Zakładanie skrzynki

Z OpenGeoWiki
Wersja z dnia 22:31, 12 wrz 2021 autorstwa Lumen (dyskusja | edycje) (dodanie informacji o weryfikacji 3 pierwszych keszy)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ten artykuł przedstawia szerzej zagadnienia związane z zakładaniem nowej skrzynki tradycyjnej. Bardziej zwięzły poradnik na ten temat znajduje się w artykule "dla początkujących". Zagadnienia związane z jakością skrzynki omówione są w artykule "jakość skrzynki" natomiast sposób opakowania w artykule "opakowanie i oznakowanie skrzynki".


Jeżeli udało Ci się znaleźć pierwszego kesza i spodobała Ci się ta zabawa, to pewnie chciałbyś schować również swoją własną skrzynkę. To naturalny odruch. Wstrzymaj się jednak! Aby zarejestrować pierwszą skrzynkę w serwisie Opencaching należy znaleźć co najmniej 10 keszy innych użytkowników. To bardzo niewiele, toteż radzimy odwiedzić wcześniej co najmniej kilkadziesiąt różnych skrzynek, najlepiej założonych przez różne osoby. Zazwyczaj dobre skrzynki zakładane są po uprzednim odnalezieniu 100-500 skrzynek założonych przez innych keszerów. Zmierzysz się z problemami w dotarciu do skrzynki, poznasz sposoby chowania... Na pewno będziesz mieć dużo spostrzeżeń. Wrażenia pozytywne ("ależ to dobre miejsce na ukrycie", "oryginalny sposób ukrycia") są równie cenne jak negatywne ("i gdzie w tym gąszczu może być cache?"). Wykorzystaj je, żeby odwiedzenie Twojej skrzynki było przyjemnością. Do tego jednak potrzebne jest doświadczenie. Animusz, źle ukierunkowany entuzjazm i brak wiedzy zaowocują powstaniem skrzynki, która będzie drażnić zamiast cieszyć. Pamiętaj też, że dobra lokalizacja, to klucz do sukcesu skrzynki.

Zdefiniować cel

Przed wyborem miejsca na lokalizację skrzynki bardzo istotne jest określenie jej celu. Przykładowo, celem ukrycia skrzynki może być:

 • zachęcenie innych poszukiwaczy do odwiedzenia ciekawego miejsca,
 • zapoznanie poszukiwaczy z ciekawą historią - miejsca, osoby z nim związanej czy nawet legendy,
 • zmęczenie umysłów poszukiwaczy potwornymi zagadkami,
 • zmuszenie do dyskretnych poszukiwań w miejscach publicznych, wyjątkowo zatłoczonych,
 • pretekst do spędzenia godzin poza domem, na świeżym powietrzu,
 • fizyczne wyzwanie dla poszukiwaczy podczas zdobywania skrzynki.

Poza wymienionymi tutaj przykładami, może istnieć wiele różnych celów, wszystkie równie ważne! Pamiętaj jednak, żeby starać się wybierać lokalizację z głową, a zdefiniowany cel najlepiej krótko przedstaw w opisie skrzynki.

Ukrywanie skrzynki geocache wiąże się z wzięciem pod uwagę kilku wskazówek.

Oprócz samego znajdowania skrzynek, geocaching wiąże się również z zabawą, rozszyfrowywaniem zagadek, poszukiwaniem skarbów w miejscach publicznych, pieszymi, kilometrowymi wycieczkami przez dzikie tereny oraz czymkolwiek jeszcze co przychodzi Ci do głowy wedle upodobania.

Gdzie ukryć skrzynkę?

Zastanawiając się nad miejscem ukrycia skrzynki weź pod uwagę następujące rzeczy:

Czy jest to dobra lokalizacja?

