Parametry skrzynki OC PL

Z OpenGeoWiki
Wersja z dnia 12:38, 10 maj 2017 autorstwa Brasia (dyskusja | edycje) (→‎Opis skrzynki: dodane zdanie o opisie miejsca.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

PAMIĘTAJ! Zakładając nową skrzynkę zobowiązujesz się do przestrzegania Regulamin użytkownika OC PL oraz akceptujesz jego konsekwencje.

Nazwa skrzynki

Każda Skrzynka musi posiadać swoją nazwę. Należy unikać nadawania nazw takich samych lub podobnych do już istniejących skrzynek, jak również nazw mało znaczących nazw jak np. "A81#589". Długość nazwy skrzynki ograniczona jest do 60 znaków, jednak należy starać się nadawać nazwy krótsze, ze względu na kłopoty z prezentacją długich nazw na urządzeniach przenośnych, o niewielkich wyświetlaczach.

Wielkość skrzynki

 • Mikro - pojemnik po filmie 35 mm lub mniejszy, typowo zawiera tylko logbook zwinięty w rulon
 • Mała - pojemnik plastikowy na kanapkę itp, zawiera logbook i drobne fanty
 • Normalna - pojemnik 1 litr lub większy
 • Duża - 3 litrowe wiaderko np po farbach lub większe
 • Bardzo duża - ponad 10 litrów

Każda skrzynka musi mieć określony swój typ. Poszczególne serwisy internetowe kategoryzują zarejestrowane w nich skrzynki na różne sposoby. W serwisie Opencaching.pl aktualnie można zakładać następujące typy skrzynek:

Cache-traditional.png Skrzynka tradycyjna

Skrzynka tradycyjna to podstawowy typ skrzynki w serwisie, obowiązkowe jest by współrzędne wskazywały precyzyjnie miejsce ukrycia skrzynki, gdyż na ich podstawie musi być możliwe jej odnalezienie. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymogów w terenie, aby dokonać wpisu w logu internetowym. Skrzynka musi zawierać logbook papierowy. Skrzynka tego typu nie może zawierać hasła do logu internetowego.

Cache-multi.png Skrzynka typu multicache

Skrzynka typu multicache składa się z jednego lub więcej etapów pośrednich oraz etapu finałowego. Współrzędne skrzynki wskazują na pierwszy z etapów pośrednich. Etap finałowy posiada fizyczny pojemnik z logbookiem, etapy pośrednie mogą zawierać pojemniki lub być wirtualne. Do uzyskania współrzędnych finałowego etapu, konieczne jest zebranie informacji z przynajmniej jednego z etapów pośrednich. Wszystkie informacje niezbędne do odnalezienia etapu finałowego są podane w sposób jawny (niezaszyfrowany i nie mający charakteru zagadki), i znajdują się w opisie lub w terenie (na obiektach lub w pojemnikach pośrednich).

Typowe przypadki skrzynek multicache:

1. Liniowa - Podane są tylko współrzędne lokalizacji pierwszego etapu, natomiast w nim i każdym następnym etapie można znaleźć współrzędne i/lub inne wskazówki niezbędne do przejścia do następnego etapu.

2. Nieliniowa - Podane są współrzędne lokalizacji wszystkich etapów pośrednich (pierwszy jako współrzędne skrzynki, kolejne jako dodatkowe waypointy). Dopiero do odwiedzeniu wszystkich uzyskuje się informację o lokalizacji etapu finałowego.

3. Offsetowa - Skrzynka zawierająca jeden wirtualny etap pośredni, wskazany przez współrzędne skrzynki, oraz etap finałowy. Informacje zdobyte pod podanymi współrzędnymi ujawniają współrzędne etapu finałowego lub podają inne jednoznaczne wskazówki do jego namierzenia.

Cache-quiz.png Skrzynka typu quiz

Skrzynka typu quiz wymaga rozwiązania zagadki: wykonania obliczeń, ułożenia puzzli z obrazka, rozwiązania łamigłówki, której wynikiem są dokładne współrzędne (lub ścisłe informacje na temat położenia) ukrytej skrzynki. Pojemnik fizyczny zawsze posiada logbook papierowy. Skrzynka tego typu może zawierać hasło do logu internetowego.

