Internetowa baza skrzynek: Różnice pomiędzy wersjami

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(New page: '''Rejestracja skrzynki''' to umieszczenie w jednej z baz skrzynek np. [http://www.opencaching.pl OpenCaching PL] informacji o skrzynce. Aby zarejstrowa...)
 
(Uproszczenie definicji, usunięcie nawiązania do GC)
 
(Nie pokazano 22 wersji utworzonych przez 10 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Rejestracja skrzynki''' to umieszczenie w jednej z [[Strona z_bazą danych skrzynek|baz skrzynek]] np. [http://www.opencaching.pl OpenCaching PL] informacji o skrzynce. Aby zarejstrować skrzynkę na OC PL należy wypełnić formularz który jest dostępny [http://www.openaching.pl/newcache.php na stronie OC PL].
'''Internetowa baza skrzynek''' (zwana często "serwisem internetowym") pozwala na rejestracje nowych [[Skrzynka|skrzynek]] wraz z ich opisem i [[Współrzędne|współrzędnymi]]. Dzięki temu inni [[Keszer|keszerzy]] mogą odczytać te dane i odszukiwać skrzynki. Istnieje kilka popularnych internetowych baz skrzynek.


Podstawowe informacje jakie są potrzebne do zarejestrowania skrzynki na OC PL:
Największą i najpopularniejszą niekomercyjną bazą skrzynek ukrytych w Polsce jest powstała w 2006 roku [[Opencaching PL|Opencaching.pl]]. Została ona stworzona jako bezpłatna, otwarta alternatywa dla innych, komercyjnych systemów.
* '''Nazwa''': Każda skrzynka otrzymuje nazwę. Kilka skrzynek może mieć identyczną nazwę ale powinno się tego unikać. Wybierz nazwę skrzynki i unikaj mało znaczących nazw jak np. "A81#589". Jedyne ograniczenie dla nazwy skrzynki to długość nazwy, która może wynosić max 60 znaków.


* '''Wielkość skrzynki'''
[https://wiki.opencaching.pl/index.php/Geocaching_na_%C5%9Bwiecie  Inne bazy skrzynek na świecie]
** Mikro (pojemnik po filmie 35 mm lub mniejszy, typowo zawiera tylko dziennik zwinięty w rulon)
** Mała (Pojemniki plastikowe na kanapke itp lub mniejsze, zawiera dziennik i drobne skarby)
** Normalna (Pojemniki większe od tych na kanapki lub podobne)
** Duża i bardzo duża (3 litrowe wiaderko np po farbach lub większe)


* '''Rodzaje skrzynek''': Jest kilka interesujących rodzajów skrzynek:
[[Kategoria:Geocaching]]
** Tradycyjna
** Multi-cache
** Mobilna
** Quiz
** Matematyczna
** Wirtualna
** Webcam
** Drive-in
** Niezanay typ
 
* '''[[Współrzędne]]''': Pozycja skrzynki (pobrana z GPS), docelowego obszaru lub parkingu. Jeśli współrzędne nie wskazują pozycji skrzynki wszystko co jest potrzebne do znalezienia skrzynki powinno być w opisie.
 
* '''Kraj''': Na terenie jakiego kraju jest ulokowana skrzynka.
 
* '''Poziom trudności''': Zadań i Terenu - w skali od 1 do 5 ocenia sie jak trudne są zadania związane z szukaniem i jak głęboko w tym terenie jest ukryta skrzynka. (1 - najłatwiejszy, 5 najtrudniejszy)
 
 
* '''Czas i droga''': Jak dużo czasu zajmie przejście od punktu startowego (np schroniska, parkingu) do miejsca gdzie jest schowana skrzynka i z powrotem do punktu startowego (czyli jeśli szacowany czas z parkingu do skrzynki jest 1 godzine to podajemy wartość 2 godziny gdyż 1 godzine potrzebujemy na powrót). Oszacowany czas musi być dla wprawionego poszukiwacza. Odległość w km podajemy w jedną strone, czyli np z parkingu do skrzynki 2.5 km taką wartość wpisz. Jeśli jednak nie jesteś wstanie ocenić czasu i odległości wpisz wartości zero w obu polach
 
* '''Krótki opis skrzynki''': Moższ opisać w paru słowach skrzynkę np informacje o miejscu, terenie itp max 120 znaków
 
* '''Opis skrzynki''': Pełny opis skrzynki. Powinny tu znaleźć się niezbędne informacje dla poszukiwacza aby udało mu się znaleźć skrzynkę (np potrzebne narzędzia, środek lokomocji itp).
 
* '''Dodatkowe informacje''': W tym miejscu możesz podać dodatkowe pomocnicze informacje dla tych którym podstawowy opis nie wystarczy. Informacja zostanie odkodowana po kliknięciu na DEKODUJ.
 
* '''Data ukrycia''': Wpisujemy date ukrycia skrzynki. Jeśli data jest w przyszłości to skrzynka automatycznie dostaje status '''tymczasowo niedostępna'''. Musisz zmienić jej status kiedy będzie w tym dniu ukryta.
 
* '''Hasło do wpisu do Logu''': Każdy kto chce zrobić wpis do LOGU musi podać to hasło które tu wprowadzisz. Gdy to pole zostawisz puste nie będzie wymagane hasło aby dokonać wpisu
 
* '''Obrazki''': Obrazki można załadować dopiero wtedy kiedy skrzynka będzie zarejestrowana.
 
 
 
[[Kategoria:OpenCaching PL ]]

Aktualna wersja na dzień 15:12, 2 lip 2017

Internetowa baza skrzynek (zwana często "serwisem internetowym") pozwala na rejestracje nowych skrzynek wraz z ich opisem i współrzędnymi. Dzięki temu inni keszerzy mogą odczytać te dane i odszukiwać skrzynki. Istnieje kilka popularnych internetowych baz skrzynek.

Największą i najpopularniejszą niekomercyjną bazą skrzynek ukrytych w Polsce jest powstała w 2006 roku Opencaching.pl. Została ona stworzona jako bezpłatna, otwarta alternatywa dla innych, komercyjnych systemów.

Inne bazy skrzynek na świecie