Parametry skrzynki OC PL: Różnice pomiędzy wersjami

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(→‎Opis skrzynki: dodane zdanie o opisie miejsca.)
(Generalne porządki, usunięcie zdublowanych informacji)
 
Linia 1: Linia 1:
 
'''PAMIĘTAJ! Zakładając nową skrzynkę zobowiązujesz się do przestrzegania [[Regulamin użytkownika OC PL]] oraz akceptujesz jego konsekwencje.'''  
 
'''PAMIĘTAJ! Zakładając nową skrzynkę zobowiązujesz się do przestrzegania [[Regulamin użytkownika OC PL]] oraz akceptujesz jego konsekwencje.'''  
  
=== Nazwa skrzynki  ===
+
== Nazwa skrzynki  ==
  
 
Każda [[Skrzynka]] musi posiadać swoją '''nazwę'''. Należy unikać nadawania nazw takich samych lub podobnych do już istniejących skrzynek, jak również nazw mało znaczących nazw jak np. "A81#589". Długość nazwy skrzynki ograniczona jest do 60 znaków, jednak należy starać się nadawać nazwy krótsze, ze względu na kłopoty z prezentacją długich nazw na urządzeniach przenośnych, o niewielkich wyświetlaczach.  
 
Każda [[Skrzynka]] musi posiadać swoją '''nazwę'''. Należy unikać nadawania nazw takich samych lub podobnych do już istniejących skrzynek, jak również nazw mało znaczących nazw jak np. "A81#589". Długość nazwy skrzynki ograniczona jest do 60 znaków, jednak należy starać się nadawać nazwy krótsze, ze względu na kłopoty z prezentacją długich nazw na urządzeniach przenośnych, o niewielkich wyświetlaczach.  
  
=== [[Wielkość skrzynki]] ===
+
== Wielkość skrzynki  ==
  
*'''Mikro''' - pojemnik po filmie 35 mm lub mniejszy, typowo zawiera tylko [[logbook]] zwinięty w rulon
+
W zależności od wielkości fizycznego pojemnika wyróżniamy klika [[Wielkość skrzynki|wielkości skrzynek]]. Zakładając skrzynkę warto pamiętać, że skrzynki większe zwykle bardziej cieszą znalazców niż skrzynki małe. Choć im większy pojemnik, tym zazwyczaj trudniejsze jego zamaskowanie. Warto jednak postarać się chować jak największe pojemniki, unikając rozmiaru mikro.
*'''Mała''' - pojemnik plastikowy na kanapkę itp, zawiera logbook i drobne fanty
 
*'''Normalna''' - pojemnik 1 litr lub większy
 
*'''Duża''' - 3 litrowe wiaderko np po farbach lub większe
 
*'''Bardzo duża''' - ponad 10 litrów
 
 
 
Każda skrzynka musi mieć określony swój typ. Poszczególne [[internetowa baza skrzynek|serwisy internetowe]] kategoryzują zarejestrowane w nich skrzynki na różne sposoby. W serwisie [[Opencaching PL|Opencaching.pl]] aktualnie można zakładać następujące typy skrzynek:<br>
 
 
 
<table border="1">
 
<tr>
 
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-traditional.png]]</td>
 
<td>'''[[Skrzynka tradycyjna]]'''</td>
 
<td>
 
'''Skrzynka tradycyjna''' to podstawowy typ skrzynki w serwisie, obowiązkowe jest by [[współrzędne|współrzędne]] wskazywały precyzyjnie miejsce ukrycia [[skrzynka|skrzynki]], gdyż na ich podstawie musi być możliwe jej odnalezienie. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymogów w terenie, aby dokonać wpisu w [[Log|logu internetowym]]. Skrzynka musi zawierać logbook papierowy. Skrzynka tego typu nie może zawierać hasła do logu internetowego.
 
</td>
 
</tr>
 
 
<tr>
 
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-multi.png]]</td>
 
<td>'''[[Skrzynka typu multicache]]'''</td>
 
<td>
 
'''Skrzynka typu multicache''' składa się z jednego lub więcej etapów pośrednich oraz etapu finałowego. [[współrzędne|Współrzędne]] skrzynki wskazują na pierwszy z etapów pośrednich. Etap finałowy posiada fizyczny pojemnik z [[logbook|logbookiem]], etapy pośrednie mogą zawierać pojemniki lub być wirtualne. Do uzyskania współrzędnych finałowego etapu, konieczne jest zebranie informacji z przynajmniej jednego z etapów pośrednich.
 
Wszystkie informacje niezbędne do odnalezienia etapu finałowego są podane w sposób jawny (niezaszyfrowany i nie mający charakteru zagadki), i znajdują się w opisie lub w terenie (na obiektach lub w pojemnikach pośrednich).
 
 
 
Typowe przypadki skrzynek '''multicache''':
 
 
 
1. '''Liniowa''' - Podane są tylko współrzędne lokalizacji pierwszego etapu, natomiast w nim i każdym następnym etapie można znaleźć współrzędne i/lub inne wskazówki niezbędne do przejścia do następnego etapu.
 
