GPS

Z OpenGeoWiki
Wersja z dnia 16:43, 20 sty 2008 autorstwa Wikiadmin (dyskusja | edycje) (1 wersji)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – system nawigacji satelitarnej obejmujący zasięgiem całą kulę ziemską, pozwalający na szybkie wyznaczenie pozycji obserwatora (a dokładniej anteny jego odbiornika) w globalnym układzie odniesienia (WGS-84).

System jest utrzymywany i zarządzany przez Departament Obrony USA, który udostępnia go do celów cywilnych. Korzystać z jego usług może każdy, kto posiada odpowiedni odbiornik GPS. System działa w oparciu pomiar czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Znając prędkość fali elektromagnetycznej można obliczyć odległość odbiornika od satelitów. Dzięki znajomości położenia satelitów, odbiornik oblicza pozycję geograficzną w układzie WGS-84, a także aktualny czas GPS z dokładnością do jednej milionowej sekundy.

System GPS składa się z następujących segmentów:

  • kosmicznego - w skład którego wchodzi 30 (od kwietnia 2007) satelitów okrążających Ziemię na sześciu orbitach kołowych o promieniu ok. 20200 km. Płaszczyzna orbit nachylona jest w stosunku do płaszczyzny równika pod kątem 55 stopni. Czas obiegu satelity wokół Ziemi wynosi ok. 11 godzin i 55 minut.
  • naziemnego - nadzoru składającego się z Głównej Stacji Nadzorującej znajdującej się Bazie Sił Powietrznych Falcon w Colorado Springs i stacji monitorujących na Hawajach, atolu Kwajalein na Wyspach Marshalla, wyspie Diego Garcia w archipelagu Czagos i na Wyspie Wniebowstąpienia.
  • użytkowników - różnorodne odbiorniki, umożliwiające odbiór sygnałów pochodzących z satelitów oraz ich dekodowanie i przetwarzanie.

Zobacz też