Logbook: Różnice pomiędzy wersjami

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
m (1 wersji)
Linia 1: Linia 1:
{{do edycji}}
[[Grafika:logbook.jpg|right|frame|Dziennik skrzynki]]
[[Grafika:logbook1.jpg|right|thumb|200px|Dziennik wzór 1]]
'''Dziennik''' (''ang. logbook'') to książeczka, notes lub kartka z informacją o [[skrzynka|skrzynce]]. Dziennik powinien zawierać nazwę skrzynki, datę założenia, adres www [[internetowa baza skrzynek|serwisu]], na którym zarejestrowana jest skrzynka oraz dane [[właściciel skrzynki|założyciela skrzynki]]. Powinien też posiadać wiele wolnego miejsca na wpisy kolejnych znalazców. Każdy znalazca powinien odnotować w nim swoją wizytę.


[[Grafika:wyprawy_geocache.jpg|right|frame|Szukanie skarbu]]
== Wzory dziennika dla skrzynek zakładanych na OC PL ==


== WybĂłr skrzynki ==
Wzory dziennika w formatach A6 i A7 dla skrzynek zakładanych na [[OC PL]] dostępne są na stronie "[[użyteczne pliki związane z OC PL]]".
Przy wyprawie na poszukiwanie pierwszej skrzynki sugerujemy wybrać skrzynkę:


* w pobliżu, będziesz mógł wrócić do domu po więcej wskazówek,
Jeśli masz możliwość wydrukowania na drukarce laserowej - zrób to, gdyż druk jest wówczas bardziej odporny na kontakt z wodą niż w przypadku drukarki atramentowej. Całość można oprawić spinając zszywkami lub w inny sposób. Do logbooka dołącza się ołówek i temperówkę. Dobrze jest dodatkowo włożyć dziennik w [[woreczek strunowy]] w celu zabezpieczenia przed wilgocią.
* o poziomie trudności zadań i terenu od 1 do 2, będziesz miał większe szanse znaleźć pierwszą skrzynkę,
* wcześniej już znalezioną przez innych, więc jest szansa, że skrzynka nie została zniszczona.


===Szukanie potencjalnej skrzynki w bazie danych OpenCaching PL===
Jeżeli [[właściciel skrzynki]] nie ma możliwości wydrukowania dziennika, to nic nie szkodzi! Wystarczy notes lub mały zeszyt. Ważne, żeby znalazły się w nim takie same, niezbędne elementy: informacja dla przypadkowego znalazcy, nazwa skrzynki, współrzędne. Jednak notesik jedynie z nazwą skrzynki na okładce i słowem "skrzynka/logbook" na miano logbooka zdecydowanie nie zasługuje. Zdarzają się skrzynki, w których rolę dziennika pełnią kawałki tektury, kartki nierówno wydarte z zeszytu... Takich wzorów nie zalecamy.


Po podaniu odpowiednich kryteriów wyszukiwania na stronie http://www.opencaching.pl/search.php możesz otrzymać wykaz dostępnych skrzynek z OC PL.
== Zobacz też ==
Formularz pozwala na przeszukiwanie [[internetowa baza skrzynek|bazy danych]] na przykład na podstawie '''typu skrzynki'''. Wystarczy w polu "Typ skrzynki:" wybrać interesującą Cię opcję, a następnie w polu "Nazwa:" wpisać znak '''%'''.


Jeśli pozostawiłeś wartość domyślną pola "Typ skrzynki" (wszystkie typy), a w polu "Nazwa" wpiszesz znak '''%''', to po wciśnięciu guzika "Szukaj" otrzymasz wykaz '''wszystkich skrzynek''' w bazie danych.
* [[Wpis do dziennika]]
* [[Dziennik internetowy]]


MoĹźesz rĂłwnieĹź poszukiwać skrzynek geocache znajdujących się w  pewnej '''odległości''' od zdefiniowanych juĹź w systemie miast lub miejsca o znanych współrzędnych.
[[Kategoria:Słownik]]
 
Formularz pozwala również na przeszukiwanie bazy danych według '''nazwy miejsca''', '''właściciela''' lub '''znalazcy'''.
 
Możesz również skorzystać z [http://www.opencaching.pl/cachemap.php interaktywnej mapy skrzynek] i poszukać na niej skrzynek w interesującym Cię rejonie.
 
