Skrzynka Dead Drop: Różnice pomiędzy wersjami

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
m (Kategoria -> Opencaching PL)
Linia 1: Linia 1:
[[File:Cache-unknown.png]] [[File:deaddrop.png]]
[[File:Cache-unknown.png]] [[File:deaddrop.png]]
'''Skrzynka nietypowa Dead Drop''' to po prostu pen-drive przymocowany na stałe w ścianę, budynek, krawężnik, ogrodzenie, słupek itp.  
'''Skrzynka nietypowa Dead Drop''' to po prostu pen-drive przymocowany na stałe w ścianę, budynek, krawężnik, ogrodzenie, słupek itp. Tego rodzaju skrzynka musi być umieszczona w miejscu publicznie dostępnym dla każdego. Może być umieszczona we wnętrzu ale nie w takim miejscu, które ma ograniczenia dostępu ze względu na wiek lub płeć (puby, toalety itp.). Przed umieszczeniem na stałe tego rodzaju skrzynki należy uzyskać na to pozwolenie od właściciela nieruchomości. Jeśli trwale nie przymocujesz pen-drive'a jest duża szansa, że zostanie on skradziony.
Tego rodzaju skrzynka musi być umieszczona w miejscu publicznie dostępnym dla każdego. Może być umieszczona we wnętrzu ale nie w takim miejscu, które ma ograniczenia dostępu ze względu na wiek lub płeć (puby, toalety itp.). Przed umieszczeniem na stałe tego rodzaju skrzynki należy uzyskać na to pozwolenie od właściciela nieruchomości. Jeśli trwale nie przymocujesz pen-drive'a jest duża szansa, że zostanie on skradziony.


Każda skrzynka typu "Dead Drop" musi mieć załadowane dwa pliki: readme.txt i  logbook.txt. readme.txt jest plikiem z wyjaśnieniem idei skrzynki, a w logbook.txt można umieszczać wpisy dokumentujące znalezienie skrzynki i komentarze na jej temat. Patrz [[Użyteczne_pliki_związane_z_OC_PL|Użyteczne pliki]].
Każda skrzynka typu "Dead Drop" musi mieć załadowane dwa pliki: readme.txt i  logbook.txt. readme.txt jest plikiem z wyjaśnieniem idei skrzynki, a w logbook.txt można umieszczać wpisy dokumentujące znalezienie skrzynki i komentarze na jej temat. Patrz [[Użyteczne_pliki_związane_z_OC_PL|Użyteczne pliki]].
Linia 19: Linia 18:
#Zrób kilka zdjęć aby pomóc odnaleźć skrzynkę. Np: zdjęcie z bardzo bliska, następnie z odległości 2 m i 5 m.  
#Zrób kilka zdjęć aby pomóc odnaleźć skrzynkę. Np: zdjęcie z bardzo bliska, następnie z odległości 2 m i 5 m.  
#Zarejestruj swoją skrzynkę w [http://www.opencaching.pl www.opencaching.pl]
#Zarejestruj swoją skrzynkę w [http://www.opencaching.pl www.opencaching.pl]


== Poszukiwanie ==
== Poszukiwanie ==
Linia 36: Linia 34:
[[Kategoria:Typy skrzynek]]
[[Kategoria:Typy skrzynek]]
[[Kategoria:Geocaching]]
[[Kategoria:Geocaching]]
[[Kategoria:OpenCaching PL]]
[[Kategoria:Opencaching PL]]

Wersja z 18:07, 16 maj 2016

Skrzynka nietypowa Dead Drop to po prostu pen-drive przymocowany na stałe w ścianę, budynek, krawężnik, ogrodzenie, słupek itp. Tego rodzaju skrzynka musi być umieszczona w miejscu publicznie dostępnym dla każdego. Może być umieszczona we wnętrzu ale nie w takim miejscu, które ma ograniczenia dostępu ze względu na wiek lub płeć (puby, toalety itp.). Przed umieszczeniem na stałe tego rodzaju skrzynki należy uzyskać na to pozwolenie od właściciela nieruchomości. Jeśli trwale nie przymocujesz pen-drive'a jest duża szansa, że zostanie on skradziony.

