Typ skrzynki

Z OpenGeoWiki
Wersja z dnia 20:30, 18 paź 2010 autorstwa Highlander (dyskusja | edycje) (Zabezpieczył Typ skrzynki: Regulamin ([edit=sysop] (na zawsze) [move=sysop] (na zawsze)))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Każda skrzynka musi mieć określony swój typ. Poszczególne serwisy internetowe kategoryzują zarejestrowane w nich skrzynki na różne sposoby. W serwisie Opencaching.pl aktualnie można zakładać następujące typy skrzynek:

Skrzynka tradycyjna

W przypadku skrzynki tradycyjnej, wymagane jest, by współrzędne wskazywały precyzyjnie miejsce ukrycia skrzynki, gdyż na ich podstawie musi być możliwe jej odnalezienie. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymogów w terenie aby dokonać wpisu w logu internetowym. Skrzynka zawiera dziennik papierowy.

Skrzynka typu Multi-cache

Skrzynka typu multicache, skrzynka składająca się z minimum dwóch etapów pośrednich, z czego pierwszy wskazywany przez współrzędne. Do znalezienia skrzynki finałowej, zawierającej logbook, konieczne jest odwiedzenie kilku lokalizacji, zawierających niezbędne informacje o miejscu jej ukrycia. Informacje na etapach pośrednich mogą być także umieszczone w ukrytych pojemnikach podobnych to tych stosowanych przy skrzynkach tradycyjnych, jednak nie zawierających dziennika. Kiedy indziej niezbędne informacje trzeba odczytać ze znajdujących się w danej lokalizacji obiektów. Wszystkie informacje niezbędne do odnalezienia skrzynki są podane w sposób jawny (niezaszyfrowany i nie mający charakteru zagadki), i znajdują się w opisie lub w terenie (na obiektach lub w pojemnikach pośrednich).

Szczególne przypadki:

1. W bazie podane są tylko współrzędne lokalizacji pierwszego etapu, natomiast w niej i każdej kolejnej można znaleźć współrzędne i/lub inne wskazówki niezbędne do przejścia do następnego etapu.

2. W bazie podane są współrzędne lokalizacji poszczególnych etapów pośrednich, jednak informacje o lokalizacji skrzynki z dziennikiem poszukujący pozna dopiero po odwiedzeniu wszystkich pozostałych.

3. Skrzynka offsetowa zawierająca tylko jeden fizyczny etap, ale w odróżnieniu od skrzynki tradycyjnej, podane współrzędne nie wskazują miejsca jej ukrycia tylko miejsce rozpoczęcia zadania. Informacje zdobyte w punkcie początkowym jasno określają położenie finału, lub podają jasne wskazówki dotarcia do etapu końcowego.

Skrzynka typu Quiz

Skrzynka typu Quiz wymaga rozwiązania zagadki: wykonania obliczeń, ułożenia puzzli z obrazka, rozwiązania łamigłówki, której wynikiem są dokładne współrzędne (lub ścisłe informacje na temat położenia) ukrytej skrzynki. Skrzynka tego typu może zawierać hasło do logu internetowego.

Skrzynka typu Wydarzenie

Skrzynka typu wydarzenie jest to rodzaj skrzynki używany do oznaczenia spotkania geocacherów w zaplanowanym terminie na miejscu o podanych współrzędnych. Data ukrycia skrzynki oznacza planowany termin spotkania. Spotkania takie z założenia są otwarte dla wszystkich geocacherów a ich organizatorzy i uczestnicy w przewadze są geocacherami.
Wydarzenie posiada dwa specyficzne rodzaje wpisów w internetowym logu. Osoby deklarujące swój udział spotkaniu używają wpisu "Zamierza uczestniczyć", a po zakończeniu wydarzenia swoje uczestnictwo dokumentują wpisem "Uczestniczył".

Skrzynka mobilna

Skrzynka mobilna to skrzynka ukryta metodą tradycyjną, czyli możliwa do odnalezienia pod podanymi przez ostatniego znalazcę współrzędnymi. Różni się od skrzynki tradycyjnej tym, że każdy jej znalazca jest zobowiązany zabrać skrzynkę ze sobą aby przenieść ją w nowe miejsce. Jeśli znalazca nie jest w stanie jej ukryć natychmiast w nowej lokalizacji, w logu internetowym zaznacza jedynie jej znalezienie, co jest sygnałem dla innych poszukiwaczy że skrzynka została zabrana. Niezwłocznie po ukryciu skrzynki w nowej lokalizacji znalazca wprowadza do logu internetowego drugi wpis: "Przemieszczona", podając jej nowe współrzędne i ewentualne uzupełniający opis.

Skrzynka Own cache

Own cache to typ skrzynek których finałowe pojemniki, zawierające papierowy logbook, pozostają pod kontrolą założyciela lub kolejnych znalazców. Najczęściej nie posiadają one stałej lokalizacji określonej współrzędnymi. Do ich zdobycia wymagany jest osobisty kontakt z założycielem lub aktualnym posiadaczem, np. biorąc wspólnie udział w określonym Wydarzeniu. Właściciel może wymagać wykonania dodatkowych czynności (rozwiązania zagadki, zadania matematycznego, manualnego lub innego) przed dokonaniem wpisu w logbooku.

Skrzynek tego typu nie można było rejestrować w okresie od 1 sierpnia do 5 października 2010 roku.

Inny typ skrzynki

"Inny typ" posiadają skrzynki, które nie pasują do żadnej z pozostałych definicji typów skrzynek ale posiadają fizyczny pojemnik oraz dziennik papierowy. Wskazówki dotarcia do tego logbooka mogą być różnorakie.


Skrzynki poniższych typów nie są już rejestrowane w serwisie Opencaching.pl, niemniej wciąż można je poszukiwać.

Skrzynka wirtualna

Przy poszukiwaniu skrzynki wirtualnej celem nie jest znalezienie fizycznego pojemnika z dziennikiem, którego w przypadku tego typu skrzynki nie ma. Należy odwiedzić wskazane miejsce i zapamiętać istotne szczegóły, które umożliwią odpowiedź na pytania zadane przez właściciela skrzynki w celu udowodnienia, że było się w tym miejscu i otrzymania hasła do internetowego logu skrzynki.

Dla konkretnych skrzynek autorzy mogą wprowadzić dodatkowe warunki zaliczenia skrzynki, takie jak załączenia określonego zdjęcia do logu lub przesłania na mail kontaktowy.

Skrzynki tego typu można było rejestrować do 23 maja 2009 roku.

Skrzynka webcam

Skrzynka webcam jest to skrzynka wirtualna założona w starannie wybranym miejscu, w którym znajduje się kamera internetowa. Przy poszukiwaniu tego typu skrzynki celem jest zrobienie zdjęcia z tej kamery, na którym będziesz widoczny. Zadanie to wymaga wykorzystania mobilnego połączenia z Internetem. Można także skorzystać z pomocy przyjaciela, który będzie obserwował obraz z kamery w Internecie i zapisze obrazek wtedy, kiedy będziesz widziany w kadrze. To zdjęcie dołączamy do internetowego logu skrzynki.

Skrzynki tego typu można było rejestrować do 23 maja 2009 roku.