Logbook
WybĂłr skrzynki
WybierajÄ c siÄ na pierwszÄ wyprawÄ w poszukiwaniu skrzynki sugerujemy wybraÄ skrzynkÄ:
- w pobliĹźu, bÄdziesz mĂłgĹ wrĂłciÄ do domu po wiÄcej wskazĂłwek
- poziomy trudnoĹci zadaĹ i terenu od 1 do 2, bÄdziesz miaĹ wiÄksze szanse znaleĹşÄ pierwszÄ skrzynkÄ
- wczeĹniej juĹź znaleziona przez innych, wiÄc jest szansa, Ĺźe skrzynka nie zostaĹa zniszczona
Szukanie potencjalnej skrzynki w bazie danych
- OpenCaching PL:
Na stronie http://www.opencaching.pl/search.php podajÄ c odpowiednie kryteria, moĹźesz otrzymaÄ wykaz dostÄpnych skrzynek z OC PL. Formularz pozwala na przeszukiwanie bazy danych na przykĹad na podstawie typu skrzynki. Wystarczy w polu kombi "Typ skrzynki:" wybraÄ interesujÄ cÄ Ciebie opcjÄ, a nastÄpnie w polu "Nazwa:" wpisaÄ znak %.
JeĹli pozostawiĹeĹ wartoĹÄ domyĹlnÄ pola "Typ skrzynki" (wszystkie typy), a w polu "Nazwa" wpiszesz znak % to po wciĹniÄciu guzika "Szukaj" otrzymasz wykaz wszystkich skrzynek w bazie danych.
MoĹźesz rĂłwnieĹź poszukiwaÄ skrzynek geocache znajdujÄ cych siÄ w pewnej odlegĹoĹci od zdefiniowanych juĹź w systemie miast lub miejsca o znanych wspĂłĹrzÄdnych.
Formularz pozwala rĂłwnieĹź na przeszukiwanie bazy danych wedĹug nazwy miejsca, wĹaĹciciela lub znalazcy.
MoĹźesz rĂłwnieĹź skorzystaÄ z interaktywnej mapy skrzynek i poszukaÄ na niej skrzynki w interesujÄ cym rejonie.
- Geocaching.com
ta czÄĹÄ wymaga opisania
- GPSgames.org
ta czÄĹÄ wymaga opisania
Z/T - Jak to jest trudne?
Jak tylko otrzymaĹeĹ listÄ skrzynek speĹniajÄ cych kryteria wyszukiwania zwrĂłÄ uwagÄ na kolumnÄ zatytuĹowanÄ âZ/Tâ na OC PL lub na "D/T" na GC.com. W kolumnie tej znajduje siÄ informacja o poziomie trudnoĹci zadania oraz poziomie trudnoĹci terenu. Skala jest piÄciostopniowa, gdzie 1 oznacza najniĹźszy poziom trudnoĹci, a 5 najwyĹźszy.
Ostatni wpis do logu - czy skrzynka jest nadal aktywna?
W ostatniej kolumnie podane sÄ informacje kiedy byĹ ostatni wpis do logu skrzynki w serwisie. JeĹli nie byĹo Ĺźadnego wpisu od bardzo dĹugiego czasu istnieje prawdopodobieĹstwo, Ĺźe skrzynka jest nieaktywna.
Przeczytaj szczegĂłĹy dotyczÄ ce skrzynki
Jak tylko, ktĂłraĹ skrzynka na liĹcie wzbudziĹa Twoje zainteresowanie kliknij na jej nazwie, a uzyskasz wiÄcej szczegĂłĹowych informacji o niej. MoĹźesz od razu wybraÄ na OC PL wersjÄ jÄzykowÄ opisu klikajÄ c na PL, EN, DE jeĹli autor skrzynki jÄ zapewniĹ. Poza standardowymi informacjami na temat skrzynki w serwisie przeczytaj jej opis oraz zapoznaj siÄ z ewentualnymi zdjÄciami. Pozwoli to upewniÄ siÄ, czy skrzynka jest tÄ , ktĂłrÄ chciaĹbyĹ poszukiwaÄ.
CzÄsto autorzy skrzynek podajÄ dodatkowÄ informacjÄ, ktĂłra jest zakodowana. Wiele dodatkowych emocji daje zapisanie (nadal zakodowanej) wiadomoĹci wraz z kluczem na kartce, ktĂłrÄ zabiera siÄ na poszukiwania w terenie. W momencie, gdy na miejscu ukrycia skrzynki pojawiajÄ siÄ trudnoĹci z jej odnalezieniem moĹźna chwilkÄ odpoczÄ Ä i rozszyfrowaÄ dodatkowe informacje. Dla tych, ktĂłrych ciekawoĹÄ nie pozwala na takÄ zabawÄ istnieje moĹźliwoĹÄ automatycznego rozszyfrowania treĹci. PamiÄtaj jednak, Ĺźe czasami dodatkowe informacje wrÄcz utrudniajÄ poszukiwania.
