Geocaching

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geocaching jest to gra terenowa użytkowników systemu GPS polegająca na poszukiwaniu specjalnie przygotowanych skrzynek ze "skarbami" (ang. geocache) w atrakcyjnych miejscach, ukrytych przez innych uczestników zabawy.

Osoba, która tworzy skrzynkę, starannie ją przygotowuje, wybiera miejsce ukrycia, tworzy odpowiedni opis, chowa skrzynkę, a następnie przekazuje informacje o współrzędnych geograficznych miejsca ukrycia innym uczestnikom zabawy, którzy poszukują skrzynek posługując się odbiornikami GPS.

Znalazca skrzynki może zabrać jeden z ukrytych w niej "skarbów", zostawiając w zamian nowy, o nie mniejszej wartości. Następnie wpisuje swój identyfikator i datę odkrycia do "książki gości" – logbooka skrzynki.

Pojemnikami na skrzynki najczęściej są różnej wielkości trwałe, wodoodporne pudełka (puszka, pojemnik na żywność). Skarby natomiast dobiera się wedle uznania, pomysłu i zasobności portfela. Bardzo niemile widziane jest jednak umieszczanie w skrzynkach śmieci (kapsli, korków, papierków, zużytych biletów, itp.) oraz rzeczy, które mogą się zepsuć podczas długiego leżenia w pojemnikach (żywności, baterii, mydeł, itp.).

Informacje o miejscu ukrycia skrzynki publikuje się na łamach serwisu internetowego poświęconego tej zabawie - w Polsce w serwisie Opencaching PL oraz Geocaching.com. Oprócz danych dotyczących lokalizacji (długość i szerokość geogr., w formacie WGS-84), można podać dodatkowe informacje ułatwiające znalezienie skrzynki, dotyczące obszaru na którym jest schowana, możliwości dotarcia na miejsce lub rzeczy wartych obejrzenia w okolicy.

Zobacz również