Szukanie skrzynki

Z OpenGeoWiki
Wersja z dnia 01:16, 26 maj 2010 autorstwa Kupator (dyskusja | edycje) (→‎Przygotowanie do wyprawy: drobne redakcyjne)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szablon:Do edycji

Plik:Lopatka.jpg
Łopatka i rękawiczki z OBI w cenie ok 10 zł

Przygotowanie do wyprawy

Wybrałeś już skrzynkę i przygotowujesz się do jej poszukiwań w terenie.

Ponieważ zabawa polega na odkrywaniu (zarówno on-line jak i off-line), warto wcześniej zapoznać się z mapą okolicy miejsca, w którym będziesz poszukiwał skrzynki. Można wstępnie zapoznać się z okolicą, ukształtowaniem terenu, zaplanować dojazd, miejsce parkowania i dojście. Warto też wcześniej poczytać w Internecie lub przewodnikach o ciekawych miejscach w pobliżu, zabytkach, itp. Polecamy również wydrukowanie strony ze szczegółowym opisem skrzynki.

Przy niektórych skrzynkach pojawiają się komentarze poszukiwaczy o odnalezieniu skarbu bez pomocy odbiornika GPS. Niektórzy wolą taki sposób poszukiwań. Aby zacząć zabawę, nie musisz wcale posiadać odbiornika GPS, ponieważ niektóre skrzynki, tzw. "GPS Free", można znaleźć także bez jego pomocy.

Jeśli dysponujesz odbiornikiem, wprowadź współrzędne z opisu skrzynki jako punkt. Spakuj dodatkowe narzędzia (saperka lub łopatka na przykład taka jak na zdjęciu, rękawiczki robocze, śrubokręt lub kłujka, zestaw naprawczy, itp.), jeśli przypuszczasz, że będą przydatne przy jej wydobywaniu. Nie zapomnij aparatu fotograficznego i gadżetów na wymianę po odnalezieniu skarbu.

Jesteś gotowy do wyprawy!

Znalazłem skrzynkę i nie wiem, co dalej robić?

Przede wszystkim ciesz się!

Szukając zakopanych skrzynek staraj się ostrożnie odsłaniać warstwy ziemi, aby nie uszkodzić skrzynki.

Otwórz pojemnik i wyjmij dziennik skrzynki. W dzienniku powinieneś znaleźć informację, w jakim serwisie skrzynka jest zarejestrowana. Zapamiętaj ją lub zapisz. Wpisz do dziennika dane znalazcy z adresem e-mail i datę znaleziska. To najważniejsze! Miłym zwyczajem jest też wpisanie, w jakim stanie jest skrzynka.

Teraz możesz obejrzeć prezenty. Możesz coś wymienić na inny prezent lub po prostu dołożyć coś od siebie. W dzienniku skrzynki powinieneś odnotować co wziąłeś, a co włożyłeś, np.:

  • OUT: (wziąłem): muszelka
  • IN: (włożyłem): maskotka

Jeśli napotkasz i weźmiesz ze skrzynki GeoKreta, GeoLutina, Travel Buga czy Geocoina, musisz zarejestrować ich zabranie w odpowiednich serwisach. Zamknij skrzynkę, dobrze ją zapakuj i schowaj dokładnie w tym samym miejscu, w którym ją znalazłeś. Staraj się schować skrzynkę tak, aby nie było widać śladów Twojej działalności.

Po znalezieniu skrzynki

Po powrocie z wycieczki wprowadź odpowiednie wpisy do logu w serwisie, na którym zarejestrowana jest skrzynka. W tym celu należy się zarejestrować (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś), zalogować w serwisie, odnaleźć skrzynkę w bazie danych i kliknąć na link w prawym, górnym rogu "Wpis do logu". Na następnej stronie wypełnić formularz i zaznaczyć odnalezienie lub nieudaną próbę odnalezienia skarbu, podać datę poszukiwań i opowiedzieć o swojej przygodzie (warto podać w jakim stanie jest skrzynka, czy pojemnik nie jest uszkodzony itp.).