Wybór skrzynki

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Wyszukiwanie w serwisie internetowym

Przed rozpoczęciem wyprawy trzeba wybrać te skrzynki, których będziemy szukać. Wyboru tego dokonujemy w serwisie internetowym, zawierającym bazę skrzynek. Sposób korzystania z wyszukiwarki skrzynek w serwisie Opencaching PL opisany jest w artykule "Wyszukiwanie w bazie skrzynek Opencaching PL".

Zamiast wyszukiwarki można szukać skrzynek na interaktywnej mapie skrzynek. Po kliknięciu na ikonę skrzynki można otworzyć stronę z jej opisem.

Podczas czytania opisu skrzynki warto zwrócić uwagę na umieszczoną u góry w postaci niebieskich i zielonych słupków informację o poziomie trudności zadania oraz poziomie trudności terenu. Skala jest pięciostopniowa, gdzie 1 oznacza najniższy poziom trudności, a 5 najwyższy.

Ostatni wpis do logu - czy skrzynka jest nadal aktywna?

W ostatniej kolumnie podane są informacje, kiedy dokonano ostatniego wpisu do logu skrzynki w serwisie. Jeśli nie było żadnego wpisu od bardzo długiego czasu, istnieje prawdopodobieństwo, że skrzynka jest nieaktywna.

Przeczytaj szczegóły dotyczące skrzynki

Gdy jedna ze skrzynek na liście wzbudzi Twoje zainteresowanie, kliknij na jej nazwę, a uzyskasz więcej szczegółowych informacji o niej. Możesz od razu wybrać na Opencaching PL wersję językową opisu, klikając na PL, EN, DE, jeśli właściciel skrzynki ją zapewnił. Poza standardowymi informacjami na temat skrzynki w serwisie, przeczytaj jej opis oraz zapoznaj się z ewentualnymi zdjęciami. Pozwoli to upewnić się, czy skrzynka jest tą, którą chciałbyś poszukiwać.

Często autorzy skrzynek podają dodatkową informację, która jest zakodowana. Wiele dodatkowych emocji daje zapisanie (nadal zakodowanej) wiadomości wraz z kluczem na kartce, którą zabiera się na poszukiwania w terenie. W momencie, gdy na miejscu ukrycia skrzynki pojawiają się trudności z jej odnalezieniem, można chwilkę odpocząć i rozszyfrować dodatkowe informacje. Dla tych, których ciekawość nie pozwala na taką zabawę, istnieje możliwość automatycznego rozszyfrowania treści. Pamiętaj jednak, że czasami dodatkowe informacje wręcz utrudniają poszukiwania.

Po stwierdzeniu, że jest to skrzynka godna Twojej uwagi, przewiń ekran w dół i przeczytaj logi pozostawione przez innych poszukiwaczy. Jeśli znajdziesz tam informacje o tym, że skrzynka mogła zaginąć, ulec zniszczeniu lub zawartość zamokła, spróbuj poszukać innej, gdyż te poszukiwania mogą nie być przyjemnym doświadczeniem. Jeśli wszystko brzmi dobrze, czas na wyprawę.