Powinieneś zadbać o to, aby miejsce ukrycia było wyjątkowe na swój sposób. Wielką nagrodą dla poszukiwaczy, poza odnalezieniem skrzynki jako takiej, jest właśnie miejsce. Doskonałe miejsce kempingowe, miejsce na piknik, ze wspaniałymi widokami czy zabytkami w okolicy są bardzo dobrymi lokalizacjami skrzynek.

Jeśli w okolicy znajduje się kilka ciekawych obiektów możesz pomyśleć o skrzynce multicache, która zabiera poszukiwaczy w podróż przez te obiekty z ostateczną skrzynką na końcu. Możesz jedynie wspomnieć o tym co jest ciekawego do odwiedzenia w okolicy. Jedna dobrze przygotowana skrzynka w danym terenie jest zdecydowanie lepsza, niż seria kiepskich skrzynek ukazujących to samo tyle, że wielokrotnie. Ogólnie nie powinno się umieszczać skrzynek w rejonach, gdzie ktoś już wcześniej coś ukrył.

Pomyśl o wybranym miejscu jak o celu podróży, a nie jak o punkcie lub rzeczy ze współrzędnymi. Ludzie poszukujący Twojego skarbu zobaczą okolicę i jeśli zachęcisz ich przez multicache lub wzmiankę z listą obiektów w okolicy zapewne ich ciekawość zrobi resztę.

Należy również zminimalizować prawdopodobieństwo, że ktoś odkryje Twoją skrzynkę przez przypadek. Pomyśl zatem, czy skrzynka nie zostanie zdekonspirowana, gdy ktoś nieopodal urządzi sobie piknik albo pójdzie w krzaczki za potrzebą. Co będzie, gdy zatrzyma się w tym miejscu na odpoczynek wycieczka szkolna?

Czy łatwo jest się tam dostać?

Jeśli miejsce ukrycia znajduje się w pobliżu drogi lub szlaku jest prawdopodobne, że ktoś postronny odnajdzie skarb, zabierze go lub zniszczy. Postaraj się znaleźć miejsce, do którego dotarcie zajmie chwilkę czasu. Pamiętaj również, że nie każdy poszukiwacz dysponuje sprzętem wspinaczkowym czy napędem na 4 koła, a często są to rodzinne wycieczki z dziećmi czy wózkami dziecięcymi. Z drugiej strony znajdziesz poszukiwaczy, którzy chętnie przejdą na nogach 20km (w obie strony), aby ujrzeć wspaniały widok czy poznać dziewicze tereny.

Czy łatwo można odnaleźć skrzynkę?

Jeśli skarb jest zbyt widoczny, zbyt blisko ruchliwej drogi czy szlaku najprawdopodobniej ktoś przypadkowy potknie się o niego. Z drugiej strony nie należy również zbytnio utrudniać poszukiwań. Nie ma nic gorszego od informacji o poziomie trudności zadania i terenu ocenionych na 1, a na miejscu okazuje się, że trzeba przedzierać się przez krzaki ponad 250 metrów lub wspinać się na kamienisty szczyt przez kilkaset metrów i szukać przysłowiowej igły w stogu siana. Jeśli ukrywasz skrzynkę, dokładnie podaj wystarczającą ilość informacji i wskazówek, aby poszukiwacze mieli realną szansę na jej odnalezienie. Możesz dodatkowe informacje zaszyfrować, a poszukiwacze w momencie napotkania problemów mogą ją odszyfrować na miejscu.

Czy jest to teren prywatny, czy miejsce publiczne?

Jeśli ukrywasz skrzynkę na terenie prywatnym zadbaj o zgodę właściciela terenu. Większość parków (nie tylko narodowych) czy zarządców lasów nie życzy sobie poszukiwaczy wchodzących i wałęsających się w okolicy. Pamiętaj o przepisach, zakazach wstępu (np. czasowy zakaz wstępu czy stały zakaz wjazdu pojazdów mechanicznych do lasu). To Ty jako założyciel, a następnie opiekun skrzynki jesteś za nią odpowiedzialny, a Twoje dane znajdują się w jej wnętrzu.

