Log

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Log (dziennik internetowy) - odpowiednik papierowego logbooka, prowadzony w wersji elektronicznej w internetowej bazie skrzynek. Oprócz wpisu w logbooku skrzynki, który jest podstawą do zaliczenia skrzynki (za wyjątkiem skrzynek wirtualnych), należy także dokonać wpisu w jej logu internetowym w bazie, w której dana skrzynka jest zarejestrowana. Wpisy w logu internetowym są uzupełnieniem poszukiwania skrzynki i służą do poinformowania jej właściciela oraz innych poszukiwaczy o zaistniałych faktach. Wpisy do loga internetowego powinny być w miarę możliwości zwięzłe, ale przy tym treściwe. Często mile widziane są wpisy dowcipne lub opisy historii związanych z poszukiwaniem skrzynki. Wpisy stanowią dzieło artystyczne. Puste wpisy lub wpisy lakoniczne w rodzaju "znaleziona" czy "bez wymiany" często odbierane są jako niegrzeczne.

Wpis w logu internetowym czasem warto uzupełnić ilustracjami (np. zdjęciami). Będą one cenną informacją dla właściciela skrzynki oraz innych poszukiwaczy.

Rodzaje wpisów logu

Podstawowe typy wpisów:

 • Znaleziona - możemy zrobić taki wpis tylko wtedy, kiedy udało się nam znaleźć skrzynkę i wpisać w jej logbook (oczywiście za wyjątkiem skrzynek wirtualnych). W przypadku skrzynek mobilnych oznacza to jednocześnie że znalazca zabrał skrzynkę.
 • Nieznaleziona - tego rodzaj wpisu dokonujemy, kiedy mimo podanych informacji we wskazanym miejscu nie znaleźliśmy skrzynki, czy to z powodu, że została zniszczona, lub też po prostu nie udało nam się dokonać wpisu w logbooku, mimo podanych wskazówek.
 • Komentarz - ten rodzaj wpisu jest przeznaczony do podania informacji np. przez autora skrzynki lub przez innych. Tego rodzaju wpisu nie wykorzystujemy do podawania informacji o nieodnalezieniu lub uszkodzeniu skrzynki.
 • Potrzebny serwis skrzynki - informuje iż skrzynka jest uszkodzona i należy ją sprawdzić/naprawić. Jest to informacja dla właściciela lub kolejnego poszukiwacza że przy kolejnej wizycie należałoby wykonać serwis. Każdy użytkownik może dodać taki typ logu do skrzynki.
 • Wykonano serwis - jest to informacja, iż skrzynka została przeserwisowana przez właściciela/poszukiwacza i jej stan uległ znaczącej poprawie. Należy unikać dodawania takiego logu tylko w przypadku czyszczenia skrzynki czy osuszania logbooka. Każdy użytkownik może dodać taki typ logu do skrzynki.


Typy wpisów specyficzne dla niektórych skrzynek:

 • Przeniesiona - dostępny jedynie dla skrzynek mobilnych, informuje o nowych współrzędnych pod którymi można znaleźć skrzynkę.
 • Zamierza uczestniczyć - dostępny jedynie dla wydarzeń, oznacza deklarację uczestnictwa w nadchodzącym wydarzeniu
 • Uczestniczył - dostępny jedynie dla wydarzeń, dokonywany po uczestnictwie w wydarzeniu


Specjalne typy wpisów dla sytuacji nietypowych:

 • Komentarz COG - wpisy dokonywane wyłącznie przez członków Centrum Obsługi Geocacherów do przekazywania istotnych informacji związanych ze skrzynką


Typy wpisów dodawanych automatycznie:

 • Niedostępna czasowo - wpis dodawany automatycznie w momencie zmiany statusu skrzynki na "Tymczasowo niedostępna". Umożliwia poinformowanie o zmianie osoby obserwujące skrzynkę.
 • Gotowa do szukania - wpis dodawany automatycznie w momencie zmiany statusu niedostępnej skrzynki na "Gotowa na szukania". Umożliwia poinformowanie o zmianie osoby obserwujące skrzynkę.
 • Zarchiwizowana - wpis dodawany automatycznie w momencie zmiany statusu skrzynki na "Zarchiwizowana". Umożliwia poinformowanie o zmianie osoby obserwujące skrzynkę.

Zobacz też