===Z/T - Jak to jest trudne?===
Po otrzymaniu listy skrzynek spełniających kryteria wyszukiwania, zwróć uwagę na kolumnę zatytułowaną “Z/T” na [[OpenCaching PL|OC PL]] (lub "D/T" na GC.com). W kolumnie tej znajduje się informacja o [[Stopień trudności zadania|poziomie trudności zadania]] oraz [[Stopień trudności terenu|poziomie trudności terenu]]. Skala jest pięciostopniowa, gdzie 1 oznacza najniższy poziom trudności, a 5 najwyższy.
 
===Ostatni wpis do logu - czy skrzynka jest nadal aktywna?===
W ostatniej kolumnie podane są informacje, kiedy dokonano ostatniego wpisu do logu skrzynki w serwisie. Jeśli nie było żadnego wpisu od bardzo długiego czasu, istnieje prawdopodobieństwo, że skrzynka jest nieaktywna.
 
===Przeczytaj szczegóły dotyczące skrzynki===
Gdy jedna ze skrzynek na liście wzbudzi Twoje zainteresowanie, kliknij na jej nazwę, a uzyskasz więcej szczegółowych informacji o niej. Możesz od razu wybrać na [[OC PL]] wersję językową opisu, klikając na PL, EN, DE, jeśli [[właściciel skrzynki]] ją zapewnił.
Poza standardowymi informacjami na temat skrzynki w serwisie, przeczytaj jej opis oraz zapoznaj się z ewentualnymi zdjęciami. Pozwoli to upewnić się, czy skrzynka jest tą, którą chciałbyś poszukiwać.
 
Często autorzy skrzynek podają dodatkową informację, która jest zakodowana. Wiele dodatkowych emocji daje zapisanie (nadal zakodowanej) wiadomości wraz z kluczem na kartce, którą zabiera się na poszukiwania w terenie. W momencie, gdy na miejscu ukrycia skrzynki pojawiają się trudności z jej odnalezieniem, można chwilkę odpocząć i rozszyfrować dodatkowe informacje. Dla tych, których ciekawość nie pozwala na taką zabawę, istnieje możliwość automatycznego rozszyfrowania treści. Pamiętaj jednak, że czasami dodatkowe informacje wręcz utrudniają poszukiwania.
 
Po stwierdzeniu, że jest to skrzynka godna Twojej uwagi, przewiń ekran w dół i przeczytaj logi pozostawione przez innych poszukiwaczy. Jeśli znajdziesz tam informacje o tym, że skrzynka mogła zaginąć, ulec zniszczeniu lub zawartość zamokła, spróbuj poszukać innej, gdyż te poszukiwania mogą nie być przyjemnym doświadczeniem. Jeśli wszystko brzmi dobrze, czas na wyprawę.
 
== Szukanie skrzynki ==
===Przygotowanie do wyprawy===
Wybrałeś już skrzynkę i przygotowujesz się do poszukiwań w terenie.
[[Grafika:lopatka.jpg|right|thumb|250px|Łopatka i rękawiczki z OBI w cenie ok 10 zł]]
Ponieważ zabawa geocaching polega na odkrywaniu (zarówno on-line jak i off-line), warto zapoznać się z mapami przedstawiającymi miejsce ukrycia skrzynki. Można wstępnie zapoznać się z okolicą, ukształtowaniem terenu, zaplanować dojazd i dojście. Warto poczytać w internecie lub przewodnikach o ciekawych miejscach w pobliżu, zabytkach, itp.
Polecamy również wydrukowanie strony ze szczegółowym opisem skrzynki.
 
Często pojawiają się komentarze poszukiwaczy o odnalezieniu skarbu bez pomocy odbiornika [[Odbiornik_GPS GPS]]. Niektórzy słyną z takiego sposobu poszukiwań. Choć nie jest to łatwe, aby zacząć zabawę nie musisz wydawać nadal dość dużej kwoty na zakup odbiornika [[Odbiornik_GPS GPS]].
 
Jeśli dysponujesz odbiornikiem, wprowadź współrzędne z opisu skrzynki jako punkt. Spakuj dodatkowe narzędzia (saperka lub łopatka taka jak na zdjęciu, rękawiczki, sprzęt do wspinaczki, itp.), jeśli będą wymagane do odnalezienia skarbu. Nie zapomnij aparatu fotograficznego i ewentualnych gadżetów na wymianę po odnalezieniu skarbu.
 
