 1 i 2 za każdym razem odchodząc od skrzynki i wracając z różnych kierunków.
- Powtarzaj wszystkie poprzednie kroki w różnych warunkach pogodowych. (?)
- Wróć do swojej skrzynki i po odczekaniu kilku minut sprawdź, który z punktów jest najbliżej aktualnej pozycji.
- Powtarzaj krok 5, aż stanie się oczywiste, który z punktów jest rzeczywiście najbliżej skrzynki.
Jeśli nie jesteś aż takim perfekcjonistą, możesz ominąć krok 4.
Metoda druga
Oto druga metoda, która sprawdza się bardzo dobrze z odbiornikami potrafiącymi uśredniać pozycję w trakcie zapisywania punktu (Magellan seria SporTrack, Garmin seria 60 (a jest jakiś, który nie potrafi?--Magnoom 23:57, 25 sie 2006 (CEST))).
- Umieść odbiornik na skrzynce, albo bardzo blisko niej. Możesz zawiesić odbiornik nad skrzynką na gałęzi lub kijku trekingowym.
- Upewnij się czy masz mocny sygnał z wielu satelitów.
- Pozwól odbiornikowi uśredniać przez 3 – 5 minut.
- Rusz odbiornikiem na tyle znacząco, aby przerwać uśrednianie i natychmiast wróć w to samo miejsce.
- Pozwól teraz odbiornikowi uśredniać co najmniej przez 10 minut jeśli masz mocne sygnały z satelitów lub dłużej przy słabszych sygnałach.
- Zaznacz punkt (mark waypoint)
Magellan SporTrack jest znany z "sling shot effect" więc uzyskanie dokładnych odczytów różni się od innych modeli, ale powyższa metoda przyniesie dokładne wyniki.
Pewne wskazówki pomagające uzyskać dobre odczyty
- Przed odczytywaniem współrzędnych zwróć uwagę na układ odniesienia ustawiony w odbiorniku. Najpopularniejszym jest WGS-84.
- Jeśli skrzynka ukryta jest w terenie, gdzie odbiorniki mogą gubić sygnały, przejdź w miejsce w okolicy ułatwiające dokładniejsze pomiary, złap sygnały z kilku satelitów, następnie idź w linii prostej na skrzynkę zanim zaznaczysz punkt.
- Zawsze odczekaj co najmniej 2 minuty zanim zaznaczysz punkt, nawet mając wiele satelitów. W ten sposób odbiornik GPS ma czas na uśrednienie sygnałów z satelitów i otrzymanie dokładniejszych współrzędnych.
- Zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego odbiornika GPS. Powinna wyjaśnić jak należy trzymać odbiornik, aby uzyskać lepszy odbiór. Odbiorniki Magellana powinno trzymać się pionowo.
- Udawaj ukrywanie skarbu we własnym ogródku lub często odwiedzanym miejscu. Używaj jednej z powyższych metod do odczytywania współrzędnych. Powracaj w to miejsce w różne dni, aby nabrać pewności, która z metod bardziej Ci odpowiada.
Używam AutoMapy i jak wprowadzić współrzędne na OC PL?
Automapa przechowuje współrzędne w pliku UAM w formacie układu 1992 ale wyświetla je na mapie w WGS84 więc jeśli zaznaczysz punkt na mapie w AM czyli dodasz POI i później obejrzysz jego własności to będziesz miał współrzędne punktu w WGS84 tyle ze w formacie:
Stopnie Minuty Sekundy (gdzie sekundy są w układzie dziesiętnym) np 52° 38' 0.695
Natomiast wprowadzanie współrzędnych w OC PL masz w formacie:
Stopnie i następnie Minuty i sekundy sa w formacie np 52° 38.695'
wiec dane z AM należy minuty przekonwertować na format tzn wartość z w naszym przykładzie 38+0.695 = 38.695 i masz gotowe dane do OC PL