 
 
2. '''Nieliniowa''' - Podane są współrzędne lokalizacji wszystkich etapów pośrednich (pierwszy jako współrzędne skrzynki, kolejne jako dodatkowe waypointy). Dopiero do odwiedzeniu wszystkich uzyskuje się informację o lokalizacji etapu finałowego.
 
 
 
3. '''Offsetowa''' - Skrzynka zawierająca jeden wirtualny etap pośredni, wskazany przez współrzędne skrzynki, oraz etap finałowy. Informacje zdobyte pod podanymi współrzędnymi ujawniają współrzędne etapu finałowego lub podają inne jednoznaczne wskazówki do jego namierzenia.
 
</td>
 
</tr>
 
 
<tr>
 
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-quiz.png]]</td>
 
<td>'''[[Skrzynka typu Quiz|Skrzynka typu quiz]]'''</td>
 
<td>
 
'''Skrzynka typu quiz''' wymaga rozwiązania zagadki: wykonania obliczeń, ułożenia puzzli z obrazka, rozwiązania łamigłówki, której wynikiem są dokładne współrzędne (lub ścisłe informacje na temat położenia) ukrytej skrzynki. Pojemnik fizyczny zawsze posiada logbook papierowy. Skrzynka tego typu może zawierać hasło do logu internetowego.
 
</td>
 
</tr>
 
 
 
<tr>
 
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-unknown.png]]</td>
 
<td>'''[[Skrzynka nietypowa]]'''</td>
 
<td>
 
'''Skrzynka nietypowa''' to skrzynka, która nie pasuje do żadnej z pozostałych definicji [[typ skrzynki|typów skrzynek]], ale zawsze posiada fizyczny pojemnik przygotowany i umieszczony przez autora w konkretnej lokalizacji. Pojemnik ten zawiera logbook papierowy i/lub hasło do logu internetowego. Wskazówki dotarcia do niego mogą być różnorakie.
 
Skrzynka tego typu może zawierać hasło do logu internetowego.
 
</td>
 
</tr>
 
 
 
<tr>
 
<td valign="middle">[[Grafika:Owncache.png]]</td>
 
<td>'''[[Skrzynka typu Own cache|Skrzynka own cache]]'''</td>
 
<td>
 
'''Skrzynka own cache''' to typ skrzynki, której finałowy pojemnik, zawierający [[logbook]], pozostaje pod kontrolą założyciela lub opiekuna. Skrzynki tego typu nie muszą posiadać stałej lokalizacji określonej współrzędnymi. Do ich zdobycia wymagany jest kontakt (osobisty, mailowy, telefoniczny itp.) z założycielem lub opiekunem. Założyciel może wymagać wykonania dodatkowych czynności (rozwiązania zagadki, zadania matematycznego, manualnego lub innego) przed dokonaniem wpisu w logbooku.
 
 
 
Założyciel nie może powielać pomysłu innej swojej skrzynki tego typu.
 
</tr>
 
 
 
<tr>
 
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-moving.png]]</td>
 
<td>'''[[Skrzynka mobilna]]'''</td>
 
<td>
 
'''Skrzynka mobilna''' to [[skrzynka|skrzynka]] ukryta metodą tradycyjną, czyli możliwa do odnalezienia pod podanymi przez ostatniego znalazcę [[współrzędne|współrzędnymi]] lub w przypadku braku możliwości wykonania pomiaru - współrzędnymi przybliżonymi, ale z precyzyjnie określoną lokalizacją. Różni się od pozostałych typów tym, że każdy jej znalazca powinien zabrać skrzynkę ze sobą aby przenieść ją jak najszybciej w nowe miejsce. Skrzynka mobilna może być nośnikiem danych - [[Skrzynka_Dead_Drop|Skrzynka Dead Drop]]. Jeśli znalazca nie jest w stanie jej ukryć natychmiast w nowej lokalizacji, w logu internetowym zaznacza jedynie jej znalezienie, co jest sygnałem dla innych poszukiwaczy że skrzynka została zabrana. Niezwłocznie po ukryciu skrzynki w nowej lokalizacji znalazca wprowadza do logu internetowego drugi wpis: "Przeniesiona", podając jej nowe współrzędne i ewentualne uzupełniający opis. Pojemnik skrzynki zawiera logbook i/lub hasło do logu internetowego.
 
 
 
Uwaga: Nie gromadzimy skrzynek mobilnych w domu, czy w plecaku oraz nie wysyłamy ich pocztą. Skrzynek mobilnych nie nosimy również na event'y i nie przekazujemy sobie ich z rąk do rąk.
 
