Benchmark

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Punkty geodezyjne. Źródło: http://strony.aster.pl/jdolin

Benchmark.png Benchmark jest w pewnym sensie odmianą zabawy w geocaching. Benchmark, czyli inaczej punkty geodezyjne często na mapach topograficznych nazywane są "punktami osnowy geodezyjnej". Cała zabawa polega więc na odszukiwaniu tych specjalnych punktów geodezyjnych umieszczanych w terenie i wykonanie zdjęć odnalezionego punktu. Często są to metalowe płytki z opisem, słupki betonowe zakończone znakiem krzyża lub metalową kulą z opisem.

Prowadzony jest nawet specjalny serwis internetowy http://www.geocaching.com/mark/, ale ogranicza się tylko do punktów z USA, gdyż jako jedyny katalog punktów geodezyjnych dostępny jest publicznie. Wykaz polskich punktów geodezyjnych nie jest dostępny publicznie. Wykaz ten jest dostępny odpłatnie - 15 zł za każdy punkt. Pozostaje więc nam bazować na informacjach z map topograficznych. Ponieważ nie mamy bazy punktów, trudno zbudować podobny serwis internetowy, taki jak istnieje na GC.com - pozostaje nam forma tworzenia galerii zdjęć znalezionych punktów na stronach internetowych i dzielenie się informacją na forum.

Możesz założyć skrzynkę fizyczną w pobliżu miejsca, gdzie jest ulokowany punkt geodezyjny POLREF i włączyć atrybut skrzynki Benchmark.png

Jeśli chcecie pokolekcjonować w swoich poszukiwaniach ciekawe punkty geodezyjne możecie zainteresować się siecią punktów zwanych POLREF, obecnie w Polsce jest ich 348.

Wykaz punktów POLREF:

  • w formacie GPX jest do pobrania TUTAJ.
  • w formacie KMZ jest do pobrania TUTAJ.

Proszę pamiętać, że niszczenie punktów geodezyjnych w Polsce podlega karze.

Baza punktów geodezyjnych (ponad 500) z okolic Torunia (w promieniu 30 km) w formacie GPX jest do pobrania tu: PGT.gpx lub plik gotowy dla Google Earth tu: PGT.kml. Pobraną bazę można wczytać do Mapsource lub np. do programu EasyGPS i przesłać do odbiornika GPS.