Plik:Benchmark.jpg: Różnice pomiędzy wersjami

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(New page: <!-- To jest wzór do napisania artykułu o tematce związanej z Geocaching Wprowadź poniżej treść i zapisz artykuł --> Do multicachingu właściwie należałoby zaliczyć trzy r...)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
<!-- To jest wzór do napisania artykułu o tematce związanej z Geocaching
Wprowadź poniżej treść i zapisz artykuł -->
 
Do multicachingu właściwie należałoby zaliczyć trzy rodzaje zabaw: multicaching klasyczny, skrzynki typu Quiz i skrzynki matematyczne. Pojęcia te są trochę pomieszane na stronach traktujących o geocachingu jak i przez samych geocacherów.


Klasyczny multicache to skrzynka, a właściwie kilka skrzynek doprowadzających do skrzynki ostatecznej. W najprostszej wersji współrzędne zarejestrowanej skrzynki są współrzędnymi pierwszej skrzynki w serii. Po jej odnalezieniu otrzymujemy wskazówki, gdzie znajduje się następna. Wskazówką mogą być współrzędne kolejnej skrzynki lub np. informacja „150 m w kierunku 120 stopni” itp. Znajdujemy kolejną, aż do skrzynki finałowej gdzie są schowane skarby i logbook. Multicaching jest doskonałą metodą na zaplanowanie dla potencjalnych poszukiwaczy zwiedzenia miasta, czy ciekawego szlaku.
Skrzynki typu Quiz (często na stronach rejestracyjnych umieszczone jako multicache) to skrzynki z różnymi zadaniami. Często pierwsza skrzynka nie jest nawet skrzynką fizyczną, ale tylko informacją, z którego punktu wyruszamy na poszukiwania. Później zgodnie z opisem wykonujemy zlecone przez pomysłodawcę zadania. Może to być np. odszukanie pomnika sprawdzenie daty budowy, wprowadzenie tej daty do wzoru na współrzędne i na podstawie wyniku odszukanie następnego punktu i zadania. Dopiero po rozwiązaniu wszystkich zagadek dochodzimy do skrzynki ze skarbami i logbookiem.
Przykładowy opis skrzynki Quiz dla geocache Spa Bardejov GCP0DB notowanej na www.geocaching.com (tłumaczenie i skróty moje)
1. Stąd wystartuj (współrzędne zarejestrowanej skrzynki)
2. Idź w kierunku 320° aş dojdziesz do peace pole zbudowanego w roku ABBC.
3. IdĹş do wyliczonego punktu
N 49°(A)(B).(A+C) (A)(C-A)'
E 021°(A)(C).(2xA)(B-A)(2xA)', Zobaczysz duşy obraz namalowany w roku DB.
4. Następny przystanek to pomnik Sisi. Czeka on na Ciebie w punkcie:
N 49°(A)(B).(B-A)(D)(2xA)'
E 021°(A)(C).(A)(A)(3xA)'.
Poszukaj, w którym roku - ABEF - Mr. Donalh go zbudował.
5. Kolejny punkt to Wioska Duchów o współrzędnych:
N 49°(A)(B).(B-A)(D-A)(F-A)'
E 021°(A)(C).(E)(E)(B)'.
Zobacz ile miesięcy w roku to miejsce jest otwarte. Od tej liczby odejmij A. Odpowiedzią jest G.
6. Następny przystanek:
N 49°(A)(B).(B)(2xA)(G+F)'
E 021°(A)(D).(G+F)(B)(D)'
Jest tu pomnik postawiony w roku ABFH.
To wszystko co potrzebne do odnalezienia skrzynki. Cache jest w miejscu o współrzędnych:
N 49°(A)(B).(H+A)(G+F)(H+A)'
E 021°(A)(H+D).(E)(A)(G)'.
Jak widać precyzyjne określenie rodzaju skrzynki jest dość kłopotliwe. Powyższa skrzynka jest i skrzynką typu Quiz i matematyczną. Gdyby te poszczególne informacje były podawane w osobnych skrzynkach, to mielibyśmy połączenie skrzynki multi, quiz i matematycznej. Skrzynkę czysto matematyczną wyobrażam sobie tylko tak (nigdy takiej nie znalazłem), że współrzędne otrzymujemy po rozwiązaniu zadania matematycznego. Tyle, że i tak będzie ona zarówno skrzynką matematyczną jak i multicachem.
Sugerowałbym, więc, żeby multicachem określać skrzynki, składające się z kilku etapów (skrzynek) zawierających bezpośrednio podane współrzędne następnej, a Quizem skrzynki wymagające rozwiązania jakichkolwiek zadań.
<!--- poniższego tekstu nie usuwać -->
[[Kategoria:Geocaching]]

Wersja z 19:32, 21 lut 2007

Historia pliku

Kliknij na datę/czas, aby zobaczyć, jak plik wyglądał w tym czasie.

Data i czasMiniaturaWymiaryUżytkownikOpis
aktualny19:32, 21 lut 2007Miniatura wersji z 19:32, 21 lut 2007420 × 300 (40 KB)Wikiadmin (dyskusja | edycje)

Poniższa strona korzysta z tego pliku:

Metadane