Czy skrzynka nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego lub zabytków?

Zakładanie skrzynek w miejscach, w których osoby poszukujące ich mogłyby, często nieświadomie, niszczyć przyrodę - płoszyć zwierzęta w ich ostojach, niszczyć siedliska chronionych roślin itp. nie jest polecane. Dlatego nie należy umieszczać skrzynek na terenach rezerwatów, w rejonach lęgowych ptaków lub w innych podobnych miejscach http://natura2000.gdos.gov.pl/natura2000/pl/jednostki.php. To samo dotyczy zabytków. Nie umieszczaj swojej skrzynki w sposób, który mógłby narazić zabytki na przypadkowe uszkodzenie przez poszukujących. Pamiętaj, że na terenie lasów państwowych oraz parków miejskich obowiązują zakazy rozkopywania ziemi i niszczenia ściółki.

Czy w tym miejscu nie ma już innej skrzynki?

Jeśli w danym miejscu lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie istnieje już inna skrzynka, to uszanuj jej założyciela i nie zakładaj kolejnej. Pamiętaj, że przy decyzji o założeniu skrzynki istotny jest cel tego działania. Jeśli ten cel realizuje już istniejąca skrzynka, to nie ma powodu, żeby zakładać kolejną. Wybierz jakieś inne, wolne miejsce.

O odległościach między skrzynkami traktuje osobny artykuł.

Przygotowanie skrzynki

Torebki strunowe
Oznakowanie skrzynki

Pamiętaj, Twoja skrzynka jest Twoją wizytówką i będzie oceniana w logach internetowych przez innych. Jeśli zależy Ci na dobrych opiniach staraj się przestrzegać poniżej opisanych uwag.

Przeczytaj poniższy tekst, a jeśli już go znasz i szukasz tylko szybkiego przypomnienia i sprawdzenia, czy masz wszystko, zajrzyj na skróconą "listę-niezbędnik".

Wielkość skrzynki będzie zależała od miejsca, w którym planujesz ją schować.

Potrzebujesz pojemnik, cokolwiek wodo-, śniego-, słońco-odpornego, itp. (w zależności od klimatu). Tutaj najpopularniejsze są plastikowe pojemniki na żywność, wiaderka po farbach, itp. Spotyka się także skrzynki po amunicji, czy nawet specjalnie dla geocache przygotowywane pojemniki stylizowane na kamienie.

Pojemniki na skrzynki

Do zabezpieczenia zawartości najlepiej nadają się pojemniki na żywność, które łatwo dostaniesz w supermarketach. Postaraj się wybrać pojemnik wodoszczelny, aby skrzynka była odporna na warunki zewnętrzne typu deszcz i śnieg. Mamy duży wybór takich pojemników, musisz tylko zdecydować o jego wielkości, aby swobodnie można było go schować w upatrzonym miejscu.

Co taka skrzynka powinna zawierać? Przede wszystkim logbook, który zawiera podstawowe informacje o skrzynce (nazwę skrzynki, waypoint (OPxxxxx) i Twój nick z serwisu Opencaching), oraz krótkie informacje co to jest kesz, dla osób, które znajdą skarb przypadkowo i nie znają idei geocachingu. Ponadto logbook taki zawiera miejsce na wpisy znalazców, którzy wpisują swój pseudonim oraz opcjonalnie odnotowują datę znalezienia skrzynki.

Warto zaopatrzyć się w woreczki strunowe, które zabezpieczą zawartość skrzynki w przypadku nieszczelności. Jest to bardzo dobry sposób zabezpieczenia logbooka, nawet jeśli sądzisz, że pojemnik jest wodoodporny. Wraz z logbookiem umieść w skrzynce również ołówek i temperówkę, ponieważ długopisy zawodzą, a nie każdy wybiera się na poszukiwania z czymś do pisania. Nie wkładaj jednak ołówka do woreczka strunowego, ponieważ woreczek szybko zostanie uszkodzony. Jako logbooki lepiej spisują się kołonotatniki niż luźne kartki.