Po stwierdzeniu, Ĺźe jest to skrzynka godna Twojej uwagi przewiĹ ekran w dóŠi przeczytaj logi pozostawione przez innych poszukiwaczy. JeĹli znajdziesz tam informacje o tym, Ĺźe skrzynka mogĹa zaginÄ Ä, ulec zniszczeniu lub zawartoĹÄ zamokĹa sprĂłbuj poszukaÄ innej, gdyĹź te poszukiwania mogÄ nie byÄ przyjemnym doĹwiadczeniem. JeĹli wszystko brzmi dobrze, czas na wyprawÄ.
Szukanie skrzynki
Przygotowanie do wyprawy
WybraĹeĹ juĹź skrzynkÄ i przygotowujesz siÄ do poszukiwaĹ w terenie.
PoniewaĹź zabawa geocaching polega na odkrywaniu (zarĂłwno on-line jak i off-line) warto zapoznaÄ siÄ z mapami przedstawiajÄ cymi miejsce ukrycia skrzynki. MoĹźna wstÄpnie zapoznaÄ siÄ z okolicÄ , uksztaĹtowaniem terenu, zaplanowaÄ dojazd i dojĹcie. Warto poczytaÄ w internecie lub przewodnikach o ciekawych miejscach w pobliĹźu, zabytkach, itp. Polecamy rĂłwnieĹź wydrukowanie strony ze szczegĂłĹowym opisem skrzynki.
CzÄsto pojawiajÄ siÄ komentarze poszukiwaczy o odnalezieniu skarbu bez pomocy odbiornika GPS. NiektĂłrzy sĹynÄ z takiego sposobu poszukiwaĹ. ChoÄ nie jest to Ĺatwe, aby zaczÄ Ä zabawÄ nie musisz wydawaÄ nadal doĹÄ duĹźej kwoty na zakup odbiornika GPS.
JeĹli dysponujesz odbiornikiem wprowadĹş wspĂłĹrzÄdne z opisu skrzynki jako punkt. Spakuj dodatkowe narzÄdzia (saperka lub Ĺoptaka taka jak na zdjÄciu, rÄkawiczki, sprzÄt do wspinaczki, itp) jeĹli bÄdÄ wymagane do odnalezienia skarbu. Nie zapomnij aparatu fotograficznego i ewentualnych gadĹźetĂłw na wymianÄ po odnalezieniu skarbu.
JesteĹ gotowy do wyprawy!
ZnalazĹem skrzynkÄ i nie wiem co dalej robiÄ?
Przede wszystkim ciesz siÄ!
OtwĂłrz pojemnik i wyjmij dziennik skrzynki. W dzienniku powinieneĹ znaleĹşÄ informacjÄ w jakim serwisie skrzynka jest rejestrowana. ZapamiÄtaj jÄ lub zapisz. Wpisz do dziennika dane znalazcy z adresem e-mail i datÄ znaleziska. To najwaĹźniejsze! MiĹym zwyczajem jest teĹź wpisanie w jakim stanie jest skrzynka.
Teraz moĹźesz przeglÄ dnÄ Ä prezenty. MoĹźesz coĹ ze skrzynki wyjÄ Ä, ale nie musisz. MoĹźesz teĹź coĹ doĹoĹźyÄ lub wymieniÄ (bardzo miĹy zwyczaj). Warto w dzienniku wpisaÄ co wziÄ ĹeĹ, a co wĹoĹźyĹeĹ, np.
- OUT (wziÄ Ĺem): muszelka
- IN: (wĹoĹźyĹem): maskotka
JeĹli napotkasz i weĹşmiesz ze skrzynki GeoLutin, Travel Bug czy Geocoin musisz zarejestrowaÄ ich zabranie w odpowiednich serwisach. Zamknij skrzynkÄ, dobrze jÄ zapakuj i schowaj dokĹadnie w tym samym miejscu.
Po znalezieniu skrzynki
Po powrocie z wycieczki wprowadĹş odpowiednie wpisy do logu w serwisie, na ktĂłrym zarejestrowana jest skrzynka. W tym celu naleĹźy siÄ zarejestrowaÄ (jeĹli jeszcze tego nie zrobiĹeĹ), zalogowaÄ w serwisie, odnaleĹşÄ skrzynkÄ w bazie danych i kliknÄ Ä na link w prawym, gĂłrnym rogu "Wpis do logu". Na nastÄpnej stronie wypeĹniÄ formularz i zaznaczyÄ odnalezienie lub nieudanÄ prĂłbÄ odnalezienia skarbu, podaÄ datÄ poszukiwaĹ i opowiedzieÄ o swojej przygodzie.
Zobacz takĹźe
Jak otrzymaÄ dobre wspĂłĹrzÄdne podczas szukania/ukrywania skrzynki?