Cache-unknown.png Skrzynka nietypowa

Skrzynka nietypowa to skrzynka, która nie pasuje do żadnej z pozostałych definicji typów skrzynek, ale zawsze posiada fizyczny pojemnik przygotowany i umieszczony przez autora w konkretnej lokalizacji. Pojemnik ten zawiera logbook papierowy i/lub hasło do logu internetowego. Wskazówki dotarcia do niego mogą być różnorakie. Skrzynka tego typu może zawierać hasło do logu internetowego.

Owncache.png Skrzynka own cache

Skrzynka own cache to typ skrzynki, której finałowy pojemnik, zawierający logbook, pozostaje pod kontrolą założyciela lub opiekuna. Skrzynki tego typu nie muszą posiadać stałej lokalizacji określonej współrzędnymi. Do ich zdobycia wymagany jest kontakt (osobisty, mailowy, telefoniczny itp.) z założycielem lub opiekunem. Założyciel może wymagać wykonania dodatkowych czynności (rozwiązania zagadki, zadania matematycznego, manualnego lub innego) przed dokonaniem wpisu w logbooku.

Założyciel nie może powielać pomysłu innej swojej skrzynki tego typu.

Cache-moving.png Skrzynka mobilna

Skrzynka mobilna to skrzynka ukryta metodą tradycyjną, czyli możliwa do odnalezienia pod podanymi przez ostatniego znalazcę współrzędnymi lub w przypadku braku możliwości wykonania pomiaru - współrzędnymi przybliżonymi, ale z precyzyjnie określoną lokalizacją. Różni się od pozostałych typów tym, że każdy jej znalazca powinien zabrać skrzynkę ze sobą aby przenieść ją jak najszybciej w nowe miejsce. Skrzynka mobilna może być nośnikiem danych - Skrzynka Dead Drop. Jeśli znalazca nie jest w stanie jej ukryć natychmiast w nowej lokalizacji, w logu internetowym zaznacza jedynie jej znalezienie, co jest sygnałem dla innych poszukiwaczy że skrzynka została zabrana. Niezwłocznie po ukryciu skrzynki w nowej lokalizacji znalazca wprowadza do logu internetowego drugi wpis: "Przeniesiona", podając jej nowe współrzędne i ewentualne uzupełniający opis. Pojemnik skrzynki zawiera logbook i/lub hasło do logu internetowego.

Uwaga: Nie gromadzimy skrzynek mobilnych w domu, czy w plecaku oraz nie wysyłamy ich pocztą. Skrzynek mobilnych nie nosimy również na event'y i nie przekazujemy sobie ich z rąk do rąk.

Cache-event.png Skrzynka typu wydarzenie

Skrzynka typu wydarzenie jest to rodzaj skrzynki używany do oznaczenia spotkania geocacherów w zaplanowanym terminie na miejscu o podanych współrzędnych. Data ukrycia skrzynki oznacza planowany termin spotkania. Spotkania takie z założenia są otwarte dla wszystkich geocacherów, a ich organizatorzy i uczestnicy w przewadze są geocacherami.
Wydarzenie posiada dwa specyficzne rodzaje wpisów w internetowym logu. Osoby deklarujące swój udział spotkaniu używają wpisu "Zamierza uczestniczyć", a po zakończeniu wydarzenia swoje uczestnictwo dokumentują wpisem "Uczestniczył".


Skrzynki poniższych typów nie są już rejestrowane w serwisie Opencaching.pl, niemniej wciąż można je poszukiwać.

Cache-virtual.png Skrzynka wirtualna

Skrzynkia wirtualna to skrzynka która, nie posiada w terenie fizycznego pojemnika, jej zaliczenie odbywa się na jeden z dwóch sposobów: poprzez podanie hasła w jej internetowym logu lub wykonanie określonych zdjęć i załączenie ich do internetowego logu, ewentualnie przesłanie ich na podany adres e-mail. Autor może również wymagać jednocześnie podania hasła i dostarczenia zdjęć. Hasła zwykle można uzyskać poprzez wykonanie zadania umieszczonego w opisie skrzynki. Jeśli autor nie wymaga podawania hasła, musi on osobiście na bieżąco kontrolować czy poszukiwacze spełnili warunki zaliczenia skrzynki.

