Dodatkowe waypointy w skrzynce: Różnice pomiędzy wersjami

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „ Kategoria:OpenCaching PL”)
 
m (Zmiana OpenSprawdzacza na zgodną z nazewnictwem OC)
 
(Nie pokazano 55 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Po [[Zakładanie skrzynki|zarejestrowaniu]] nowej [[Skrzynka|skrzynki]] możemy poprzez funkcję edycji dodać [[współrzędne]] dodatkowych punktów (zwanych dalej waypointami), które mogą być pomocne lub wręcz niezbędne w odnalezieniu finałowego pojemnika. Taki [[waypoint]] może również wskazywać ciekawe miejsce w okolicy niezwiązane bezpośrednio ze skrzynką.


== Typy ==
<table class="wikitable" cellpadding="5" border="1" style="border-collapse: collapse; font-size: 12px; line-height: 1.6em; color: #000000;">
<tr>
<td valign="middle">[[Grafika:wp_parking.png]]</td>
<td><center> '''Parking''' </center></td>
<td>Ten typ waypointa stosujemy dla podania współrzędnych dogodnego parkingu gdzie można zostawić samochód przed rozpoczęciem poszukiwań skrzynki.
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="middle">[[Grafika:wp_reference.png]]</td>
<td><center> '''Interesujące miejsce'''</center></td>
<td>Ten typ waypointa stosujemy dla podania współrzędnych interesującego miejsca w okolicy skrzynki, które nie jest bezpośrednio związane z samą skrzynką. Może to być np. pomnik, punkt widokowy albo inne ciekawe miejsce warte zobaczenia.
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="middle">[[Grafika:wp_physical.png]]</td>
<td><center>'''Punkt fizyczny'''</center> </td>
<td>Ten typ waypointa używamy dla podania współrzędnych w których znajduje się '''niewirtualny etap skrzynki wieloetapowej''' np '''pojemnik, plakietka ''' lub inne ukryte elementy w terenie przez założyciela skrzynki które są wymagane do odnalezienia skrzynki finałowej lub następnego etapu'''. Jego współrzędne mogą być ukryte, w takiej sytuacji aby je poznać należy najczęściej odwiedzić wcześniejsze etapy.'''
</td>
</tr>


[[Kategoria:OpenCaching PL]]
<tr>
<td valign="middle">[[Grafika:wp_virtual.png]]</td>
<td><center>'''Punkt wirtualny'''</center></td>
<td>Ten typ waypointa stosujemy dla podania współrzędnych w których znajduje się wirtualny etap skrzynki wieloetapowej gdzie poszukiwacz może pozyskać niezbędne informacje w celu rozwiązania zadania lub łamigłówki. W podanych miejscach w odróżnieniu od "Punktu fizycznego" poszukiwacz odnajduje stałe elementy terenowe takie jak: tablice na pomnikach, tablice informacyjne, napisy na szyldach lub starych klapach kanalizacyjnych, albo charakterystyczne elementy architektury obiektu które należy zliczyć. Jego współrzędne mogą być ukryte, w takiej sytuacji aby je poznać należy najczęściej odwiedzić wcześniejsze etapy.
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="middle">[[Grafika:wp_final.png]]</td>
<td><center>'''Punkt końcowy'''</center></td>
<td>Ten typ waypointa możemy zastosować dla podania współrzędnych w których znajduje się ostatni etap skrzynki wieloetapowej. Jest to fizyczna skrzynka i ten waypoint jest obowiązkowy w wykazie skrzynek wieloetapowych. Jego współrzędne w większości przypadków są ukryte. <br>
Ten typ waypointa umożliwia zastosowanie [[OpenSprawdzacz|OpenSprawdzacza]]
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="middle">[[Grafika:Wp trailhead.png]]</td>
<td><center>'''Początek ścieżki'''</center></td><td>Waypointem "Początek ścieżki" oznaczamy miejsce, w którym najwygodniej rozpocząć wędrówkę do skrzynki. Dodając taki waypoint sprawisz, że osoby poszukujące Twoją skrzynkę łatwiej do niej trafią, nie niszcząc przy tym środowiska. </td></tr></table>
 