</td>
 
</tr>
 
 
 
<tr>
 
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-event.png]]</td>
 
<td>'''[[Skrzynka typu Wydarzenie|Skrzynka typu wydarzenie]]'''</td>
 
<td>
 
'''Skrzynka typu wydarzenie''' jest to rodzaj [[skrzynka|skrzynki]] używany do oznaczenia spotkania geocacherów w zaplanowanym terminie na miejscu o podanych [[współrzędne|współrzędnych]]. Data ukrycia skrzynki oznacza planowany termin spotkania. Spotkania takie z założenia są otwarte dla wszystkich geocacherów, a ich organizatorzy i uczestnicy w przewadze są geocacherami.<br>Wydarzenie posiada dwa specyficzne rodzaje wpisów w internetowym logu. Osoby deklarujące swój udział spotkaniu używają wpisu "Zamierza uczestniczyć", a po zakończeniu wydarzenia swoje uczestnictwo dokumentują wpisem "Uczestniczył".
 
</td>
 
</tr>
 
 
 
</table>
 
 
 
<br>Skrzynki poniższych typów nie są już rejestrowane w serwisie Opencaching.pl, niemniej wciąż można je poszukiwać.<br>
 
 
 
<table border="1">
 
 
<tr>
 
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-virtual.png]]</td>
 
<td>'''[[Skrzynka wirtualna]]'''</td>
 
<td>
 
'''Skrzynkia wirtualna''' to skrzynka która, nie posiada w terenie fizycznego pojemnika, jej zaliczenie odbywa się na jeden z dwóch sposobów: poprzez podanie hasła w jej internetowym logu lub wykonanie określonych zdjęć i załączenie ich do internetowego logu, ewentualnie przesłanie ich na podany adres e-mail. Autor może również wymagać jednocześnie podania hasła i dostarczenia zdjęć. Hasła zwykle można uzyskać poprzez wykonanie zadania umieszczonego w opisie skrzynki. Jeśli autor nie wymaga podawania hasła, musi on osobiście na bieżąco kontrolować czy poszukiwacze spełnili warunki zaliczenia skrzynki.
 
 
 
Skrzynki wirtualne mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter tak więc zawsze przed ich poszukiwaniem należy zapoznać się z ich opisem. Opis skrzynki wirtualnej wskazuje czy jest ona odpowiednikiem:
 
* skrzynki tradycyjnej (pod podanymi współrzędnymi można odkryć hasło lub wykonać wymagane zdjęcie),
 
* multicache (należy odwiedzić kilka opisanych lokalizacji aby poznać hasło lub zebrać komplet zdjęć),
 
* quizu (aby poznać hasło lub wykonać właściwe zdjęcia należy rozwiązać zagadkę, współrzędne mogą wskazywać okolicę związaną z zagadką),
 
* skrzynki nietypowej (hasło lub zgodę na zalogowanie przesyła autor mailowo po wykonaniu postawionego zadania).
 
 
 
Skrzynki tego typu można było rejestrować do 23 maja 2009 roku.
 
</td>
 
</tr>
 
 
 
<tr>
 
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-webcam.png]]</td>
 
<td>'''[[Skrzynka webcam]]'''</td>
 
<td>
 
'''Skrzynka webcam''' jest to specjalny rodzaj [[skrzynka wirtualna|skrzynki wirtualnej]] założona w starannie wybranym miejscu, w którym znajduje się kamera internetowa. Również ten typ nie posiada fizycznego pojemnika w terenie. Przy poszukiwaniu tego typu skrzynki celem jest zrobienie zdjęcia z tej kamery, na którym będziesz widoczny. Zadanie to wymaga wykorzystania mobilnego połączenia z Internetem. Można także skorzystać z pomocy przyjaciela, który będzie obserwował obraz z kamery w Internecie i zapisze obrazek wtedy, kiedy będziesz widziany w kadrze. To zdjęcie dołączamy do internetowego logu skrzynki.
 
 
 
Skrzynki tego typu można było rejestrować do 23 maja 2009 roku.
 
</td>
 
</tr>
 
 
</table>
 
  
 +
== Typ skrzynki ==
 +
Każda skrzynka musi mieć określony swój typ. Typ dobiera się w zależności od sposobu dotarcia do finalnej skrzynki i jej rodzaju. Przed założeniem skrzynki warto starannie przestudiować [[Typ skrzynki|typy skrzynek]] i zastanowić się, który będzie najbardziej odpowiedni.
 
[[Kategoria:Geocaching]]
 
[[Kategoria:Geocaching]]
  
=== [[Współrzędne]] ===
+
== Współrzędne  ==
  
 
Pozycja (pobrana z [[Odbiornik GPS|odbiornika GPS]]) w układzie [[WGS-84]], wskazująca w zależności od typu skrzynki:  
 
Pozycja (pobrana z [[Odbiornik GPS|odbiornika GPS]]) w układzie [[WGS-84]], wskazująca w zależności od typu skrzynki:  
Linia 133: Linia 25:
 
W przypadku skrzynek typu '''Quiz''' lub '''Nietypowa''' współrzędne w większości przypadków nie wskazują żadnego etapu skrzynki ani finałowej lokalizacji skrzynki. Należy je ustalić na podstawie opisu skrzynki. W zależności od specyfiki skrzynki mogą one wskazywać na praktyczny dla poszukiwacza punkt (np. parking, początek ścieżki lub szlaku) lub na miejsce zwykle niewykorzystywane dla ukrywania klasycznych skrzynek (np. pobliska rzeka lub środek budynku związanego ze skrzynką).  
 
