Plik:Torebki strunowe.jpg: Różnice pomiędzy wersjami

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(New page: {{do edycji}} == Zdefiniować cel == Przed ulokowaniem skrzynki często przydatne okazuje się zdefiniowanie jej celu. Przykładowym celem ukrycia skrzynki może być: * zachęcenie in...)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
{{do edycji}}


== Zdefiniować cel ==
Przed ulokowaniem skrzynki często przydatne okazuje się zdefiniowanie jej celu. Przykładowym celem ukrycia skrzynki może być:
* zachęcenie innych poszukiwaczy do odwiedzenia ciekawego miejsca.
* zmęczenie umysłów poszukiwaczy potwornymi zagadkami.
* zmuszenie do poszukiwań w miejscach publicznych, wyjątkowo zatłoczonych.
* dać pretekst do spędzenia godzin poza domem, na świeżym powietrzu.
Poza wymienionymi tutaj istnieje wiele róşnych celów, wszystkie równie waşne!
Ukrywanie skarbu geocache wiąże się z wzięciem pod uwagę kilku wskazówek.
Geocaching nie jest jak handel nieruchomościami – lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. Wiąże się również z zabawą, rozszyfrowywaniem zagadek, poszukiwaniem skarbów w miejscach publicznych, pieszymi, kilometrowymi wycieczkami przez dzikie tereny oraz czymkolwiek jeszcze przychodzi Ci do głowy wedle upodobania.
== Gdzie ukryć skrzynkę? ==
Zastanawiając się nad miejscem ukrycia skrzynki weź pod uwagę następujące rzeczy:
'''Czy łatwo jest się tam dostać?'''
Jeśli miejsce ukrycia znajduje się jw pobliżu drogi lub szlaku jest prawdopodobne, że ktoś postronny odnajdzie skarb, zabierze go lub zniszczy. Postaraj się znaleźć miejsce, do którego dotarcie zajmie chwilkę czasu. Pamiętaj również, że nie każdy poszukiwacz dysponuje sprzętem wspinaczkowym czy napędem na 4 koła, a często są to rodzinne wycieczki z dziećmi czy wózkami dziecięcymi. Z drugiej strony znajdziesz poszukiwaczy, którzy chętnie przejdą na nogach 20km (w obie strony), aby ujrzeć wspaniały widok czy poznać dziewicze tereny.
'''Czy łatwo można odnaleźć skrzynkę? '''
Jeśli skarb jest zbyt widoczny, zbyt blisko ruchliwej drogi czy szlaku najprawdopodobniej ktoś przypadkowy potknie się o niego. Nie można również zbytnio utrudniać. Nie ma nic gorszego od informacji o poziomie trudności zadania i terenu ocenionych na 1, a na miejscu okazuje się, że trzeba przedzierać się przez krzaki ponad 250 metrów lub wspinać się na kamienisty szczyt przez kilkaset metrów i szukać przysłowiowej igły w stogu siana. Jeśli ukrywasz skrzynkę dokładniej podaj wystarczającą ilość informacji i wskazówek, aby poszukiwacze mieli realną szansę na jej odnalezienie. Możesz dodatkowe informacje zaszyfrować, a poszukiwacze w momencie napotkania problemów mogą ją odszyfrować na miejscu.
'''Czy jest to teren prywatny, czy miejsce publiczne?'''
Jeśli ukrywasz skrzynkę na terenie prywatnym zadbaj o zgodę właściciela terenu. Większość parków (nie tylko narodowych) czy zarządców lasów nie życzy sobie poszukiwaczy wchodzących i wałęsających się w okolicy. Pamiętaj o przepisach, zakazach wstępu (np. czasowy zakaz wstępu czy stały zakaz wjazdu pojazdów mechanicznych do lasu). To Ty jako założyciel, a następnie opiekun skrzynki jesteś za nią odpowiedzialny, a Twoje dane znajdują się w jej wnętzu.
