Umieszczanie skrzynek w terenie
Skrzynki geocache muszą być umieszczane w terenie tak, aby niemożliwe było pomylenie ze sobą sąsiadujących skrzynek. W szczególności muszą być zachowane zasady:
1) zachowany został minimalny odstęp do najbliższej, sąsiadującej skrzynki.
2) sposób ukrycia, opis skrzynki czy ewentualny spojler skutecznie wykluczają możliwość pomylenia sąsiadujących skrzynek.
Umiejscowienie skrzynki:
Skrzynki powinny pokazywać różne obiekty, jednak dopuszczalne jest schowanie kilku skrzynek dotyczących tego samego obiektu pod warunkiem, że są to skrzynki różnego typu i że spełniają warunki podane poniżej:
- Minimalna dopuszczalna odległość pomiędzy pojemnikami powinna być taka by znaczniki na mapie nie pokrywały się ze sobą.
Od powyższej reguły są dwa wyjątki: skrzynki mobilne (które mogą być umieszczone w innej skrzynce) oraz skrzynki typu own (w których mogą znajdować się skrzynki mobilne).
- Znaczniki skrzynek (bez względu na typ) nie mogą się nakładać - co ustala wyżej wymieniona reguła odległości. W przypadku skrzynek mobilnych umieszczonych w innych skrzynkach dokładna informacja o ich lokalizacji powinna być podana w postaci logu internetowego przez osobę, która umieściła tą skrzynkę w innej.
Odstępstwo od powyższych zasad może nastąpić wyłącznie po pozytywnej opinii Centrum Obsługi Geocachera, wyrażonej w postaci komentarza do skrzynki.
Niedostosowanie się do wymogu minimalnej odległości pomiędzy skrzynkami może stanowić podstawę do zablokowania skrzynki przez Centrum Obsługi Geocachera.
Rezerwowanie miejsca na skrzynkę:
Zabrania się praktyk rezerwowania sobie miejsca na mapie poprzez publikowanie kesza, a następnie zawieszanie go. Osoby przyłapane na takim działaniu mogą zostać ukarane tygodniowym banem w serwisie opencaching.pl, zaś w przypadku recydywy – banem permanentnym. W przypadku, gdy niedostępność kesza wynika z sytuacji od keszera niezależnej sugerowany jest kontakt z COG celem wyjaśnienia sprawy.
Zabrania się praktyk rezerwowania sobie miejsca na mapie poprzez aktywowanie zawieszonego kesza i natychmiastowe zawieszanie go ponownie w celu uniknięcia automatycznej archiwizacji. Osoby przyłapane na takim działaniu mogą zostać ukarane tygodniowym banem w serwisie opencaching.pl, zaś w przypadku recydywy – banem permanentnym. W przypadku, gdy niedostępność kesza wynika z sytuacji od keszera niezależnej sugerowany jest kontakt z COG celem wyjaśnienia sprawy.
W przypadku przygotowywania większego projektu (wzór na mapie, inne podobne) i potrzeby ustalenia miejsca w terenie - najlepszy kontakt z przedstawicielem COG z danego województwa.
Zawartość skrzynki:
- Skrzynka nie może zawierać materiałów wybuchowych, żrących lub innych przedmiotów niebezpiecznych, przedmiotów nietrwałych (np. żywności), brudzących, klejących, a także przedmiotów lub treści niezgodnych z prawem. Zostawiając fanty w skrzynce pamiętajmy, że skrzynki są znajdowane także przez lub w towarzystwie osób niepełnoletnich.
- Zabrania się umieszczania w Skrzynkach materiałów o wiodącym charakterze komercyjnym (reklam, kuponów rabatowych na usługi itp.).
- Każda skrzynka powinna być opatrzona nazwą (nickiem) jej Właściciela w Serwisie, o ile to możliwe.
Skrzynki poza obszarem przestrzeni publicznej:
Skrzynka poza obszarem przestrzeni publicznej oraz na terenie podlegającym ochronie prawnej może być założona pod warunkiem uzyskania przez Właściciela Skrzynki pisemnej zgody właściciela tego obszaru lub terenu, na jej założenie oraz późniejsze poszukiwanie przez Użytkowników.
Zabronione jest zakładanie skrzynek w miejscach, w których pojęcie kesza wymaga naruszenia prawa przez osobę szukającą skrzynki.