Każda skrzynka typu "Dead Drop" musi mieć załadowane dwa pliki: readme.txt i logbook.txt. readme.txt jest plikiem z wyjaśnieniem idei skrzynki, a w logbook.txt można umieszczać wpisy dokumentujące znalezienie skrzynki i komentarze na jej temat. Patrz Użyteczne pliki.

Oprócz tego, w skrzynkach tego typu można umieszczać różne dane, jednakże jest surowo zabronione ładowania do nich zwartości komercyjnych, pornograficznych, nielegalnych lub szkodzących. Cała zawartość skrzynki musi być odpowiednia dla osób w każdym wieku! Jeśli znajdziesz skrzynkę Dead Drop z nieodpowiednią zawartością - zachęcamy do usunięcia tej zawartości od razu. Nie kasuj tylko plików readme.txt i logbook.txt, gdyż można z nich usunąć nieodpowiednie wpisy, zostawiając resztę.

Przy zgłaszaniu skrzynek tego rodzaju, pamiętaj aby podać objętość ich pamięci. Na przykład: 512MB, 2GB, 4GB itd.

Jak założyć skrzynkę Dead Drop

  1. Weź pen-drive dowolnej pojemności
  2. Usuń z niego plik "autorun" (np: za pomocą pełnego jego sformatowania)
  3. Skopiuj na niego pliki: readme.txt i logbook.txt. Wpisz do tych plików odpowiednie informacje identyfikujące skrzynkę.
  4. Usuń plastikową osłonkę pen-drive'a (Hint: obecnie na rynku dostępne są tanio niewielkie, płaskie pen-drive'y w metalowych osłonkach)
  5. Oblep pen-drive taśmą teflonową i zaizoluj go.
  6. Użyj szybko zasychającą zaprawę lub klej epoksydowy aby na stałe zamocować pen-drive w np: szczelinie w murze lub innym odpowiednim miejscu.
  7. Upewnij się, że pen-drive jest tak umieszczony, że można do niego łatwo podłączyć się.
  8. Zrób kilka zdjęć aby pomóc odnaleźć skrzynkę. Np: zdjęcie z bardzo bliska, następnie z odległości 2 m i 5 m.
  9. Zarejestruj swoją skrzynkę w www.opencaching.pl

Poszukiwanie

Zaliczenie skrzynki Dead Drop polega na jej odnalezieniu, podłączeniu do niej przenośnego urządzenia przez port USB oraz wykonania za jego pomocą edycji pliku "logbook.txt". Oprócz tego można załadować inne pliki dostępne na pen-drive oraz ewentualnie wgrać nań swoje. Pliki które wygrywasz muszą być legalne, a ich zawartość musi być odpowiednia także dla dzieci.

Uwaga: W trakcie poszukiwania skrzynek Dead Drop należy mieć przy sobie kabel USB!!! Od noszenia ciężkiego laptopa bardziej praktyczne może okazać się chodzenie z tabletem, palmtopem lub smartphonem posiadającym port USB. Pamiętaj aby obsłużyć pen-drive twój tablet bądź telefon musi posiadać USB z funkcją OTG.

Jeśli chcesz bezpiecznie podłączyć się do "Dead Drop cache" za pomocą laptopa warto skorzystać z którejś z wersji Linuxa bootowanego z CD ROM (tzw. LiveCD) (Knoppix, Ubuntu, PuppyLinux, FreeSBIE itp.). Patrz: http://www.linux.pl/?id=distro&kategoria=2 . Wcześniej jednak dobrze jest poćwiczyć w domu na spokojnie podłączanie paru różnych pen-drive'ów do wybranej dystrybucji Linuxa, gdyż może się okazać, że nasza jego edycja nie zawiera odpowiedniego drivera do tego typu pen-drive'a, do którego chcemy się podłączyć. Drivery do pen-drive'ów można bez problemu pobrać z internetu.

Dostępne atrybuty

  • Dead Drop
  • Wymagany dodatkowy sprzęt
  • Hasło wymagane do logu na OC PL