Opis w internetowej bazie skrzynek

Z OpenGeoWiki
Wersja z dnia 05:53, 11 maj 2021 autorstwa Brasia (dyskusja | edycje) (Poprawa linku)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opis w internetowej bazie skrzynek to podstawowy zestaw informacji pozwalających na podjęcie decyzji o poszukiwaniu skrzynki oraz na jej odnalezienie. Opis powinien zachęcać do podjęcia poszukiwań skrzynki. Jednocześnie powinien zawierać informacje niezbędne do jej znalezienia. Opisy powinny być w miarę możliwości zwięzłe, ale przy tym treściwe, stanowią one dzieło artystyczne. Często bywają dowcipne lub opisują historie związane z miejscem, które skrzynka pokazuje. Niedokładny opis w bazie, nie wyjaśniający dlaczego skrzynka została ukryta w tym miejscu, lub zawierający błędne informacje dotyczące ukrycia skrzynki bezpośrednio wpływa na obniżenie jakości skrzynki.

Przygotowanie opisu

Do Twojej skrzynki będą zmierzać poszukiwacze w różnym wieku (młodzież, rodziny z małymi dziećmi, ludzie starsi), z różnym wyposażeniem (pieszo, na rowerze, zmotoryzowani). Uwzględnij to w określeniu stopnia trudności terenu i trudności zadania. Jest tylko 5 zasadniczych stopni trudności terenu. Nie ma potrzeby zwiększać ich liczby, ale za to w opisie uwzględnić trzeba trudności terenowe - kilka dodatkowych zdań opisu pozwoli poszukiwaczom lepiej przygotować się do wycieczki i ułatwi dotarcie do skrzynki. Zakładając cache dotarłeś w miejsce z określonego kierunku - nie każdy jednak będzie podchodził z tej samej strony co Ty. Jeżeli w okolicy jest rzeczka, podmokły teren lub inne trudności ograniczające dostęp - umieść odpowiednie uwagi w opisie. Może się zdarzyć i tak, że miejsce ukrycia skrzynki będzie bardzo charakterystyczne (np. jedyne w okolicy powalone duże drzewo), ale będzie wymagać dodatkowych wskazówek (takie drzewo może mieć kilka metrów długości) - warto je umieścić w opisie (np. po stronie północnej; szukaj w korzeniach). Jeśli uważasz, że taką wskazówką za bardzo ułatwisz odszukanie (nie wszyscy poszukiwacze chcą mieć wszystko podane na tacy), to umieść ją jako informację kodowaną. Jeśli jednak jest to informacja niezbędna dla odnalezienia skrzynki, czy wręcz krytyczna, to pozostaw informację jawną.

Współrzędne skrzynki

Jeżeli przy zakładaniu skrzynki nie korzystasz z GPS, to zalecana jest szczególna uwaga. Współrzędne oparte na mapach mogą znacznie odbiegać od rzeczywistych namiarów. Nie zakładaj, że keszer będzie dysponował dokładnymi mapami (papierowymi lub nie) danej okolicy - w geocachingu nie jest to warunek konieczny. Nie każdy jadząc na wakacje/wycieczkę w nowe dla niego tereny kupuje/zabiera ze sobą dokładne mapy; czy w końcu Ty sam masz w domu szczegółowe mapy całego kraju? Niezbędne wskazówki zawrzyj w opisie. Jeżeli nie masz dokładnych współrzędnych - napisz o tym. Pamiętaj, że jest istotna różnica między sformułowaniem: "współrzędne przybliżone", a "współrzędne nie odpowiadają położeniu skrzynki".

Stopień trudności

Na pewno chcesz, żeby Twoja skrzynka została odnaleziona, ale może chcesz utrudnić trochę zadanie? Nie musi być łatwo! Niech jednak stopień trudności nie polega na zakopaniu skrzynki metr pod ziemią czy schowaniu pod płytą chodnikową na promenadzie (o godz. 4 nad ranem faktycznie nikogo może nie być w pobliżu, ale czy inni też mają tu dotrzeć o tej godzinie? Jeśli tak - opisz takie szczególne warunki w opisie). W ogólności temat zakopywania skrzynek pozostaje przedmiotem kontrowersji wśród keszerów. Jeśli to możliwe, to najczęściej będzie lepiej znaleźć inny sposób/miejsce ukrycia.

Dodatkowe informacje o obiekcie, który polecasz

Nie trzeba przepisywać książek. Jeśli jednak opis ogranicza się do informacji "znajdziecie na ten temat dużo w sieci", to zdecydowanie za mało. Warto podać choć jeden link (najlepiej "klikalny", a nie czysty tekst). Komfort z takiego rozwiązania zamiast irytacji osób odwiedzających Twoją skrzynkę w serwisie będzie najlepszą nagrodą.

Zdjęcia pomocnicze

O ile tylko jest to możliwe powinny być miłym dodatkiem, a nie warunkiem koniecznym do odnalezienia skrzynki. Opis tekstowy w pełni powinien wszystko wyjaśnić. Pamiętaj, że nie każdy w drodze do skrzynki będzie mieć pod ręką notebook/PDA/komórkę z bazą danych, czy choćby wydrukowane zdjęcie.

Zobacz także