Współrzędne

Z OpenGeoWiki
Wersja z dnia 00:53, 7 maj 2017 autorstwa Deg (dyskusja | edycje) (→‎Układ odniesienia: Usunięcie błędnego linku)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Współrzędne geograficzne danego punktu to jego długość i szerokość geograficzną używane w celu określenia jego pozycji, wyrażone w stopniach, minutach i sekundach. Jeden stopień ( ° ) to 60 minut ( ' ), a jedna minuta to 60 sekund ( " ).

Początkiem układu współrzędnych w którym określa się współrzędne geograficzne jest punkt przecięcia południka zerowego (przebiegającego przez obserwatorium astronomiczne w londyńskiej dzielnicy Greenwich) z równikiem.

Format

Stosuje się trzy powszechne formaty zapisu współrzędnych geograficznych:

  • hddd.dddddº - stopnie dziesiętne.
  • hdddº mm.mmm' - stopnie i minuty dziesiętne - najczęściej używane w zabawie geocache.
  • hdddº mm' ss.s" - stopnie, minuty i sekundy dziesiętne - używane ogólnie w nawigacji, głównie nawigacji morskiej.

Sposób przeliczania współrzędnych geograficzne pomiędzy poszczególnymi formatami zapisu opisany jest tutaj

Układ odniesienia

Współrzędne geograficzne zależą od używanego układu odniesienia. Różnica w terenie dla tych samych współrzędnych w innych układach odniesienia czasami może przekroczyć 100 m. W geocachingu przyjęło się używać współrzędnych geograficznych w układzie WGS-84 i taki powinien być ustawiony w odbiorniku GPS.

Jak otrzymać dobre współrzędne skrzynki?

Wielu poszukiwaczy w momencie odnalezienia skrzynki narzeka na małą dokładność podanych wcześniej współrzędnych, które wskazują miejsce kilkadziesiąt metrów dalej. W celu uniknięcia takich sytuacji w przypadku Twoich skrzynek użyj jednej z następujących metod:

Metoda pierwsza

  1. Podejdź do skrzynki i przytrzymaj odbiornik GPS tak blisko niej, jak to tylko możliwe bez zasłaniania zbyt wielu satelitów. Jeśli masz odbiornik BT, to możesz położyć go na skrzynce a samemu odsunąć się, żeby zaznaczyć punkt nie ruszając go.
  2. Poczekaj 3 – 6 minut bez poruszania odbiornika GPS, następnie zaznacz punkt (mark waypoint)
  3. Powtarzaj krok 1 i 2 za każdym razem odchodząc z odbiornikiem GPS od skrzynki i wracając z różnych kierunków.
  4. Wróć do swojej skrzynki i po odczekaniu kilku minut sprawdź, który z punktów jest najbliżej aktualnej pozycji.
  5. Powtarzaj krok 4, aż stanie się oczywiste, który z punktów jest rzeczywiście najbliżej skrzynki.

Metoda druga

Oto druga metoda, która sprawdza się bardzo dobrze z odbiornikami potrafiącymi uśredniać pozycję w trakcie zapisywania punktu (Magellan seria SporTrack, Garmin seria 60, itp.

  1. Umieść odbiornik na skrzynce, albo bardzo blisko niej. Możesz zawiesić odbiornik nad skrzynką na gałęzi lub kijku trekingowym.
  2. Upewnij się czy masz mocny sygnał z wielu satelitów.
  3. Pozwól odbiornikowi uśredniać przez 3 – 5 minut.
  4. Rusz odbiornikiem na tyle znacząco, aby przerwać uśrednianie i natychmiast wróć w to samo miejsce.
  5. Pozwól teraz odbiornikowi uśredniać co najmniej przez 10 minut jeśli masz mocne sygnały z satelitów lub dłużej przy słabszych sygnałach.
  6. Zaznacz punkt (mark waypoint)

Magellan SporTrack jest znany z "sling shot effect" więc uzyskanie dokładnych odczytów różni się od innych modeli, ale powyższa metoda przyniesie dokładne wyniki.

Pewne wskazówki pomagające uzyskać dobre odczyty

  • Przed odczytywaniem współrzędnych zwróć uwagę na układ odniesienia ustawiony w odbiorniku. Najpopularniejszym jest WGS-84.
  • Jeśli skrzynka ukryta jest w terenie, gdzie odbiorniki mogą gubić sygnały, przejdź w miejsce w okolicy ułatwiające dokładniejsze pomiary, złap sygnały z kilku satelitów, następnie idź w linii prostej na skrzynkę zanim zaznaczysz punkt.
  • Zawsze odczekaj co najmniej 2 minuty zanim zaznaczysz punkt, nawet mając wiele satelitów. W ten sposób odbiornik GPS ma czas na uśrednienie sygnałów z satelitów i otrzymanie dokładniejszych współrzędnych.
  • Zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego odbiornika GPS. Powinna wyjaśnić jak należy trzymać odbiornik, aby uzyskać lepszy odbiór. Odbiorniki Magellana powinno trzymać się pionowo.
  • Udawaj ukrywanie skarbu we własnym ogródku lub często odwiedzanym miejscu. Używaj jednej z powyższych metod do odczytywania współrzędnych. Powracaj w to miejsce w różne dni, aby nabrać pewności, która z metod bardziej Ci odpowiada.
  • Unikaj pobierania współrzędnych w styczności ze ścianą budynku. Budynki powodują odbicia sygnału i ustalenia pozycji mogą być obarczone bardzo duży błędem, ze względu na ograniczenie horyzontu. W przypadku skrzynki ukrytej przy ścianie budynku, pomiaru najlepiej dokonać w pewnym odsunięciu od budynku (1 metr czasami wystarczy) i skorygować pozycję ręcznie używając narzędzi dostępnych w serwisie, takich jak mapy czy zdjęcia satelitarne.
  • Po wprowadzeniu współrzędnych do systemu, zawsze dokonaj weryfikacji ich na mapie, czy wskazują one dokładnie to miejsce, które zostało wybrane. Czasami błąd w jednej cyfrze potrafi zmienić miejsce poszukiwania nawet o setki kilometrów.

Używam AutoMapy i jak wprowadzić współrzędne na OC PL?

Automapa przechowuje współrzędne w pliku UAM w układzie odniesienia 1992, ale wyświetla je na mapie w układzie odniesienia WGS84. Jeśli zaznaczysz punkt na mapie w AM, czyli dodasz POI i później obejrzysz jego własności to będziesz miał współrzędne punktu w WGS84 tyle ze w formacie zapisu:

Stopnie Minuty Sekundy (gdzie sekundy są zapisane z dokładnością do tysięcznej części) np 52° 38' 0.695"

Natomiast wprowadzanie współrzędnych w OC PL masz w formacie zapisu:

Stopnie i Minuty, np. 52° 38.012'

wiec dane z AM należy przekonwertować na format zapisu przyjęty w OC PL. Jak tego dokonać opisaliśmy wyżej. W tym przypadku stopnie (52°) i minuty (38') pozostawiamy bez zmian. Wartość sekund (0.695") dzielimy przez 60 i otrzymujemy 0.01158333 , więc przyjmujemy tysięczne części minuty 0.012.

Zobacz też