Logbook

Z OpenGeoWiki
Wersja z dnia 20:06, 21 lut 2007 autorstwa Wikiadmin (dyskusja | edycje) (New page: {{do edycji}} right|frame|Szukanie skarbu == Wybór skrzynki == Wybierając się na pierwszą wyprawę w poszukiwaniu skrzynki sugerujemy wybrać skrzynk...)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szablon:Do edycji

Szukanie skarbu

WybĂłr skrzynki

Wybierając się na pierwszą wyprawę w poszukiwaniu skrzynki sugerujemy wybrać skrzynkę:

  • w pobliĹźu, będziesz mĂłgł wrĂłcić do domu po więcej wskazĂłwek
  • poziomy trudności zadań i terenu od 1 do 2, będziesz miał większe szanse znaleźć pierwszą skrzynkę
  • wcześniej juĹź znaleziona przez innych, więc jest szansa, Ĺźe skrzynka nie została zniszczona

Szukanie potencjalnej skrzynki w bazie danych

  • OpenCaching PL:

Na stronie http://www.opencaching.pl/search.php podając odpowiednie kryteria, możesz otrzymać wykaz dostępnych skrzynek z OC PL. Formularz pozwala na przeszukiwanie bazy danych na przykład na podstawie typu skrzynki. Wystarczy w polu kombi "Typ skrzynki:" wybrać interesującą Ciebie opcję, a następnie w polu "Nazwa:" wpisać znak %.

Jeśli pozostawiłeś wartość domyślną pola "Typ skrzynki" (wszystkie typy), a w polu "Nazwa" wpiszesz znak % to po wciśnięciu guzika "Szukaj" otrzymasz wykaz wszystkich skrzynek w bazie danych.

Możesz również poszukiwać skrzynek geocache znajdujących się w pewnej odległości od zdefiniowanych już w systemie miast lub miejsca o znanych współrzędnych.

Formularz pozwala również na przeszukiwanie bazy danych według nazwy miejsca, właściciela lub znalazcy.

Możesz również skorzystać z interaktywnej mapy skrzynek i poszukać na niej skrzynki w interesującym rejonie.

  • Geocaching.com

ta część wymaga opisania

  • GPSgames.org

ta część wymaga opisania

Z/T - Jak to jest trudne?

Jak tylko otrzymałeś listę skrzynek spełniających kryteria wyszukiwania zwróć uwagę na kolumnę zatytułowaną “Z/T” na OC PL lub na "D/T" na GC.com. W kolumnie tej znajduje się informacja o poziomie trudności zadania oraz poziomie trudności terenu. Skala jest pięciostopniowa, gdzie 1 oznacza najniższy poziom trudności, a 5 najwyższy.

Ostatni wpis do logu - czy skrzynka jest nadal aktywna?

W ostatniej kolumnie podane są informacje kiedy był ostatni wpis do logu skrzynki w serwisie. Jeśli nie było żadnego wpisu od bardzo długiego czasu istnieje prawdopodobieństwo, że skrzynka jest nieaktywna.

Przeczytaj szczegóły dotyczące skrzynki

Jak tylko, któraś skrzynka na liście wzbudziła Twoje zainteresowanie kliknij na jej nazwie, a uzyskasz więcej szczegółowych informacji o niej. Możesz od razu wybrać na OC PL wersję językową opisu klikając na PL, EN, DE jeśli autor skrzynki ją zapewnił. Poza standardowymi informacjami na temat skrzynki w serwisie przeczytaj jej opis oraz zapoznaj się z ewentualnymi zdjęciami. Pozwoli to upewnić się, czy skrzynka jest tą, którą chciałbyś poszukiwać.

Często autorzy skrzynek podają dodatkową informację, która jest zakodowana. Wiele dodatkowych emocji daje zapisanie (nadal zakodowanej) wiadomości wraz z kluczem na kartce, którą zabiera się na poszukiwania w terenie. W momencie, gdy na miejscu ukrycia skrzynki pojawiają się trudności z jej odnalezieniem można chwilkę odpocząć i rozszyfrować dodatkowe informacje. Dla tych, których ciekawość nie pozwala na taką zabawę istnieje możliwość automatycznego rozszyfrowania treści. Pamiętaj jednak, że czasami dodatkowe informacje wręcz utrudniają poszukiwania.