W przypadku skrzynek typu '''Quiz''' lub '''Nietypowa''' współrzędne w większości przypadków nie wskazują żadnego etapu skrzynki ani finałowej lokalizacji skrzynki. Należy je ustalić na podstawie opisu skrzynki. W zależności od specyfiki skrzynki mogą one wskazywać na praktyczny dla poszukiwacza punkt (np. parking, początek ścieżki lub szlaku) lub na miejsce zwykle niewykorzystywane dla ukrywania klasycznych skrzynek (np. pobliska rzeka lub środek budynku związanego ze skrzynką).  
  
Dla archiwalnych typów skrzynek współrzędne oznaczają:
+
== Kraj  ==
 
 
*'''Wirtualna''' - miejsce gdzie można zebrać informacje wymagane do zaliczenia skrzynki, chociaż nie jest to regułą - istnieją również wirtualne quizy gdzie podane współrzędne nie są istotne
 
*'''Webcam''' - miejsce z którego bieżący obraz widać w danej kamerze internetowej
 
 
 
=== Kraj  ===
 
  
 
Na terenie jakiego kraju jest ulokowana skrzynka.  
 
Na terenie jakiego kraju jest ulokowana skrzynka.  
  
=== Poziom trudności  ===
+
== Poziom trudności  ==
 
 
[[Stopień trudności zadania|Zadania]] i [[Stopień trudności terenu|Terenu]] - w skali od 1 do 5 ocenia się jak trudne są zadania związane z szukaniem i jak głęboko w tym terenie jest ukryta skrzynka. (1 - najłatwiejszy, 5 najtrudniejszy)
 
  
=== Czas i droga  ===
+
Poziom trudności [[Stopień trudności zadania|zadania]] i [[Stopień trudności terenu|terenu]] - ocenia się w skali od 1 do 5 w zależności jak trudne są zadania związane z szukaniem i jak trudny jest teren wokół skrzynki. (1 - najłatwiejszy, 5 najtrudniejszy)
  
 +
== Czas i droga ==
 
Parametr '''"czas"''' określa jak dużo czasu zajmie przejście od punktu startowego (np schroniska, parkingu) do miejsca gdzie jest schowana skrzynka i z powrotem do punktu startowego (czyli jeśli szacowany czas z parkingu do skrzynki jest 1 godzinę to podajemy wartość 2 godziny gdyż 1 godzinę potrzebujemy na powrót). Oszacowany czas musi być dla wprawionego poszukiwacza.  
 
Parametr '''"czas"''' określa jak dużo czasu zajmie przejście od punktu startowego (np schroniska, parkingu) do miejsca gdzie jest schowana skrzynka i z powrotem do punktu startowego (czyli jeśli szacowany czas z parkingu do skrzynki jest 1 godzinę to podajemy wartość 2 godziny gdyż 1 godzinę potrzebujemy na powrót). Oszacowany czas musi być dla wprawionego poszukiwacza.  
  
Linia 154: Linia 40:
 
Jeśli nie jesteś wstanie ocenić czasu i odległości, wpisz wartości zero w obu polach.  
 
Jeśli nie jesteś wstanie ocenić czasu i odległości, wpisz wartości zero w obu polach.  
  
=== Atrybuty skrzynki  ===
+
== Atrybuty skrzynki  ==
  
[[Skrzynka]] może mieć nadane następujące '''atrybuty''', których można potem użyć przy wyszukiwaniu w [[Internetowa baza skrzynek|serwisie]] Opencaching PL:
+
Skrzynka może mieć nadane [[Atrybuty skrzynki|atrybuty]], które definiują różne właściwości skrzynki i trudności czy też atrakcje, które można napotkać podczas jej podejmowania. Atrybuty mogą być następnie wykorzystane przy wyszukiwaniu skrzynek w serwisie.
  