'''Czy jest to dobra lokalizacja?'''
Powinieneś zadbać o to, aby miejsce ukrycia było wyjątkowe na swój sposób. Wielką nagrodą dla poszukiwaczy, poza odnalezieniem skrzynki jako takiej, jest właśnie miejsce. Doskonałe miejsce kempingowe, miejsce na piknik, ze wspaniałymi widokami czy zabytkami w okolicy są bardzo dobrymi lokalizacjami skrzynek.
Jeśli w okolicy znajduje się kilka ciekawych obiektów możesz pomyśleć o skrzynce typu multi-cache, która zabiera poszukiwaczy w podróż przez te obiekty z ostateczną skrzynką na końcu. Możesz jedynie wspomnieć o tym co jest ciekawego do odwiedzenia w okolicy. Jedna dobrze przygotowana skrzynka w danym terenie jest zdecydowanie lepsza, niż seria kiepskich skrzynek ukazujących to samo tyle, że wielokrotnie. Ogólnie nie powinno się umieszczać skrzynek w rejonach, gdzie ktoś już wcześniej coś ukrył.
Pomyśl o wybranym miejscu jak o celu podróży, a nie jak o punkcie lub rzeczy ze współrzędnymi. Ludzie poszukujący Twojego skarbu zobaczą okolicę i jeśli zachęcisz ich przez multi-cache lub wzmiankę z listą obiektów w okolicy zapewne ich ciekawość zrobi resztę.
Należy również zminimalizować prawdopodobieństwo, że ktoś odkryje Twoją paczkę przez przypadek. Pomyśl zatem, czy paczka nie zostanie zdekonspirowana, gdy ktoś nieopodal urządzi sobie piknik albo pójdzie w krzaczki za potrzebą. Co będzie, gdy zatrzyma się w tym miejscu na odpoczynek wycieczka szkolna?
== Przygotowanie skrzynki ==
[[Grafika:Torebki strunowe.jpg|right|thumb|110px|Torebki strunowe]] [[Grafika:Oznakowanie skrzynki.jpg|right|thumb|110px|Oznakowanie skrzynki]]
Potrzebujesz pojemnik, cokolwiek wodo-, śniego-, słońco-odpornego, itp. (w zależności od klimatu). Tutaj najpopularniejsze są plastikowe pojemniki na żywność, wiaderka po farbach, skrzynki po amunicji, czy nawet specjalnie dla geocache przygotowywane pojemniki stylizowane na kamienie.
Warto zaopatrzyć się w '''torebki strunowe''' lub '''koszulki foliowe''', które zabezpieczą zawartość skrzynki w przypadku nieszczelności. Jest to bardzo dobry sposób zabezpieczenia dziennika, nawet jeśli sądzisz, że pojemnik jest wodoodporny. Wraz z dziennikiem umieść również ołówek i temperówkę, ponieważ długopisy zawodzą, a nie każdy wybiera się na poszukiwania z czymś do pisania. Jako dzienniki lepiej spisują się kołonotatniki niż luźne kartki.
Obojętnie jaki wybrałeś pojemnik upewnij się, że jest '''oznakowany'''. W przypadku odnalezienia go przez osobę postronną nie zostanie potraktowany jak śmieć, czy zagrożenie. Wewnątrz umieść dodatkowe informacje na temat skrzynki jak: nazwę skrzynki, jakikolwiek kontakt z Tobą (jako opiekunem). Im więcej informacji tym lepiej, szczególnie, gdy okarze się, że pojemnik jest uszkodzony lub wzbudzi czyjeś podejrzenie lub okaże się, że znajduje się na prywatnym terenie.
Na koniec umieść w skrzynce gadżety na wymianę, [[GeoLutin]], [[Travel Bug]]i, [[Geocoin]]s, itp.
Od Ciebie, i Twojego budżetu, zależy co umieścisz w środku ale miej na uwadze:
* Unikaj rzeczy uĹźywanych (uszkodzonych)
* Niebezpiecznych (amunicja, zbyt małe dla dzieci, itp.)