Skrzynki wirtualne mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter tak więc zawsze przed ich poszukiwaniem należy zapoznać się z ich opisem. Opis skrzynki wirtualnej wskazuje czy jest ona odpowiednikiem:

 • skrzynki tradycyjnej (pod podanymi współrzędnymi można odkryć hasło lub wykonać wymagane zdjęcie),
 • multicache (należy odwiedzić kilka opisanych lokalizacji aby poznać hasło lub zebrać komplet zdjęć),
 • quizu (aby poznać hasło lub wykonać właściwe zdjęcia należy rozwiązać zagadkę, współrzędne mogą wskazywać okolicę związaną z zagadką),
 • skrzynki nietypowej (hasło lub zgodę na zalogowanie przesyła autor mailowo po wykonaniu postawionego zadania).

Skrzynki tego typu można było rejestrować do 23 maja 2009 roku.

Cache-webcam.png Skrzynka webcam

Skrzynka webcam jest to specjalny rodzaj skrzynki wirtualnej założona w starannie wybranym miejscu, w którym znajduje się kamera internetowa. Również ten typ nie posiada fizycznego pojemnika w terenie. Przy poszukiwaniu tego typu skrzynki celem jest zrobienie zdjęcia z tej kamery, na którym będziesz widoczny. Zadanie to wymaga wykorzystania mobilnego połączenia z Internetem. Można także skorzystać z pomocy przyjaciela, który będzie obserwował obraz z kamery w Internecie i zapisze obrazek wtedy, kiedy będziesz widziany w kadrze. To zdjęcie dołączamy do internetowego logu skrzynki.

Skrzynki tego typu można było rejestrować do 23 maja 2009 roku.

Współrzędne

Pozycja (pobrana z odbiornika GPS) w układzie WGS-84, wskazująca w zależności od typu skrzynki:

 • Tradycyjna - dokładne miejsce ukrycia skrzynki
 • Multicache - dokładne miejsce pierwszego etapu skrzynki
 • Wydarzenie - dokładne miejsce spotkania lub zbiórki uczestników
 • Own cache - miejsce gdzie można najczęściej spotkać właściciela wraz z jego skrzynką albo inną lokalizację wedle uznania właściciela
 • Mobilna - dokładne miejsce ukrycia skrzynki

W przypadku skrzynek typu Quiz lub Nietypowa współrzędne w większości przypadków nie wskazują żadnego etapu skrzynki ani finałowej lokalizacji skrzynki. Należy je ustalić na podstawie opisu skrzynki. W zależności od specyfiki skrzynki mogą one wskazywać na praktyczny dla poszukiwacza punkt (np. parking, początek ścieżki lub szlaku) lub na miejsce zwykle niewykorzystywane dla ukrywania klasycznych skrzynek (np. pobliska rzeka lub środek budynku związanego ze skrzynką).

Dla archiwalnych typów skrzynek współrzędne oznaczają:

 • Wirtualna - miejsce gdzie można zebrać informacje wymagane do zaliczenia skrzynki, chociaż nie jest to regułą - istnieją również wirtualne quizy gdzie podane współrzędne nie są istotne
 • Webcam - miejsce z którego bieżący obraz widać w danej kamerze internetowej

Kraj

Na terenie jakiego kraju jest ulokowana skrzynka.

Poziom trudności

Zadania i Terenu - w skali od 1 do 5 ocenia się jak trudne są zadania związane z szukaniem i jak głęboko w tym terenie jest ukryta skrzynka. (1 - najłatwiejszy, 5 najtrudniejszy)

Czas i droga

Parametr "czas" określa jak dużo czasu zajmie przejście od punktu startowego (np schroniska, parkingu) do miejsca gdzie jest schowana skrzynka i z powrotem do punktu startowego (czyli jeśli szacowany czas z parkingu do skrzynki jest 1 godzinę to podajemy wartość 2 godziny gdyż 1 godzinę potrzebujemy na powrót). Oszacowany czas musi być dla wprawionego poszukiwacza.