Obojętnie jaki wybrałeś pojemnik upewnij się, że jest oznakowany. W przypadku odnalezienia go przez osobę postronną nie zostanie potraktowany jak śmieć, czy zagrożenie. Wewnątrz umieść dodatkowe informacje na temat skrzynki jak: nazwę skrzynki, jakikolwiek kontakt z Tobą (jako opiekunem). Im więcej informacji tym lepiej, szczególnie, gdy okaże się, że pojemnik jest uszkodzony lub wzbudzi czyjeś podejrzenie lub okaże się, że znajduje się na prywatnym terenie.

Możesz umieścić w skrzynce gadżety na wymianę, itp.

Skrzynka geocache z zawartością

Od Ciebie, i Twojego budżetu, zależy co umieścisz w środku ale miej na uwadze:

 • Unikaj rzeczy używanych (uszkodzonych)
 • Niebezpiecznych (amunicja, zbyt małe dla dzieci, itp.)
 • Rzeczy mogących wywołać pożar lub stanowić zagrożenie (szczególnie używane przez młodszych).
 • Nigdy nie chowaj żywności w skrzynce! Zwierzęta mają zdecydowanie lepsze zmysły od nas i po wywęszeniu zawartości mogą uszkodzić skrzynkę.
 • Unikaj ponadto umieszczania w skrzynce przedmiotów którym może zaszkodzić wilgoć, czy zmiany temperatur.
 • Nigdy nie wkładaj do skrzynki czegoś, czego sam nie chciałbyś w niej znaleźć (np. kapsle, stare bilety, papierki po słodyczach itp. śmieci).
 • W większości krajów i serwisów geocachingowych umieszczanie w skrzynkach takich rzeczy jak alkohol czy papierosy nie jest dozwolone - zapoznaj się z regulaminem.

Oprócz logbooka, wkładamy drobne upominki na wymianę dla tych, którzy znajdą skrzynkę (mogą to być np.: breloczek, maskotka, CDROM itp., w zależności od wielkości pojemnika). Starajmy się wkładać do skrzynki tylko takie przedmioty, z których znalazca może się ucieszyć. Możemy także włożyć GeoKrety. Nie wkładamy żywności. Miłym zwyczajem jest także przygotowanie certyfikatów dla pierwszej trójki znalazców (tzw. FTF,STF i TTF) lub tylko dla pierwszego z nich. Na koniec możemy naszą skrzynkę zabezpieczyć, wkładając ją do worka foliowego, np. wg instrukcji pokazanej na rysunku pokazanym obok.

Tak przygotowany pojemnik ukrywamy w upatrzonym miejscu i rejestrujemy skrzynkę na wybranym serwisie, podając jej współrzędne (WGS-84), nazwę oraz niezbędne informacje, na podstawie których inni użytkownicy będą mogli znaleźć skrzynkę i wpisać się do logbooka oraz w logu skrzynki w serwisie Opencaching PL. Warto opisać na zewnątrz pojemnik czarnym markerem lub nalepić naklejkę z napisem: TO NIE JEST ŚMIEĆ! TO JEST POJEMNIK GEOCACHE! To na wszelki wypadek, żeby ktoś, kto nie zna zabawy geocaching, a znajdzie taki pojemnik, nie wyrzucił go lub nie zniszczył.

Umieszczanie skrzynki

Gdy zdecydowałeś gdzie schowasz skrzynkę, idź ją tam schować. Pamiętaj o przestrzeganiu minimalnych odległości między skrzynkami w terenie!

Na miejscu najtrudniejszym zadaniem może okazać się uzyskanie dokładnych współrzędnych miejsca ukrycia w odbiorniku GPS. Jest to również najlepszy moment na sprawdzenie przygotowanych wcześniej wskazówek i podpowiedzi oraz ewentualne ich modyfikacje.

