Parametry skrzynki OC PL

Z OpenGeoWiki
Wersja z dnia 16:27, 2 lip 2017 autorstwa Deg (dyskusja | edycje) (Generalne porządki, usunięcie zdublowanych informacji)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

PAMIĘTAJ! Zakładając nową skrzynkę zobowiązujesz się do przestrzegania Regulamin użytkownika OC PL oraz akceptujesz jego konsekwencje.

Nazwa skrzynki

Każda Skrzynka musi posiadać swoją nazwę. Należy unikać nadawania nazw takich samych lub podobnych do już istniejących skrzynek, jak również nazw mało znaczących nazw jak np. "A81#589". Długość nazwy skrzynki ograniczona jest do 60 znaków, jednak należy starać się nadawać nazwy krótsze, ze względu na kłopoty z prezentacją długich nazw na urządzeniach przenośnych, o niewielkich wyświetlaczach.

Wielkość skrzynki

W zależności od wielkości fizycznego pojemnika wyróżniamy klika wielkości skrzynek. Zakładając skrzynkę warto pamiętać, że skrzynki większe zwykle bardziej cieszą znalazców niż skrzynki małe. Choć im większy pojemnik, tym zazwyczaj trudniejsze jego zamaskowanie. Warto jednak postarać się chować jak największe pojemniki, unikając rozmiaru mikro.

Typ skrzynki

Każda skrzynka musi mieć określony swój typ. Typ dobiera się w zależności od sposobu dotarcia do finalnej skrzynki i jej rodzaju. Przed założeniem skrzynki warto starannie przestudiować typy skrzynek i zastanowić się, który będzie najbardziej odpowiedni.

Współrzędne

Pozycja (pobrana z odbiornika GPS) w układzie WGS-84, wskazująca w zależności od typu skrzynki:

  • Tradycyjna - dokładne miejsce ukrycia skrzynki
  • Multicache - dokładne miejsce pierwszego etapu skrzynki
  • Wydarzenie - dokładne miejsce spotkania lub zbiórki uczestników
  • Own cache - miejsce gdzie można najczęściej spotkać właściciela wraz z jego skrzynką albo inną lokalizację wedle uznania właściciela
  • Mobilna - dokładne miejsce ukrycia skrzynki

W przypadku skrzynek typu Quiz lub Nietypowa współrzędne w większości przypadków nie wskazują żadnego etapu skrzynki ani finałowej lokalizacji skrzynki. Należy je ustalić na podstawie opisu skrzynki. W zależności od specyfiki skrzynki mogą one wskazywać na praktyczny dla poszukiwacza punkt (np. parking, początek ścieżki lub szlaku) lub na miejsce zwykle niewykorzystywane dla ukrywania klasycznych skrzynek (np. pobliska rzeka lub środek budynku związanego ze skrzynką).

Kraj

Na terenie jakiego kraju jest ulokowana skrzynka.

Poziom trudności

Poziom trudności zadania i terenu - ocenia się w skali od 1 do 5 w zależności jak trudne są zadania związane z szukaniem i jak trudny jest teren wokół skrzynki. (1 - najłatwiejszy, 5 najtrudniejszy)

Czas i droga

Parametr "czas" określa jak dużo czasu zajmie przejście od punktu startowego (np schroniska, parkingu) do miejsca gdzie jest schowana skrzynka i z powrotem do punktu startowego (czyli jeśli szacowany czas z parkingu do skrzynki jest 1 godzinę to podajemy wartość 2 godziny gdyż 1 godzinę potrzebujemy na powrót). Oszacowany czas musi być dla wprawionego poszukiwacza.

Parametr "długość drogi" określa długość drogi w km w jedną stronę, czyli np. z parkingu do skrzynki 2.5 km taką wartość wpisz.

Jeśli nie jesteś wstanie ocenić czasu i odległości, wpisz wartości zero w obu polach.

Atrybuty skrzynki

Skrzynka może mieć nadane atrybuty, które definiują różne właściwości skrzynki i trudności czy też atrakcje, które można napotkać podczas jej podejmowania. Atrybuty mogą być następnie wykorzystane przy wyszukiwaniu skrzynek w serwisie.

Krótki opis skrzynki

Możesz opisać w paru słowach skrzynkę np informacje o miejscu, terenie itp max 120 znaków.

Opis skrzynki

Powinien się tutaj znaleźć opis miejsca związanego ze skrzynką w sposób zachęcający do odwiedzenia miejsca i zdobycia skrzynki. Powinny tu znaleźć się wszelkie niezbędne informacje dla poszukiwacza aby udało mu się znaleźć skrzynkę (np. potrzebne narzędzia, środek lokomocji itp). W tej części muszą także znaleźć się pełne informacje o ewentualnych niebezpieczeństwach zagrażających poszukującym. W przypadku skrzynek, których poszukiwanie może być niebezpiecznie, pamiętaj o ustawieniu atrybutu Atrybut-danger.png "Skrzynka niebezpieczna".

Dodatkowe informacje kodowane

W tym miejscu można podać dodatkową pomocniczą podpowiedź dla tych, którym podstawowy opis nie wystarczy do znalezienia skrzynki. Podpowiedź ta będzie wyświetlana w postaci zakodowanej. Informacja może zostać odkodowana w serwisie po kliknięciu na link DEKODUJ lub może być odkodowana przez geokeszera ręcznie w terenie na podstawie wydruku. W ramach kodowanej podpowiedzi każdy tekst ujęty w nawiasy kwadratowe będzie wyświetlany bez kodowania.

Trzeba pamiętać, że wszystkie informacje niezbędne i wystarczające do odnalezienia skrzynki powinny być umieszczone w części niekodowanej jej opisu.

Kodowana podpowiedź powinna być w miarę możliwości jak najkrótsza i nie przekraczać kilku słów tak, aby jej ręczne odkodowanie w terenie nie było nadmiernie żmudne.

Data ukrycia

Wpisujemy datę ukrycia skrzynki. Jeśli data jest w przyszłości to skrzynka automatycznie dostaje status "tymczasowo niedostępna". Musisz zmienić jej status kiedy będzie w tym dniu ukryta.

Uwaga ta nie dotyczy skrzynek typu wydarzenie gdzie w miejscu daty ukrycia należy wpisać datę rozpoczęcia wydarzenia.

Hasło do wpisu do logu

Każdy kto chce dokonać wpisu typu Znaleziona do internetowego logu skrzynki będzie musiał podać hasło, które tu wprowadzisz.

Hasła były dedykowane dla potwierdzania znalezienia skrzynek wirtualnych, które obecnie nie są już rejestrowane w serwisie OC PL.

Aktualnie stosowanie hasła jest zablokowane w przypadku skrzynek tradycyjnych. Dla pozostałych dostępnych obecnie typów jest możliwe zastosowanie hasła do logu internetowego, chociaż nie jest to zalecane, ponieważ podstawowym potwierdzeniem znalezienia skrzynki z pojemnikiem jest wpis do jej logbooka papierowego.

Obrazki

Obrazki można załadować dopiero wtedy kiedy skrzynka będzie zarejestrowana. Należy umieszczać tylko te obrazki, które są bezpośrednio związane ze skrzynką. Zasadniczo, skrzynka powinna być możliwa do odnalezienia na podstawie samego opisu tekstowego i znajomości współrzędnych.