Benchmark: Różnice pomiędzy wersjami

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (Aktualizacja odnośnika do strony opisującej osnowę POLREF (na podstawie informacji od Andrzeja Mieleckiego))
 
(Wykasowanie nieaktualnych informacji (GC już nie wspiera bazy, ceny są inne) oraz skorygowanie tekstu pod względem merytorycznym.)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:Benchmark.jpg|right|frame|Punkty geodezyjne. Źródło: http://strony.aster.pl/jdolin]]
[[Grafika:Benchmark.jpg|right|frame|Punkty geodezyjne. Źródło: http://strony.aster.pl/jdolin]]


[[File:benchmark.png]] Benchmark jest w pewnym sensie odmianą zabawy w geocaching. Benchmark, czyli inaczej [[punkty osnowy geodezyjnej|punkty geodezyjne]] często na mapach topograficznych nazywane są "punktami osnowy geodezyjnej". Cała zabawa polega więc na odszukiwaniu tych specjalnych punktów geodezyjnych umieszczanych w terenie i wykonanie zdjęć odnalezionego punktu. Często są to metalowe płytki z opisem, słupki betonowe zakończone znakiem krzyża lub metalową kulą z opisem.
[[File:benchmark.png]] Benchmarki, zwane również [https://pl.wikipedia.org/wiki/Osnowa_geodezyjna punktami osnowy geodezyjnej], są kluczowymi punktami referencyjnymi na mapach topograficznych. Benchmark jest trwale umieszczony w terenie i posiada określone współrzędne geodezyjne, które mogą być wykorzystywane do dokładnych pomiarów geodezyjnych. Benchmark jest w pewnym sensie odmianą zabawy w [[geocaching]]. Cała zabawa polega na odszukiwaniu tych specjalnych punktów geodezyjnych i wykonaniu pamiątkowych zdjęć. Często spotyka się metalowe płytki z wygrawerowanymi informacjami, [https://pl.wikipedia.org/wiki/Punkt_triangulacyjny punkty triangulacyjne] lub metalowe kule z odpowiednimi oznaczeniami (tzw. [https://pl.wikipedia.org/wiki/Reper_(geodezja) repery]).  
Prowadzony jest nawet specjalny serwis internetowy http://www.geocaching.com/mark/, ale ogranicza się tylko do punktów z USA, gdyż jako jedyny katalog punktów geodezyjnych dostępny jest publicznie. Wykaz polskich punktów geodezyjnych nie jest dostępny publicznie. Wykaz ten jest dostępny odpłatnie - 15 zł za każdy punkt. Pozostaje więc nam bazować na informacjach z map topograficznych. Ponieważ nie mamy bazy punktów, trudno zbudować podobny serwis internetowy, taki jak istnieje na GC.com - pozostaje nam forma tworzenia galerii zdjęć znalezionych punktów na stronach internetowych i dzielenie się informacją na [http://forum.opencaching.pl/ forum].


Możesz założyć skrzynke fizyczną w pobliżu miejsca, gdzie jest ulokowany punkt geodezyjny '''POLREF''' i włączyc atrybut skrzynki [[File:benchmark.png]]
Jeśli chcesz, możesz założyć skrzynkę w pobliżu miejsca, gdzie jest ulokowany punkt geodezyjny i włączyć atrybut skrzynki [[File:benchmark.png]]


Jeśli chcecie pokolekcjonować w swoich poszukiwaniach ciekawe punkty geodezyjne możecie zainteresować się siecią punktów zwanych POLREF, obecnie w Polsce jest ich 348. Więcej o tej sieci punktów możecie poczytać tu: http://zgp.cbk.waw.pl/proj/polref_pl.html
Państwowy rejestr osnowy geodezyjnej znaleźć można w Geoportalu. Przechowywane są tam opisy topograficzne oraz zdjęcia punktów wykonane w czasie ostatnich prac geodezyjnych. Aby je zobaczyć, należy na [https://mapy.geoportal.gov.pl/imap MAPIE] geoportalu, w zawartościach widocznych z prawej strony odnaleźć warstwę "Specjalistyczne informacje geodezyjne" - "Osnowa geodezyjna" i zaznaczyć interesujące nas rodzaje osnowy.
 