Na chwilę możesz wczuć się w rolę poszukiwacza i po odejściu na bok spróbować odnaleźć skrzynkę na podstawie współrzędnych i wskazówek.

Pamiętaj że skrzynka typu "tradycyjna" wymaga podania współrzędnych miejsca ukrycia skrzynki. Jeśli miejsce ukrycia skrzynki wymaga rozwiązania jakiegoś zadania, łamigłówki współrzędne wskazują miejsce startowe i wtedy typ naszej skrzynki jest "Quiz". Jeśli skrzynka składa się z wielu etapów i każdy następny etap wskazuje miejsce następnego etapu ustawiamy wtedy typ skrzynki "multicache". Jeśli dotarcie do skrzynki wymaga nawigacji np kompas, mapa, opis a możemy podać przybliżone współrzędne miejsca startowego oraz podamy jego opis czy to tekstowy lub foto ustawiamy wtedy typ "Skrzynka nietypowa". Staraj się przestrzegać tych zasad.

Powiadom innych o nowej skrzynce

Po schowaniu skrzynki musisz ją zarejestrować poprzez wypełnienie formularza na stronie Opencaching PL. Pamiętaj aby umieścić dobry i czytelny opis skrzynki gdyż od niego dużo zależy. Twoja skrzynka jest Twoją wizytówką. Brak opisu lub nieczytelny opis może zniechęcić potencjalnych poszukiwaczy.

W opisie skrzynki możesz dodać informacje o polityce reaktywacji, czyli czy zezwalasz na zastąpienie przez keszerów Twojej skrzynki (w przypadku jej zaginięcia) inną, nową skrzynką.

Uwaga! Aby mieć pewność, że należycie dokonałeś wszystkich czynności, związanych z umieszczeniem skrzynki w terenie oraz zarejestrowaniem jej w serwisie, Twoje trzy pierwsze założone skrzynki zostaną zweryfikowane przez Centrum Obsługi Geokeszera. Zostaniesz poproszony (w komentarzu dodanym do logu Twojej skrzynki) o udzielenie odpowiedzi na kilka kluczowych pytań. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy - COG również chętnie doradzi i pomoże Ci w poprawnym uzupełnieniu formularza rejestracyjnego.

Zarządzanie

Gdy schowałeś już swoją skrzynkę do Ciebie należy obowiązek opieki nad nią i otaczającym ją miejscem. Systematycznie upewniaj się czy skrzynka jest w dobrym stanie, czy teren dookoła niej nie ucierpiał. Potencjalnie dużo osób będzie szukać skrzynki, jeśli wpłynie to na zmianę miejsca ukrycia (wydeptane ścieżki) zmień w serwisie status skrzynki na “tymczasowo niedostępna”, aby przyroda mogła odpocząć.

Będziesz musiał powracać w to miejsce tak często, jak to będzie konieczne, aby upewnić się, że skrzynka nie ma ujemnego wpływu na środowisko oraz sprawdzać jej stan.

Kiedy otrzymasz informacje, że skrzynka została narażona na szwank (zalana, skradziona, zniszczona przez słońce, śnieg, itp.) zorganizuj prace porządkowe (tzw. serwis skrzynki). Jeśli uważasz, że teren nie jest dłużej odpowiedni dla skrzynki nie tylko zarchiwizuj ją w serwisie, ale odzyskaj skrzynkę i uratuj jej zawartość. Nie zostawiaj jej jako śmiecia!

Czasami wystarczy jedynie wymienić pojemnik, oczyścić go, sprawdzić logook, ołówek, itp. Zawsze znajdą się kolejni poszukiwacze, aby odnaleźć Twój skarb, szczególnie jeśli wiadomo, że jest w dobrym stanie.

Poszukiwania skrzynek bez opiekunów nie sprawiają przyjemności.

Zobacz także