Jesteś gotowy do wyprawy!
 
===Znalazłem skrzynkę i nie wiem, co dalej robić? ===
'''Przede wszystkim ciesz się!'''
 
Szukając zakopanych skrzynek staraj się w miarę ostrożnie odsłaniać warstwy ziemi, aby nie uszkodzić skrzynki.
 
Otwórz pojemnik i wyjmij [[dziennik]] skrzynki. W dzienniku powinieneś znaleźć informację ,w jakim serwisie skrzynka jest zarejestrowana. Zapamiętaj ją lub zapisz. Wpisz do [[dziennik|dziennika]] dane znalazcy z adresem e-mail i datę znaleziska. '''To najważniejsze!''' Miłym zwyczajem jest też wpisanie, w jakim stanie jest skrzynka.
 
Teraz możesz obejrzeć prezenty. Możesz coś ze skrzynki wyjąć, ale nie musisz. Możesz też coś dołożyć lub wymienić (bardzo miły zwyczaj). Warto w [[dziennik|dzienniku]] wpisać, co wziąłeś, a co włożyłeś, np.:
 
*OUT: (wziąłem): muszelka
*IN: (włożyłem): maskotka
 
Jeśli napotkasz i weĹşmiesz ze skrzynki  [[GeoKret]], [[GeoLutin]], [[Travel Bug]] czy [[Geocoin]], musisz zarejestrować ich zabranie w odpowiednich serwisach. Zamknij skrzynkę, dobrze ją zapakuj i schowaj dokładnie w tym samym miejscu. Staraj się schować skrzynkę tak, aby nie było bardzo widać śladĂłw Twojej działalności.
 
== Po znalezieniu skrzynki ==
Po powrocie z wycieczki wprowadź odpowiednie wpisy do logu w serwisie, na którym zarejestrowana jest skrzynka. W tym celu należy się zarejestrować (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś), zalogować w serwisie, odnaleźć skrzynkę w bazie danych i kliknąć na link w prawym, górnym rogu "Wpis do logu". Na następnej stronie wypełnić formularz i zaznaczyć odnalezienie lub nieudaną próbę odnalezienia skarbu, podać datę poszukiwań i opowiedzieć o swojej przygodzie (warto podać w jakim stanie jest skrzynka, czy pojemnik nie jest uszkodzony itp.).
 
== Zobacz takĹźe ==
 
* [[Współrzędne]]
 
[[Kategoria:Geocaching]]

Wersja z 17:43, 20 sty 2008

Dziennik skrzynki
Dziennik wzór 1

Dziennik (ang. logbook) to książeczka, notes lub kartka z informacją o skrzynce. Dziennik powinien zawierać nazwę skrzynki, datę założenia, adres www serwisu, na którym zarejestrowana jest skrzynka oraz dane założyciela skrzynki. Powinien też posiadać wiele wolnego miejsca na wpisy kolejnych znalazców. Każdy znalazca powinien odnotować w nim swoją wizytę.

Wzory dziennika dla skrzynek zakładanych na OC PL

Wzory dziennika w formatach A6 i A7 dla skrzynek zakładanych na OC PL dostępne są na stronie "użyteczne pliki związane z OC PL".

Jeśli masz możliwość wydrukowania na drukarce laserowej - zrób to, gdyż druk jest wówczas bardziej odporny na kontakt z wodą niż w przypadku drukarki atramentowej. Całość można oprawić spinając zszywkami lub w inny sposób. Do logbooka dołącza się ołówek i temperówkę. Dobrze jest dodatkowo włożyć dziennik w woreczek strunowy w celu zabezpieczenia przed wilgocią.

Jeżeli właściciel skrzynki nie ma możliwości wydrukowania dziennika, to nic nie szkodzi! Wystarczy notes lub mały zeszyt. Ważne, żeby znalazły się w nim takie same, niezbędne elementy: informacja dla przypadkowego znalazcy, nazwa skrzynki, współrzędne. Jednak notesik jedynie z nazwą skrzynki na okładce i słowem "skrzynka/logbook" na miano logbooka zdecydowanie nie zasługuje. Zdarzają się skrzynki, w których rolę dziennika pełnią kawałki tektury, kartki nierówno wydarte z zeszytu... Takich wzorów nie zalecamy.

Zobacz też