== Zasady korzystania ==
* Dodając nowy waypoint dla skrzynki, wybieramy jego rodzaj (zgodnie z powyższą tabelą).
* Jeśli waypointy są kolejnymi etapami naszej skrzynki należy je numerować np 1, 2 itd. Jeśli wybrany waypoint nie jest numerem etapu wpisujemy jako numer etapu wartość '''0'''.
* Następnie wprowadzamy współrzędne waypointa. Współrzędne te mogą być ukryte w wykazie waypointów w podglądzie skrzynki wtedy kiedy wybierzemy odpowiedni status waypointa.
* Wprowadzamy krótki opis waypointa (do 300 znaków).
* Ostatnim elementem jest ustalenie statusu waypointa:
** '''Pokaż wszystkie informacje waypointa włączając w to współrzędne''' - używamy do oznaczenia miejsca parkingu, interesujących miejsc a także (w przypadku niektórych skrzynek multicache i quiz) punktów fizycznych i wirtualnych w których szukający skrzynki będzie mógł zebrać informacje niezbędne do odnalezienia finałowej skrzynki.
** '''Pokaż wszystkie informacje waypointa z wyjątkiem współrzędnych''' - używamy go do wskazania z ilu etapów składa się skrzynka typu Multicache lub Quiz bez zdradzania lokalizacji etapów.
** '''Ukryj ten waypoint w wykazie waypointów skrzynki''' - wybieramy go do oznaczenia końcowej lokalizacji skrzynki. Możemy użyć go także do własnych notatek związanych z skrzynką które będą widziane tylko dla właściciela skrzynki podczas edycji skrzynki.
 
 
 
Waypointy typu '''Punkt wirtualny''', '''Punkt fizyczny''' mogą być razem używane w wykazie waypointów w skrzynce. '''Ważne aby waypointy typu "Punkt fizyczny" używać tylko i wyłącznie dla oznaczenia etapów niewirtualnych (np pojemniki, plakietki) w skrzynkach wieloetapowych'''.
 
 
W ramach głównego opisu skrzynki możesz opisywać szczegóły dotyczące waypointów odwołując się do numerów etapów np: "'''Etap 1''' ...... szczegóły tego miejsca/zadania".
 
Jeśli dodatkowe waypointy są zdefiniowane w skrzynce i mają jawne współrzędne, będą dołączone do końcu pliku GPX skrzynki i będzie można je załadować do GPS'a.
 
== Przykłady ==
W przypadku skrzynki '''Tradycyjnej''' lub '''Podcast cache''' możemy użyć waypointa typu '''"Parking"''' w celu podania informacji gdzie można zaparkować samochód lub typu '''"Interesujące miejsce"''' w celu wskazania w niedalekiej odległości od skrzynki ciekawego miejsca do ewentualnego odwiedzenia (nie jest to niezbędne do odnalezienia skrzynki).
 
[[Grafika:wp_example4.png]]
 
 
Przykład dodatkowych waypointów w skrzynce wieloetapowej:
 
[[Grafika:wp_example1.png]]
 
 
Przykład dodatkowych waypointów w skrzynce multicache, gdzie widzimy ile etapów ma skrzynka i że każdy etap jest skrzynką fizyczną (w tym celu używamy typu waypoint "Punkt fizyczny"). Pierwszy etap ma podane współrzędne jawnie i są to współrzędne które podajemy przy rejestracji skrzynki na OC PL. Każdy następny etap zawiera informacje o współrzędnych następnego etapu dlatego w wykazie waypointów współrzędne etapów są ukryte. Dodatkowo wskazujemy miejsce gdzie możemy zaparkować samochód:
 
[[Grafika:wp_example2.png]]
 
 
Inny przykład dodatkowych waypointów w skrzynce multicache, gdzie pierwszy waypoint startowy jest jawny i wirtualny, czyli oznacza miejsce w którym znajdziemy niezbędne informacje aby wyznaczyć współrzędne drugiego etapu:
 
[[Grafika:wp_example3.png]]
[[Kategoria:Opencaching PL]]

Aktualna wersja na dzień 16:40, 27 kwi 2017

Po zarejestrowaniu nowej skrzynki możemy poprzez funkcję edycji dodać współrzędne dodatkowych punktów (zwanych dalej waypointami), które mogą być pomocne lub wręcz niezbędne w odnalezieniu finałowego pojemnika. Taki waypoint może również wskazywać ciekawe miejsce w okolicy niezwiązane bezpośrednio ze skrzynką.

Typy

Parking
Ten typ waypointa stosujemy dla podania współrzędnych dogodnego parkingu gdzie można zostawić samochód przed rozpoczęciem poszukiwań skrzynki.
Interesujące miejsce
Ten typ waypointa stosujemy dla podania współrzędnych interesującego miejsca w okolicy skrzynki, które nie jest bezpośrednio związane z samą skrzynką. Może to być np. pomnik, punkt widokowy albo inne ciekawe miejsce warte zobaczenia.
Punkt fizyczny
Ten typ waypointa używamy dla podania współrzędnych w których znajduje się niewirtualny etap skrzynki wieloetapowej np pojemnik, plakietka lub inne ukryte elementy w terenie przez założyciela skrzynki które są wymagane do odnalezienia skrzynki finałowej lub następnego etapu. Jego współrzędne mogą być ukryte, w takiej sytuacji aby je poznać należy najczęściej odwiedzić wcześniejsze etapy.
Punkt wirtualny
Ten typ waypointa stosujemy dla podania współrzędnych w których znajduje się wirtualny etap skrzynki wieloetapowej gdzie poszukiwacz może pozyskać niezbędne informacje w celu rozwiązania zadania lub łamigłówki. W podanych miejscach w odróżnieniu od "Punktu fizycznego" poszukiwacz odnajduje stałe elementy terenowe takie jak: tablice na pomnikach, tablice informacyjne, napisy na szyldach lub starych klapach kanalizacyjnych, albo charakterystyczne elementy architektury obiektu które należy zliczyć. Jego współrzędne mogą być ukryte, w takiej sytuacji aby je poznać należy najczęściej odwiedzić wcześniejsze etapy.
Punkt końcowy
Ten typ waypointa możemy zastosować dla podania współrzędnych w których znajduje się ostatni etap skrzynki wieloetapowej. Jest to fizyczna skrzynka i ten waypoint jest obowiązkowy w wykazie skrzynek wieloetapowych. Jego współrzędne w większości przypadków są ukryte.