Po stwierdzeniu, że jest to skrzynka godna Twojej uwagi przewiń ekran w dół i przeczytaj logi pozostawione przez innych poszukiwaczy. Jeśli znajdziesz tam informacje o tym, że skrzynka mogła zaginąć, ulec zniszczeniu lub zawartość zamokła spróbuj poszukać innej, gdyż te poszukiwania mogą nie być przyjemnym doświadczeniem. Jeśli wszystko brzmi dobrze, czas na wyprawę.

Szukanie skrzynki

Przygotowanie do wyprawy

Wybrałeś już skrzynkę i przygotowujesz się do poszukiwań w terenie.

Plik:Lopatka.jpg
Łopatka i rękawiczki z OBI w cenie ok 10 zł

Ponieważ zabawa geocaching polega na odkrywaniu (zarówno on-line jak i off-line) warto zapoznać się z mapami przedstawiającymi miejsce ukrycia skrzynki. Można wstępnie zapoznać się z okolicą, ukształtowaniem terenu, zaplanować dojazd i dojście. Warto poczytać w internecie lub przewodnikach o ciekawych miejscach w pobliżu, zabytkach, itp. Polecamy również wydrukowanie strony ze szczegółowym opisem skrzynki.

Często pojawiają się komentarze poszukiwaczy o odnalezieniu skarbu bez pomocy odbiornika GPS. Niektórzy słyną z takiego sposobu poszukiwań. Choć nie jest to łatwe, aby zacząć zabawę nie musisz wydawać nadal dość dużej kwoty na zakup odbiornika GPS.

Jeśli dysponujesz odbiornikiem wprowadź współrzędne z opisu skrzynki jako punkt. Spakuj dodatkowe narzędzia (saperka lub łoptaka taka jak na zdjęciu, rękawiczki, sprzęt do wspinaczki, itp) jeśli będą wymagane do odnalezienia skarbu. Nie zapomnij aparatu fotograficznego i ewentualnych gadżetów na wymianę po odnalezieniu skarbu.

Jesteś gotowy do wyprawy!

Znalazłem skrzynkę i nie wiem co dalej robić?

Przede wszystkim ciesz się!

Otwórz pojemnik i wyjmij dziennik skrzynki. W dzienniku powinieneś znaleźć informację w jakim serwisie skrzynka jest rejestrowana. Zapamiętaj ją lub zapisz. Wpisz do dziennika dane znalazcy z adresem e-mail i datę znaleziska. To najważniejsze! Miłym zwyczajem jest też wpisanie w jakim stanie jest skrzynka.

Teraz możesz przeglądnąć prezenty. Możesz coś ze skrzynki wyjąć, ale nie musisz. Możesz też coś dołożyć lub wymienić (bardzo miły zwyczaj). Warto w dzienniku wpisać co wziąłeś, a co włożyłeś, np.

  • OUT (wziąłem): muszelka
  • IN: (włoĹźyłem): maskotka

Jeśli napotkasz i weźmiesz ze skrzynki GeoLutin, Travel Bug czy Geocoin musisz zarejestrować ich zabranie w odpowiednich serwisach. Zamknij skrzynkę, dobrze ją zapakuj i schowaj dokładnie w tym samym miejscu.

Po znalezieniu skrzynki

Po powrocie z wycieczki wprowadź odpowiednie wpisy do logu w serwisie, na którym zarejestrowana jest skrzynka. W tym celu należy się zarejestrować (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś), zalogować w serwisie, odnaleźć skrzynkę w bazie danych i kliknąć na link w prawym, górnym rogu "Wpis do logu". Na następnej stronie wypełnić formularz i zaznaczyć odnalezienie lub nieudaną próbę odnalezienia skarbu, podać datę poszukiwań i opowiedzieć o swojej przygodzie.

Zobacz takĹźe

Jak otrzymać dobre współrzędne podczas szukania/ukrywania skrzynki?