{| border="1"
+
== Krótki opis skrzynki  ==
|-
 
| [[Image:Atrybut-fast.png]]
 
| ''Szybka skrzynka''
 
| Jej znalezienie nie powinno zająć więcej niż 15 minut oraz jest łatwy dojazd w pobliże skrzynki samochodem.
 
|-
 
| [[Image:Atrybut-children.png]]
 
| ''Można zabrać dzieci''
 
| Jej poszukiwanie jest przyjemne, bezpieczne i można bez obaw wybrać się z dziećmi poniżej 6 roku życia.
 
|-
 
| [[Image:Atrybut-geohotel.png]]
 
| ''GeoHotel''
 
| Atrybut ten oznacza skrzynki których głównym celem jest lokowanie w tej skrzynce różnych wędrujących rzeczy np GeoKrety, GeoLutins, GeoFish itp
 
|-
 
| [[Image:Atrybut-disabled.png]]
 
| ''Dostępna dla niepełnosprawnych''
 
| Skrzynka ukryta w sposób umożliwiający jej znalezienie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Dotyczy to zarówno lokalizacji (np. dojazd alejką pod samą skrzynkę), jak i sposobu ukrycia.
 
|-
 
| [[Image:Atrybut-compass.png]]
 
| ''Potrzebny kompas''
 
| Kompas może okazać się niezbędny aby dotrzeć do wskazanego miejsca skrzynki.
 
|-
 
| [[Image:Atrybut-Pencil.png]]
 
| ''Weź coś do pisania''
 
| Skrzynka nie zawiera ołówka, weź ze sobą coś do pisania.
 
|-
 
| [[Image:Magnet.png]]
 
| ''Skrzynka magnetyczna''
 
| Skrzynka zawiera magnes i przymocowana jest za jego pomocą.
 
|-
 
| [[Image:Atrybut-nature.png]]
 
| ''Natura''
 
| Umiejscowiona na łonie natury, z dala od cywilizacji - las, dzika łąka, mokradła.
 
|-
 
| [[Image:Atrybut-monument.png]]
 
| ''Miejsce historyczne''
 
| W sąsiedztwie miejsca historycznego - zamku, pałacu, pola bitwy, cmentarza ale także fortów czy bunkrów.
 
|-
 
| [[Image:Atrybut-period.png]]
 
| ''Okresowo niedostępna''
 
| Dostępna w określonych dniach, godzinach, często wstęp płatny. Często będzie to muzeum lub skansen. Szczegółowe informacje o dostępności powinny znajdować się w opisie skrzynki.
 
|-
 
| [[Image:Atrybut-dig.png]]
 
| ''Zakopana''
 
| Skrzynka jest zakopana w ziemi.
 
|-
 
| [[Image:Atrybut-torch.png]]
 
| ''Potrzebna latarka''
 
| Przy poszukiwaniach tej skrzynki niezbędna jest latarka.
 
|-
 
| [[Image:Atrybut-equip.png]]
 
| ''Wymagany dodatkowy sprzęt''
 
| Niezbędny jest dodatkowy, niestandardowy sprzęt - może to być np. kajak, sprzęt wspinaczkowy, ale również kalkulator, kalosze itp. Ogólnie przedmioty, które nie należą do standardowego wyposażenia poszukiwacza.
 
|-
 
| [[Image:Atrybut-danger.png]]
 
| ''Skrzynka niebezpieczna''
 
| Jej poszukiwania mogą narazić na niebezpieczeństwo wypadku lub urazu.
 
|-
 
| [[Image:Night.png]]
 
| ''Zalecane szukanie nocą''
 
| Aby znaleźć skrzynkę zalecane jest poszukiwanie jej nocą, ze względu na miejsce ukrycia lub użyte elementy odblaskowe które oświetlone umożliwiają odnaleźć skrzynkę.
 
|-
 
| [[Image:Atrybut-password.png]]
 
| ''Wymagane hasło''
 
| Aby wpisać się w logu internetowym wymagane jest hasło które zazwyczaj jest dostępne w miejscu ukrycia skrzynki.
 
|-
 
| [[Image:Beacon.png]]
 
| ''Beacon''
 
| Skrzynka zawiera Beacon np Garmin chirp.
 
|-
 
| [[Image:Benchmark.png]]
 
| ''Benchmark''
 
| Skrzynka ukryta w pobliżu punktu geodezyjnego np POLREF itp. Więcej patrz opis o [[Benchmark]].
 
|-
 
| [[Image:Atrybut-mp3.png]]
 
| ''Skrzynka PodCast''
 
| Aby odnaleźć skrzynkę, należy odsłuchać plik dźwiękowy. Może on zawierać zakodowane informacje, dźwięki otoczenia, opis dotarcia do skrzynki.
 
|-
 
| [[Image:Atrybut-offset.png]]
 
| ''Offset cache''
 
| Szczególny przypadek skrzynki typu multicache, składający się z punktu startowego (określonego współrzędnymi) z jasnymi informacjami o sposobie dotarcia do finału.
 
|-
 
| [[Image:Deaddrop.png]]
 
| ''Skrzynka Dead Drop''
 
| Skrzynka typu USB Dead Drop. Więcej patrz opis [[Skrzynka Dead Drop]].
 
|-
 
| [[Image:Letterbox.png]]
 
| ''Skrzynka Letterbox''
 
| Skrzynka typu Letterbox. Więcej patrz opis [[Letterboxing]].
 
|-
 
| [[Image:Wigo.png]]
 
| ''Skrzynka WIGO''
 
| Skrzynka typu WIGO zawierająca Scenariusz WIGO. Więcej patrz opis [[Wherigo czyli Scenariusze WIGO]].
 
|-
 
| [[Image:Walk.png]]
 
| ''Dostępna tylko pieszo''
 
| Skrzynka dostępna tylko pieszo.
 
|-
 
| [[Image:Bike.png]]
 
| ''Dostępna rowerem''
 
| Można dojechać do skrzynki rowerem.
 
|-
 
| [[Image:Boat.png]]
 
| ''Potrzebna łódź''
 
| Skrzynka dostępna tylko przy pomocy łodzi, pontona np na wyspie.
 
|}
 
 
 
=== Krótki opis skrzynki  ===
 
  
 
Możesz opisać w paru słowach skrzynkę np informacje o miejscu, terenie itp max 120 znaków.  
 