Ten typ waypointa umożliwia zastosowanie OpenSprawdzacza

Początek ścieżki
Waypointem "Początek ścieżki" oznaczamy miejsce, w którym najwygodniej rozpocząć wędrówkę do skrzynki. Dodając taki waypoint sprawisz, że osoby poszukujące Twoją skrzynkę łatwiej do niej trafią, nie niszcząc przy tym środowiska.

Zasady korzystania

  • Dodając nowy waypoint dla skrzynki, wybieramy jego rodzaj (zgodnie z powyższą tabelą).
  • Jeśli waypointy są kolejnymi etapami naszej skrzynki należy je numerować np 1, 2 itd. Jeśli wybrany waypoint nie jest numerem etapu wpisujemy jako numer etapu wartość 0.
  • Następnie wprowadzamy współrzędne waypointa. Współrzędne te mogą być ukryte w wykazie waypointów w podglądzie skrzynki wtedy kiedy wybierzemy odpowiedni status waypointa.
  • Wprowadzamy krótki opis waypointa (do 300 znaków).
  • Ostatnim elementem jest ustalenie statusu waypointa:
    • Pokaż wszystkie informacje waypointa włączając w to współrzędne - używamy do oznaczenia miejsca parkingu, interesujących miejsc a także (w przypadku niektórych skrzynek multicache i quiz) punktów fizycznych i wirtualnych w których szukający skrzynki będzie mógł zebrać informacje niezbędne do odnalezienia finałowej skrzynki.
    • Pokaż wszystkie informacje waypointa z wyjątkiem współrzędnych - używamy go do wskazania z ilu etapów składa się skrzynka typu Multicache lub Quiz bez zdradzania lokalizacji etapów.
    • Ukryj ten waypoint w wykazie waypointów skrzynki - wybieramy go do oznaczenia końcowej lokalizacji skrzynki. Możemy użyć go także do własnych notatek związanych z skrzynką które będą widziane tylko dla właściciela skrzynki podczas edycji skrzynki.


Waypointy typu Punkt wirtualny, Punkt fizyczny mogą być razem używane w wykazie waypointów w skrzynce. Ważne aby waypointy typu "Punkt fizyczny" używać tylko i wyłącznie dla oznaczenia etapów niewirtualnych (np pojemniki, plakietki) w skrzynkach wieloetapowych.


W ramach głównego opisu skrzynki możesz opisywać szczegóły dotyczące waypointów odwołując się do numerów etapów np: "Etap 1 ...... szczegóły tego miejsca/zadania".

Jeśli dodatkowe waypointy są zdefiniowane w skrzynce i mają jawne współrzędne, będą dołączone do końcu pliku GPX skrzynki i będzie można je załadować do GPS'a.

Przykłady

W przypadku skrzynki Tradycyjnej lub Podcast cache możemy użyć waypointa typu "Parking" w celu podania informacji gdzie można zaparkować samochód lub typu "Interesujące miejsce" w celu wskazania w niedalekiej odległości od skrzynki ciekawego miejsca do ewentualnego odwiedzenia (nie jest to niezbędne do odnalezienia skrzynki).


Przykład dodatkowych waypointów w skrzynce wieloetapowej:


Przykład dodatkowych waypointów w skrzynce multicache, gdzie widzimy ile etapów ma skrzynka i że każdy etap jest skrzynką fizyczną (w tym celu używamy typu waypoint "Punkt fizyczny"). Pierwszy etap ma podane współrzędne jawnie i są to współrzędne które podajemy przy rejestracji skrzynki na OC PL. Każdy następny etap zawiera informacje o współrzędnych następnego etapu dlatego w wykazie waypointów współrzędne etapów są ukryte. Dodatkowo wskazujemy miejsce gdzie możemy zaparkować samochód:


Inny przykład dodatkowych waypointów w skrzynce multicache, gdzie pierwszy waypoint startowy jest jawny i wirtualny, czyli oznacza miejsce w którym znajdziemy niezbędne informacje aby wyznaczyć współrzędne drugiego etapu: