Chowajmy i opisujmy z głową

Z OpenGeoWiki
Wersja z dnia 19:34, 16 sie 2007 autorstwa karmi (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Z relacji Wojtasa:

* Zdarzyło mi się przed tygodniem, że poszedłem szukać cache. We wskazówkach było napisane „geocache ukryty nieopodal miejsca na ognisko przy półokrągłym betonowym murku”. Zaszedłem na miejsce, a tam mój GPS wariuje, traci dokładność z każdym krokiem, zamiast jednego – dwa miejsca na ognisko na półkilometrowym odcinku, 3 murki z czego wszystkie były okrągłe, a nie półokrągłe i żaden nie był betonowy tylko wszystkie kamienne...

Cmentarz w lesie ogrodzony kamiennymi wieĹźyczkami

Nie jest to odosobniony przypadek. Sam miałem co najmniej kilka takich. A jeżeli w dodatku jest to polanka w gęstym lesie, gdzie GPS lubi tracić dokładność, to możemy spędzić na poszukiwaniach sporo czasu. Oczywiście, wypoczynek na świeżym powietrzu to zdrowie, ale nie każdy musi mieć dużo czasu. Może już właśnie robi się ciemno itd.

Opisujmy skrzynki precyzyjnie i postarajmy się przewidywać, że coś się może zmienić. Ktoś rozpali drugie ognisko, MPGK zlikwiduje kosz na śmieci, czy kiosk „Ruchu”. Pamiętajmy, że skrzynki czekają na swoich znalazców czasami nawet lata i ich otoczenie może ulec zmianie. Postarajmy się zamieszczać w opisie odniesienie do czegoś, co jest raczej niezmienne. Nikt nie przestawi skały czy ruin zamczyska (chyba że sami geocacherzy).

No właśnie. Siła geocache jest wielka. Tak wielka, że pozwala zdemolować cmentarz, a może i rozebrać ruiny zamku lub innego zabytku. Ruszmy głową i przewidujmy, jak potencjalny poszukiwacz będzie szukał. Byłem niedawno na poszukiwaniach i trafiłem na wojskowy cmentarz, gdzie ukryty jest cache. Informacja mówiła, że jest ukryty 2 m nad ziemią. Cmentarz w lesie był ogrodzony kamiennymi wieżyczkami zwieńczonymi gontem. GPS gubi sygnał. Przestałem szukać, gdy zobaczyłem, jak szukali inni. Deseczki gontu poodrywane, pod wieżyczkami wyrwane krzyże, podstawione żeby można było się wspiąć. Czy na pewno o to chodzi? Zastanówmy się chwilę, bo co ambitniejsi mogą rozebrać np. Wawel, bo ktoś schował cache „w zamkowym murze”, albo Powązki – „0,5 m pod krzyżem”.

Podobne zastrzeżenia dotyczą umieszczania skrzynek w miejscach, w których potencjalnie poszukiwacze mogliby stanowić zagrożenie dla przyrody. Dlatego nie umieszczajmy skrzynek w rezerwatach, w ostojach zwierzyny czy na terenach lęgowych ptaków.