Możesz opisać w paru słowach skrzynkę np informacje o miejscu, terenie itp max 120 znaków.  
  
=== Opis skrzynki  ===
+
== Opis skrzynki  ==
  
Pełny opis skrzynki.
 
 
Powinien się tutaj znaleźć opis miejsca związanego ze skrzynką w sposób zachęcający do odwiedzenia miejsca i zdobycia skrzynki. Powinny tu znaleźć się wszelkie niezbędne informacje dla poszukiwacza aby udało mu się znaleźć skrzynkę (np. potrzebne narzędzia, środek lokomocji itp). W tej części muszą także znaleźć się pełne informacje o ewentualnych niebezpieczeństwach zagrażających poszukującym. W przypadku skrzynek, których poszukiwanie może być niebezpiecznie, pamiętaj o ustawieniu atrybutu [[Image:Atrybut-danger.png]] "Skrzynka niebezpieczna".
 
Powinien się tutaj znaleźć opis miejsca związanego ze skrzynką w sposób zachęcający do odwiedzenia miejsca i zdobycia skrzynki. Powinny tu znaleźć się wszelkie niezbędne informacje dla poszukiwacza aby udało mu się znaleźć skrzynkę (np. potrzebne narzędzia, środek lokomocji itp). W tej części muszą także znaleźć się pełne informacje o ewentualnych niebezpieczeństwach zagrażających poszukującym. W przypadku skrzynek, których poszukiwanie może być niebezpiecznie, pamiętaj o ustawieniu atrybutu [[Image:Atrybut-danger.png]] "Skrzynka niebezpieczna".
  
=== Dodatkowe informacje kodowane  ===
+
== Dodatkowe informacje kodowane  ==
  
W tym miejscu można podać '''dodatkową''' pomocniczą podpowiedź dla tych, którym podstawowy opis nie wystarczy do znalezienia skrzynki. Podpowiedź ta będzie wyświetlana w postaci zakodowanej. Informacja może zostać odkodowana w serwisie po kliknięciu na link DEKODUJ lub może być odkodowana przez geocachera ręcznie w terenie na podstawie wydruku. W ramach kodowanej podpowiedzi każdy tekst ujęty w nawiasy kwadratowe będzie wyświetlany bez kodowania.  
+
W tym miejscu można podać '''dodatkową''' pomocniczą podpowiedź dla tych, którym podstawowy opis nie wystarczy do znalezienia skrzynki. Podpowiedź ta będzie wyświetlana w postaci zakodowanej. Informacja może zostać odkodowana w serwisie po kliknięciu na link DEKODUJ lub może być odkodowana przez geokeszera ręcznie w terenie na podstawie wydruku. W ramach kodowanej podpowiedzi każdy tekst ujęty w nawiasy kwadratowe będzie wyświetlany bez kodowania.  
  
 
Trzeba pamiętać, że wszystkie informacje '''niezbędne''' i wystarczające do odnalezienia skrzynki powinny być umieszczone w części niekodowanej jej opisu.  
 
Trzeba pamiętać, że wszystkie informacje '''niezbędne''' i wystarczające do odnalezienia skrzynki powinny być umieszczone w części niekodowanej jej opisu.  
Linia 282: Linia 60:
 
Kodowana podpowiedź powinna być w miarę możliwości jak najkrótsza i nie przekraczać kilku słów tak, aby jej ręczne odkodowanie w terenie nie było nadmiernie żmudne.  
 
Kodowana podpowiedź powinna być w miarę możliwości jak najkrótsza i nie przekraczać kilku słów tak, aby jej ręczne odkodowanie w terenie nie było nadmiernie żmudne.  
  
=== Data ukrycia  ===
+
== Data ukrycia  ==
  
 
Wpisujemy datę ukrycia skrzynki. Jeśli data jest w przyszłości to skrzynka automatycznie dostaje status "tymczasowo niedostępna". Musisz zmienić jej status kiedy będzie w tym dniu ukryta.  
 
Wpisujemy datę ukrycia skrzynki. Jeśli data jest w przyszłości to skrzynka automatycznie dostaje status "tymczasowo niedostępna". Musisz zmienić jej status kiedy będzie w tym dniu ukryta.  
Linia 288: Linia 66:
 
''Uwaga ta nie dotyczy skrzynek typu wydarzenie gdzie w miejscu daty ukrycia należy wpisać datę rozpoczęcia wydarzenia.''  
 