Jeśli pragniesz zgromadzić w swoich poszukiwaniach interesujące punkty geodezyjne, warto również zwrócić uwagę na sieć [https://pl.wikipedia.org/wiki/POLREF POLREF], obecnie w Polsce jest ich 348.


Wykaz punktów '''POLREF''':
Wykaz punktów '''POLREF''':


http://www.google.pl/maps?q=http://opencaching.pl/download/polref.kmz
* w formacie GPX jest do pobrania [https://opencaching.pl/download/polref.gpx TUTAJ].  
 
* w formacie KMZ jest do pobrania [https://opencaching.pl/download/polref.kmz TUTAJ].  
* w formacie GPX jest do pobrania [http://www.opencaching.pl/download/polref.gpx TUTAJ].  
* w formacie KMZ jest do pobrania [http://www.opencaching.pl/download/polref.kmz TUTAJ].
 
Proszę pamiętać, że niszczenie punktów geodezyjnych w Polsce podlega karze.


Baza punktów geodezyjnych (ponad 500) z okolic Torunia (w promieniu 30 km) w formacie GPX jest do pobrania tu: [http://www.opencaching.pl/download/PGT.gpx PGT.gpx] lub plik gotowy dla Google Earth tu: [http://www.opencaching.pl/download/PGT.kml PGT.kml]. Pobraną bazę można wczytać do Mapsource lub np. do programu [http://www.easygps.com/default.asp EasyGPS] i przesłać do odbiornika GPS.
Proszę pamiętać, że niszczenie punktów geodezyjnych w Polsce jest karalne.


[[Kategoria:Geocaching]]
[[Kategoria:Geocaching]]
[[Kategoria:Słownik]]
[[Kategoria:Słownik]]
[[Kategoria:Typy skrzynek]]
[[Kategoria:Typy skrzynek]]

Aktualna wersja na dzień 18:32, 27 cze 2023

Punkty geodezyjne. Źródło: http://strony.aster.pl/jdolin

Benchmarki, zwane również punktami osnowy geodezyjnej, są kluczowymi punktami referencyjnymi na mapach topograficznych. Benchmark jest trwale umieszczony w terenie i posiada określone współrzędne geodezyjne, które mogą być wykorzystywane do dokładnych pomiarów geodezyjnych. Benchmark jest w pewnym sensie odmianą zabawy w geocaching. Cała zabawa polega na odszukiwaniu tych specjalnych punktów geodezyjnych i wykonaniu pamiątkowych zdjęć. Często spotyka się metalowe płytki z wygrawerowanymi informacjami, punkty triangulacyjne lub metalowe kule z odpowiednimi oznaczeniami (tzw. repery).

Jeśli chcesz, możesz założyć skrzynkę w pobliżu miejsca, gdzie jest ulokowany punkt geodezyjny i włączyć atrybut skrzynki

Państwowy rejestr osnowy geodezyjnej znaleźć można w Geoportalu. Przechowywane są tam opisy topograficzne oraz zdjęcia punktów wykonane w czasie ostatnich prac geodezyjnych. Aby je zobaczyć, należy na MAPIE geoportalu, w zawartościach widocznych z prawej strony odnaleźć warstwę "Specjalistyczne informacje geodezyjne" - "Osnowa geodezyjna" i zaznaczyć interesujące nas rodzaje osnowy.

Jeśli pragniesz zgromadzić w swoich poszukiwaniach interesujące punkty geodezyjne, warto również zwrócić uwagę na sieć POLREF, obecnie w Polsce jest ich 348.

Wykaz punktów POLREF:

  • w formacie GPX jest do pobrania TUTAJ.
  • w formacie KMZ jest do pobrania TUTAJ.

Proszę pamiętać, że niszczenie punktów geodezyjnych w Polsce jest karalne.