Parametr "długość drogi" określa długość drogi w km w jedną stronę, czyli np. z parkingu do skrzynki 2.5 km taką wartość wpisz.

Jeśli nie jesteś wstanie ocenić czasu i odległości, wpisz wartości zero w obu polach.

Atrybuty skrzynki

Skrzynka może mieć nadane następujące atrybuty, których można potem użyć przy wyszukiwaniu w serwisie Opencaching PL:

Atrybut-fast.png Szybka skrzynka Jej znalezienie nie powinno zająć więcej niż 15 minut oraz jest łatwy dojazd w pobliże skrzynki samochodem.
Atrybut-children.png Można zabrać dzieci Jej poszukiwanie jest przyjemne, bezpieczne i można bez obaw wybrać się z dziećmi poniżej 6 roku życia.
Atrybut-geohotel.png GeoHotel Atrybut ten oznacza skrzynki których głównym celem jest lokowanie w tej skrzynce różnych wędrujących rzeczy np GeoKrety, GeoLutins, GeoFish itp
Atrybut-disabled.png Dostępna dla niepełnosprawnych Skrzynka ukryta w sposób umożliwiający jej znalezienie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Dotyczy to zarówno lokalizacji (np. dojazd alejką pod samą skrzynkę), jak i sposobu ukrycia.
Atrybut-compass.png Potrzebny kompas Kompas może okazać się niezbędny aby dotrzeć do wskazanego miejsca skrzynki.
Atrybut-Pencil.png Weź coś do pisania Skrzynka nie zawiera ołówka, weź ze sobą coś do pisania.
Magnet.png Skrzynka magnetyczna Skrzynka zawiera magnes i przymocowana jest za jego pomocą.
Atrybut-nature.png Natura Umiejscowiona na łonie natury, z dala od cywilizacji - las, dzika łąka, mokradła.
Atrybut-monument.png Miejsce historyczne W sąsiedztwie miejsca historycznego - zamku, pałacu, pola bitwy, cmentarza ale także fortów czy bunkrów.
Atrybut-period.png Okresowo niedostępna Dostępna w określonych dniach, godzinach, często wstęp płatny. Często będzie to muzeum lub skansen. Szczegółowe informacje o dostępności powinny znajdować się w opisie skrzynki.
Atrybut-dig.png Zakopana Skrzynka jest zakopana w ziemi.
Atrybut-torch.png Potrzebna latarka Przy poszukiwaniach tej skrzynki niezbędna jest latarka.
Atrybut-equip.png Wymagany dodatkowy sprzęt Niezbędny jest dodatkowy, niestandardowy sprzęt - może to być np. kajak, sprzęt wspinaczkowy, ale również kalkulator, kalosze itp. Ogólnie przedmioty, które nie należą do standardowego wyposażenia poszukiwacza.
Atrybut-danger.png Skrzynka niebezpieczna Jej poszukiwania mogą narazić na niebezpieczeństwo wypadku lub urazu.
Night.png Zalecane szukanie nocą Aby znaleźć skrzynkę zalecane jest poszukiwanie jej nocą, ze względu na miejsce ukrycia lub użyte elementy odblaskowe które oświetlone umożliwiają odnaleźć skrzynkę.
Atrybut-password.png Wymagane hasło Aby wpisać się w logu internetowym wymagane jest hasło które zazwyczaj jest dostępne w miejscu ukrycia skrzynki.
Beacon.png Beacon Skrzynka zawiera Beacon np Garmin chirp.
Benchmark.png Benchmark Skrzynka ukryta w pobliżu punktu geodezyjnego np POLREF itp. Więcej patrz opis o Benchmark.
Atrybut-mp3.png Skrzynka PodCast Aby odnaleźć skrzynkę, należy odsłuchać plik dźwiękowy. Może on zawierać zakodowane informacje, dźwięki otoczenia, opis dotarcia do skrzynki.
Atrybut-offset.png Offset cache Szczególny przypadek skrzynki typu multicache, składający się z punktu startowego (określonego współrzędnymi) z jasnymi informacjami o sposobie dotarcia do finału.
Deaddrop.png Skrzynka Dead Drop Skrzynka typu USB Dead Drop. Więcej patrz opis Skrzynka Dead Drop.
Letterbox.png Skrzynka Letterbox Skrzynka typu Letterbox. Więcej patrz opis Letterboxing.
Wigo.png Skrzynka WIGO Skrzynka typu WIGO zawierająca Scenariusz WIGO. Więcej patrz opis Wherigo czyli Scenariusze WIGO.
Walk.png Dostępna tylko pieszo Skrzynka dostępna tylko pieszo.
Bike.png Dostępna rowerem Można dojechać do skrzynki rowerem.
Boat.png Potrzebna łódź Skrzynka dostępna tylko przy pomocy łodzi, pontona np na wyspie.

Krótki opis skrzynki

Możesz opisać w paru słowach skrzynkę np informacje o miejscu, terenie itp max 120 znaków.

Opis skrzynki

Pełny opis skrzynki. Powinien się tutaj znaleźć opis miejsca związanego ze skrzynką w sposób zachęcający do odwiedzenia miejsca i zdobycia skrzynki. Powinny tu znaleźć się wszelkie niezbędne informacje dla poszukiwacza aby udało mu się znaleźć skrzynkę (np. potrzebne narzędzia, środek lokomocji itp). W tej części muszą także znaleźć się pełne informacje o ewentualnych niebezpieczeństwach zagrażających poszukującym. W przypadku skrzynek, których poszukiwanie może być niebezpiecznie, pamiętaj o ustawieniu atrybutu Atrybut-danger.png "Skrzynka niebezpieczna".

Dodatkowe informacje kodowane

W tym miejscu można podać dodatkową pomocniczą podpowiedź dla tych, którym podstawowy opis nie wystarczy do znalezienia skrzynki. Podpowiedź ta będzie wyświetlana w postaci zakodowanej. Informacja może zostać odkodowana w serwisie po kliknięciu na link DEKODUJ lub może być odkodowana przez geocachera ręcznie w terenie na podstawie wydruku. W ramach kodowanej podpowiedzi każdy tekst ujęty w nawiasy kwadratowe będzie wyświetlany bez kodowania.

Trzeba pamiętać, że wszystkie informacje niezbędne i wystarczające do odnalezienia skrzynki powinny być umieszczone w części niekodowanej jej opisu.

Kodowana podpowiedź powinna być w miarę możliwości jak najkrótsza i nie przekraczać kilku słów tak, aby jej ręczne odkodowanie w terenie nie było nadmiernie żmudne.

Data ukrycia

Wpisujemy datę ukrycia skrzynki. Jeśli data jest w przyszłości to skrzynka automatycznie dostaje status "tymczasowo niedostępna". Musisz zmienić jej status kiedy będzie w tym dniu ukryta.

Uwaga ta nie dotyczy skrzynek typu wydarzenie gdzie w miejscu daty ukrycia należy wpisać datę rozpoczęcia wydarzenia.

Hasło do wpisu do logu

Każdy kto chce dokonać wpisu typu Znaleziona do internetowego logu skrzynki będzie musiał podać hasło, które tu wprowadzisz.

Hasła były dedykowane dla potwierdzania znalezienia skrzynek wirtualnych, które obecnie nie są już rejestrowane w serwisie OC PL.

Aktualnie stosowanie hasła jest zablokowane w przypadku skrzynek tradycyjnych. Dla pozostałych dostępnych obecnie typów jest możliwe zastosowanie hasła do logu internetowego, chociaż nie jest to zalecane, ponieważ podstawowym potwierdzeniem znalezienia skrzynki z pojemnikiem jest wpis do jej logbooka papierowego.

Obrazki

Obrazki można załadować dopiero wtedy kiedy skrzynka będzie zarejestrowana. Należy umieszczać tylko te obrazki, które są bezpośrednio związane ze skrzynką. Zasadniczo, skrzynka powinna być możliwa do odnalezienia na podstawie samego opisu tekstowego i znajomości współrzędnych.

PAMIĘTAJ! Zakładając nową skrzynkę zobowiązujesz się do przestrzegania Regulamin użytkownika OC PL oraz akceptujesz jego konsekwencje.