* Rzeczy mogących wywołać pożar lub stanowić zagrożenie (szczególnie używane przez młodszych).
* Nigdy nie chowaj żywności w skrzynce! Zwierzęta mają zdecydowanie lepsze zmysły od nas i po wywęszeniu zawartości mogą uszkodzić skrzynkę.
Przydatne pliki (wzory dziennika, etykietki itp) dla skrzynki rejestrowanej na OC PL możesz pobrać [[Użyteczne pliki związane z OC PL|TUTAJ]].
== Umieszczanie skrzynki ==
Gdy zdecydowałeś gdzie schowasz skrzynkę, idź ją tam schować.
Na miejscu najtrudniejszą częścią jest uzyskanie dokładnych współrzędnych miejsca ukrycia w odbiorniku GPS. Jest to również najlepszy moment na sprawdzenie przygotowanych wcześniej wskazówek i podpowiedzi oraz ewentualne modyfikacje.
Na chwilę możesz wczuć się w rolę poszukiwacza i po odejściu na bok spróbować odnaleźć skrzynkę na podstawie współrzędnych i wskazówek.
== Powiadom innych o nowej skrzynce ==
Po schowaniu skrzynki musisz ją zarejstrować poprzez wypełnienie formularz np stronie [[Rejestracja skrzynki na OC PL|OpenCaching PL]],  [[Rejestracja skrzynki na GC.com|www.geocaching.com]] lub [[Rejestracja skrzynki na GPSgames.org|GPSgames.org]]. Znajomość kilku tagĂłw HTML moĹźe się przydać do odpowiedniego sformatowania opisu skrzynki.
Pamiętaj aby umieścić dobry i czytelny opis skrzynki gdyż od niego dużo zależy.Twoja skrzynka jest Twoją wizytówką. Brak opisu lub nieczytelny opis może zniechęcić potencjalnych poszukiwaczy.
== Zarządzanie ==
Gdy schowałeś już swoją skrzynkę do Ciebie należy obowiązek opieki nad nią i otaczającym ją miejscem. Systematycznie upewniaj się czy skrzynka jest w dobrym stanie, czy teren dookoła niej nie ucierpiał. Potencjalnie dużo osób będzie szukać skrzynki, jeśli wpłynie to na zmianę miejsca ukrycia (wydeptane ścieżki) zmień w serwisie status skrzynki na “tymczasowo niedostępna”, aby przyroda mogła odpocząć.
Będziesz musiał powracać w to miejsce tak często, jak to będzie konieczne, aby upewnić się, że skrzynka nie ma ujemnego wpływu na środowisko oraz sprawdzać jej stan.
Kiedy otrzymasz informacje, że skrzynka została narażona na szwank (zalana, skradziona, zniszczona przez słońce, śnieg, itp.) zorganizuj prace porządkowe. Jeśli uważasz, że teren nie jest dłużej odpowiedni dla skrzynki nie tylko zarchiwizuj ją w serwisie, ale odzyskaj skrzynkę i uratuj jej zawartość. Nie zostawiaj jej jako śmiecia!
Czasami wystarczy jedynie wymienić pojemnik, oczyścić go, sprawdzić dziennik, ołówek, itp. Zawsze znajdą się kolejni poszukiwacze, aby odnaleźć Twój skarb, szczególnie jeśli wiadomo, że jest w dobrym stanie.
Poszukiwania skrzynek bez opiekunów nie sprawiają przyjemności.
== Zobacz takĹźe ==
* [[Poziom trudności zadań i terenu|System oceny skrzynki czyli  trudność zadań i terenu]].
* [[Multicache, quiz, i inne skrzynki]]
* [[Jak otrzymać dobre współrzędne podczas szukania/ukrywania skrzynki?]]

Wersja z 18:59, 21 lut 2007

Historia pliku

Kliknij na datę/czas, aby zobaczyć, jak plik wyglądał w tym czasie.

Data i czasMiniaturaWymiaryUżytkownikOpis
aktualny18:59, 21 lut 2007Miniatura wersji z 18:59, 21 lut 2007300 × 230 (8 KB)Wikiadmin (dyskusja | edycje)

Następujące strony korzystają z tego pliku:

Metadane