Zawartość skrzynki

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zawartość skrzynki to przede wszystkim logbook, ołówek, temperówka oraz w miarę możliwości atrakcyjne fanty. Zawartość skrzynki powinna być dobrana z myślą o tym, że może być znaleziona przez różne osoby, słowem, dla każdego coś miłego. Dobrze jeśli w miarę możliwości przedmioty ukryte w skrzynce są nieużywane, a na pewno nie powinny być uszkodzone lub zniszczone. Nie należy umieszczać w skrzynce przedmiotów co do których mamy pewność, że nikogo nie ucieszą. Nikt nie chce znaleźć w skrzynce śmieci. Lepiej jeśli skrzynka jest pusta, niż gdyby miała zawierać stare bilety, kapsle i paragon za piwo czy spinacze biurowe.

Logbook

Bez względu na jakość/ilość fantów elementem koniecznym jest logbook. Wzory logbooków są do pobrania i wydrukowania z serwisu Opencaching PL. Jeżeli nie masz możliwości wydrukowania logbooka, to nic nie szkodzi! Wystarczy notes/mały zeszyt. Ważne, żeby znalazły się w nim takie same, niezbędne elementy: informacja dla przypadkowego znalazcy, nazwa skrzynki, współrzędne. Notesik z nazwą skrzynki na okładce i słowem "skrzynka/logbook" na miano logbooka zdecydowanie nie zasługuje. Zdarzają się skrzynki, w których rolę logbooka pełnią kawałki tektury, kartki nierówno wydarte z zeszytu... Takich wzorów nie zalecamy.

Ołówek i temperówka

W skrzynkach mikro często się nie mieszczą, ale jeśli tylko możesz zadbaj również o te elementy wyposażenia Twojej skrzynki. Ołówek jest preferowany (nie długopis) - nie rozmazuje się, zimą zawsze sprawny, a temperówka... to oczywiste.

Nieodpowiednia zawartość skrzynki

Pewnych rzeczy w skrzynce umieszczać nie należy. Są to między innymi:

Żywność

Z wielu powodów żywność nie powinna być umieszczana w skrzynkach. Również artykuły spożywcze w folii nie są zalecane - czy bez obaw sięgniesz po batonik, który przeleżał w ziemi kilka miesięcy? Czy opakowanie nadal jest szczelne? Czasami skrzynka może czekać na odkrycie znacznie dłużej niż jest to w stanie wytrzymać żywność. No i przede wszystkim - pokarm przyciąga zwierzęta, małe i duże, które mogą zniszczyć skrzynkę, próbując się dobrać do tego co jest w środku. Podobnie sprawa się ma z papierosami.

"Dary natury"

Czasami zdarza się, że keszer chcąc zabrać fant ze skrzynki, nie ma co zostawić w zamian. Wrzuca więc do skrzynki szyszkę, kamień czy inne "dary natury". Takie zachowanie jest naganne i niczym nie różni się od zwykłej kradzieży fantów ze skrzynki.

Bezwartościowe papierki, "pamiątki"

Podobnie jak w przypadku "darów natury", pozostawienie w skrzynce starego kapsla, zużytego biletu, starego kuponu do McDonalds czy paragonu - źle świadczy o znalazcy. Tego typu "pamiątki" są zwykłymi śmieciami i powinny być usunięte ze skrzynki.

Przedmioty kontrowersyjne

Pamiętaj, że skrzynki często odwiedzane są przez rodziny z dziećmi. Nie wrzucaj zatem do skrzynek prezerwatyw, tamponów czy innych tego typu przedmiotów. Są to przedmioty typowo osobiste, bez żadnej wartości dla przyszłych znalazców. A mogą narazić niejednego rodzica na nie zawsze wygodne tłumaczenie co to za "skarb" właśnie znaleźli.