''Uwaga ta nie dotyczy skrzynek typu wydarzenie gdzie w miejscu daty ukrycia należy wpisać datę rozpoczęcia wydarzenia.''  
  
=== Hasło do wpisu do logu  ===
+
== Hasło do wpisu do logu  ==
  
 
Każdy kto chce dokonać wpisu typu '''Znaleziona''' do internetowego logu skrzynki będzie musiał podać hasło, które tu wprowadzisz.  
 
Każdy kto chce dokonać wpisu typu '''Znaleziona''' do internetowego logu skrzynki będzie musiał podać hasło, które tu wprowadzisz.  
Linia 296: Linia 74:
 
Aktualnie stosowanie hasła jest zablokowane w przypadku skrzynek '''tradycyjnych'''. Dla pozostałych dostępnych obecnie typów jest możliwe zastosowanie hasła do logu internetowego, chociaż nie jest to zalecane, ponieważ podstawowym potwierdzeniem znalezienia skrzynki z pojemnikiem jest wpis do jej logbooka papierowego.  
 
Aktualnie stosowanie hasła jest zablokowane w przypadku skrzynek '''tradycyjnych'''. Dla pozostałych dostępnych obecnie typów jest możliwe zastosowanie hasła do logu internetowego, chociaż nie jest to zalecane, ponieważ podstawowym potwierdzeniem znalezienia skrzynki z pojemnikiem jest wpis do jej logbooka papierowego.  
  
=== Obrazki  ===
+
== Obrazki  ==
  
 
Obrazki można załadować dopiero wtedy kiedy skrzynka będzie zarejestrowana. Należy umieszczać tylko te obrazki, które są bezpośrednio związane ze skrzynką. Zasadniczo, skrzynka powinna być możliwa do odnalezienia na podstawie samego opisu tekstowego i znajomości współrzędnych.  
 
Obrazki można załadować dopiero wtedy kiedy skrzynka będzie zarejestrowana. Należy umieszczać tylko te obrazki, które są bezpośrednio związane ze skrzynką. Zasadniczo, skrzynka powinna być możliwa do odnalezienia na podstawie samego opisu tekstowego i znajomości współrzędnych.  
 
'''PAMIĘTAJ! Zakładając nową skrzynkę zobowiązujesz się do przestrzegania [[Regulamin użytkownika OC PL]] oraz akceptujesz jego konsekwencje.'''
 
 
[[Kategoria:Opencaching PL]]
 
[[Kategoria:Opencaching PL]]

Aktualna wersja na dzień 15:27, 2 lip 2017

PAMIĘTAJ! Zakładając nową skrzynkę zobowiązujesz się do przestrzegania Regulamin użytkownika OC PL oraz akceptujesz jego konsekwencje.

Nazwa skrzynki

Każda Skrzynka musi posiadać swoją nazwę. Należy unikać nadawania nazw takich samych lub podobnych do już istniejących skrzynek, jak również nazw mało znaczących nazw jak np. "A81#589". Długość nazwy skrzynki ograniczona jest do 60 znaków, jednak należy starać się nadawać nazwy krótsze, ze względu na kłopoty z prezentacją długich nazw na urządzeniach przenośnych, o niewielkich wyświetlaczach.

Wielkość skrzynki

W zależności od wielkości fizycznego pojemnika wyróżniamy klika wielkości skrzynek. Zakładając skrzynkę warto pamiętać, że skrzynki większe zwykle bardziej cieszą znalazców niż skrzynki małe. Choć im większy pojemnik, tym zazwyczaj trudniejsze jego zamaskowanie. Warto jednak postarać się chować jak największe pojemniki, unikając rozmiaru mikro.

Typ skrzynki

Każda skrzynka musi mieć określony swój typ. Typ dobiera się w zależności od sposobu dotarcia do finalnej skrzynki i jej rodzaju. Przed założeniem skrzynki warto starannie przestudiować typy skrzynek i zastanowić się, który będzie najbardziej odpowiedni.

Współrzędne

Pozycja (pobrana z odbiornika GPS) w układzie WGS-84, wskazująca w zależności od typu skrzynki:

  • Tradycyjna - dokładne miejsce ukrycia skrzynki
  • Multicache - dokładne miejsce pierwszego etapu skrzynki
  • Wydarzenie - dokładne miejsce spotkania lub zbiórki uczestników
  • Own cache - miejsce gdzie można najczęściej spotkać właściciela wraz z jego skrzynką albo inną lokalizację wedle uznania właściciela
  • Mobilna - dokładne miejsce ukrycia skrzynki

W przypadku skrzynek typu Quiz lub Nietypowa współrzędne w większości przypadków nie wskazują żadnego etapu skrzynki ani finałowej lokalizacji skrzynki. Należy je ustalić na podstawie opisu skrzynki. W zależności od specyfiki skrzynki mogą one wskazywać na praktyczny dla poszukiwacza punkt (np. parking, początek ścieżki lub szlaku) lub na miejsce zwykle niewykorzystywane dla ukrywania klasycznych skrzynek (np. pobliska rzeka lub środek budynku związanego ze skrzynką).

