Historia serwisu Opencaching PL okiem założyciela

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Moja przygoda z geocaching rozpoczęła się wiosną 2006 roku, kiedy to kupiłem Garmina 60CSx z myślą do wykorzystania go w wycieczkach rowerowych i do tworzenia własnych map topograficznych ("Toruń i okolice"). Przy okazji poznawania możliwości GPS'a znalazłem opcje geocaching i zainteresowałem się do czego to jest. Okazało się że geocaching to świetna sprawa w połączeniu z wyprawami rowerowymi. I tak szukając trafiłem najpierw na forum garmin.pl a później na forum strony www.geocache.pl (obecnie już nie istnieje).

Część osób zajmujących się wtedy geocaching (była to nieliczna grupka) publikowała swoje skrzynki oprócz gpsgames.org i geocaching.com także na forum aby w ten sposób zachęcić innych z forum do szukania skrzynek. Przyszedł mi wtedy do głowy pomysł aby utworzyć lokalną bazę danych skrzynek i tak w kwietniu 2006 na forum garmin.pl rzuciłem pomysł aby utworzyć lokalny serwisu geocaching, który miałby interfejs w języku polskim dzięki temu bardziej uda nam sie zachęcić w Polsce ludzi do geocachingu. Propozycja spotkała się trochę z chłodnym przyjęciem ale mimo tego w wyniku dalszych poszukiwań okazało się że na świecie jest kilka stron mających własne bazy geocache navicache.com, gpsgames.org, terracaching.com oraz inne regionalne bazy geocache i tak trafiłem na projekt Opencaching, który stał się podwaliną obecnego Opencaching PL. Rozmawiałem z Wojtas'em wtedy administrator strony geocache.pl, co on sądzi o tym pomyśle, on powiedział ze popiera mój pomysł i że będę mógł go uruchomić na serwerze geocache.pl. Wojtas wykupił domenę opencaching.pl która miała posłużyć do uruchomienia przyszłego OC PL. Zabrałem się więc do pracy nad projektem i po miesięcznej pracy wprowadzania zmian i własnych usprawnień w stosunku do kodu który otrzymałem (oraz przy sporej pomocy głównego developera kodu OC DE Oliver'a ) oraz testów wspólnie z grupą paru osób które uznały że warto spróbować 25 maja 2006 uruchomiłem oficjalnie opencaching.pl

I tak oto rozpoczęła się historia OC PL. Pierwszą skrzynkę OP0001 zarejestrował Andrzej Skibicki który dużo pomagał mi w pracach testowych i wspierał mnie w tym projekcie. Z czasem wpadłem na pomysł aby wykorzystać MediaWiki do tworzenia bazy informacji w języku polskim o geocachingu i tak powstał OpenGeoWiki, który jest tworzony przez społeczność geocacherów.

Pierwsze 2 lata prowadziłem serwis sam. Dość dużo udało mi się wprowadzić nowych użytecznych funkcji w kodzie. Serwis stawał się coraz bardziej popularny i coraz więcej ludzi przybywało na OC PL co można zobaczyć na wykresie opencaching.pl/graphs/new-caches-oc.php. Po roku działalności na wiosnę 2007 musiałem przenieść serwer OC PL z serwera gdzie był geocache.pl gdyż nowa wersja OC PL wymagała nowszych wersji bazy SQL. Przeniosłem więc OC PL na zaprzyjaźniony serwer w firmie. W drugiej połowie 2007 upada strona geocache.pl a z nią nasze forum na którym byliśmy. Zaczęliśmy szukać miejsca gdzie moglibyśmy komunikować się. Serwis garniak.pl dal nam dział poświęcony opencaching.pl gdyż wielu ludzi z tego środowiska bawiło się w geocaching, więc znów mieliśmy forum do komunikacji, ale problem został. Zaczęliśmy wspólnie szukać nowego miejsca dla OC PL i wczesną wiosną 2008 OC PL znajduje swoje miejsce na stronach iq.pl gdzie do dziś serwer pracuje http://www2.garniak.pl/viewtopic.php?f=11&t=1864. Przybywało spraw i problemów do rozwiązania na poziomie programistycznym, zwróciłem się więc na forum wiosną 2008 z prośbą o pomoc http://www2.garniak.pl/viewtopic.php?f=11&t=1901 w prowadzeniu serwisu. Po długich dyskusjach na forum nad kształtem pomocy, powstał OC Team który wspólnymi siłami prowadzi cały serwis od strony obsługi zgłoszeń, problemów zgłaszanych przez użytkowników poprzez obsługę techniczna serwisu.

Dzięki Krzysztofowi "Trójmiasto" który dołączył do OC Team serwis ruszył mocno z nowymi rozwiązaniami w OC PL i dzięki jego pomysłowi oraz razem wspólnie z Damianem "rushcore" w przez ponad 2 tygodnie intensywnej pracy na kodem powstał nowy wygląd OC PL i nowe funkcjonalności który uruchomiliśmy w grudniu 2009.

W 2011 do zespołu OC Pl dołączył Wojtek "wrygiel" i dzięki niemu OC PL otrzymał nowe możliwości poprzez OC PL API nazwane OKAPI opencaching.pl/okapi. Duża pomoc Wojtka zaowocowała że kod OC PL stał się bardziej dostępny dla obecnych i przyszłych developerów OC PL poprzez github.com/opencaching/opencaching-pl/.

Stabilność serwisu od strony systemowej i technicznej (choć nie tylko i programistycznej w kodzie) jest dzięki Darkowi "starypatyk" który zawsze czuwa i działa aby system i sprzęt na którym uruchomiony jest OC PL był sprawny.

Jak dużo zmienił się OC PL można porównać z serwisem OC CZ, który nadal bazuje na wersji kodu na bazie której budowałem OC PL www.opencaching.cz. Polska wersja bardzo mocna różni się od niemieckiej gdyż ludzie z środowiska OC PL starali się ciągle udoskonalać serwis aby był bardziej funkcjonalny i przyjazny dla użytkowników, więc jest to wynik całej społeczności OC PL.

Uruchamiając serwis OC PL chciałem dzięki niemu spopularyzować geocaching w Polsce i to był jedyna motywacja jaka miałem tworząc OC PL. Dziś (2012r.) serwis ma zarejestrowanych prawie 27 000 skrzynek w tym ponad 15000 jest aktywnych i stale ich przybywa, mamy prawie 17000 osób aktywnie bawiących się w geocaching w całej Polsce a to wszystko dzięki użytkownikom skupionych wokół OC PL oraz wspólnej pracy OC Team który poświęcają swój wolny czas aby serwis pracował sprawnie.

Mam nadzieje że Opencaching.PL długo będzie jeszcze dawał możliwość zabawy w geocaching dla tych którzy chcą się w to bawić.

Waldemar Ogonowski "sp2ong"

Grudzień 2012

Zobacz także

Historia serwisu Opencaching.pl