Kraj

Na terenie jakiego kraju jest ulokowana skrzynka.

Poziom trudności

Poziom trudności zadania i terenu - ocenia się w skali od 1 do 5 w zależności jak trudne są zadania związane z szukaniem i jak trudny jest teren wokół skrzynki. (1 - najłatwiejszy, 5 najtrudniejszy)

Czas i droga

Parametr "czas" określa jak dużo czasu zajmie przejście od punktu startowego (np schroniska, parkingu) do miejsca gdzie jest schowana skrzynka i z powrotem do punktu startowego (czyli jeśli szacowany czas z parkingu do skrzynki jest 1 godzinę to podajemy wartość 2 godziny gdyż 1 godzinę potrzebujemy na powrót). Oszacowany czas musi być dla wprawionego poszukiwacza.

Parametr "długość drogi" określa długość drogi w km w jedną stronę, czyli np. z parkingu do skrzynki 2.5 km taką wartość wpisz.

Jeśli nie jesteś wstanie ocenić czasu i odległości, wpisz wartości zero w obu polach.

Atrybuty skrzynki

Skrzynka może mieć nadane atrybuty, które definiują różne właściwości skrzynki i trudności czy też atrakcje, które można napotkać podczas jej podejmowania. Atrybuty mogą być następnie wykorzystane przy wyszukiwaniu skrzynek w serwisie.

Krótki opis skrzynki

Możesz opisać w paru słowach skrzynkę np informacje o miejscu, terenie itp max 120 znaków.

Opis skrzynki

Powinien się tutaj znaleźć opis miejsca związanego ze skrzynką w sposób zachęcający do odwiedzenia miejsca i zdobycia skrzynki. Powinny tu znaleźć się wszelkie niezbędne informacje dla poszukiwacza aby udało mu się znaleźć skrzynkę (np. potrzebne narzędzia, środek lokomocji itp). W tej części muszą także znaleźć się pełne informacje o ewentualnych niebezpieczeństwach zagrażających poszukującym. W przypadku skrzynek, których poszukiwanie może być niebezpiecznie, pamiętaj o ustawieniu atrybutu Atrybut-danger.png "Skrzynka niebezpieczna".

Dodatkowe informacje kodowane

W tym miejscu można podać dodatkową pomocniczą podpowiedź dla tych, którym podstawowy opis nie wystarczy do znalezienia skrzynki. Podpowiedź ta będzie wyświetlana w postaci zakodowanej. Informacja może zostać odkodowana w serwisie po kliknięciu na link DEKODUJ lub może być odkodowana przez geokeszera ręcznie w terenie na podstawie wydruku. W ramach kodowanej podpowiedzi każdy tekst ujęty w nawiasy kwadratowe będzie wyświetlany bez kodowania.

Trzeba pamiętać, że wszystkie informacje niezbędne i wystarczające do odnalezienia skrzynki powinny być umieszczone w części niekodowanej jej opisu.

Kodowana podpowiedź powinna być w miarę możliwości jak najkrótsza i nie przekraczać kilku słów tak, aby jej ręczne odkodowanie w terenie nie było nadmiernie żmudne.

Data ukrycia

Wpisujemy datę ukrycia skrzynki. Jeśli data jest w przyszłości to skrzynka automatycznie dostaje status "tymczasowo niedostępna". Musisz zmienić jej status kiedy będzie w tym dniu ukryta.

Uwaga ta nie dotyczy skrzynek typu wydarzenie gdzie w miejscu daty ukrycia należy wpisać datę rozpoczęcia wydarzenia.

Hasło do wpisu do logu

Każdy kto chce dokonać wpisu typu Znaleziona do internetowego logu skrzynki będzie musiał podać hasło, które tu wprowadzisz.

Hasła były dedykowane dla potwierdzania znalezienia skrzynek wirtualnych, które obecnie nie są już rejestrowane w serwisie OC PL.

Aktualnie stosowanie hasła jest zablokowane w przypadku skrzynek tradycyjnych. Dla pozostałych dostępnych obecnie typów jest możliwe zastosowanie hasła do logu internetowego, chociaż nie jest to zalecane, ponieważ podstawowym potwierdzeniem znalezienia skrzynki z pojemnikiem jest wpis do jej logbooka papierowego.

Obrazki

Obrazki można załadować dopiero wtedy kiedy skrzynka będzie zarejestrowana. Należy umieszczać tylko te obrazki, które są bezpośrednio związane ze skrzynką. Zasadniczo, skrzynka powinna być możliwa do odnalezienia na podstawie samego opisu tekstowego i znajomości współrzędnych.