Parametry skrzynki OC PL: Różnice pomiędzy wersjami

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Generalne porządki, usunięcie zdublowanych informacji)
 
(Nie pokazano 54 wersji utworzonych przez 6 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''PAMIĘTAJ!: Zakładając nową skrzynkę zobowiązujesz się do przestrzegania [[Regulamin użytkownika OC PL]] oraz akceptujesz jego konsekwencje.'''
'''PAMIĘTAJ! Zakładając nową skrzynkę zobowiązujesz się do przestrzegania [[Regulamin użytkownika OC PL]] oraz akceptujesz jego konsekwencje.'''  


===Nazwa skrzynki===
== Nazwa skrzynki ==


Każda [[skrzynka]] musi posiadać swoją '''nazwę'''. Należy unikać nadawania nazw takich samych lub podobnych do już istniejących skrzynek, jak również nazw mało znaczących nazw jak np. "A81#589". Długość nazwy skrzynki ograniczona jest do 60 znaków, jednak należy starać się nadawać nazwy krótsze, ze względu na kłopoty z prezentacją długich nazw na urządzeniach przenośnych, o niewielkich wyświetlaczach.
Każda [[Skrzynka]] musi posiadać swoją '''nazwę'''. Należy unikać nadawania nazw takich samych lub podobnych do już istniejących skrzynek, jak również nazw mało znaczących nazw jak np. "A81#589". Długość nazwy skrzynki ograniczona jest do 60 znaków, jednak należy starać się nadawać nazwy krótsze, ze względu na kłopoty z prezentacją długich nazw na urządzeniach przenośnych, o niewielkich wyświetlaczach.  


===[[Rozmiar skrzynki]]===
== Wielkość skrzynki ==


* '''Mikro''' - pojemnik po filmie 35 mm lub mniejszy, typowo zawiera tylko dziennik zwinięty w rulon
W zależności od wielkości fizycznego pojemnika wyróżniamy klika [[Wielkość skrzynki|wielkości skrzynek]]. Zakładając skrzynkę warto pamiętać, że skrzynki większe zwykle bardziej cieszą znalazców niż skrzynki małe. Choć im większy pojemnik, tym zazwyczaj trudniejsze jego zamaskowanie. Warto jednak postarać się chować jak największe pojemniki, unikając rozmiaru mikro.
* '''Mała''' - pojemnik plastikowy na kanapkę itp, zawiera dziennik i drobne fanty
* '''Normalna'''  - pojemnik 1 litr lub większy
* '''Duża''' - 3 litrowe wiaderko np po farbach lub większe
* '''Bardzo duża''' - ponad 10 litrów


===[[Typ skrzynki]]===
== Typ skrzynki ==
Każda skrzynka musi mieć określony swój typ. Typ dobiera się w zależności od sposobu dotarcia do finalnej skrzynki i jej rodzaju. Przed założeniem skrzynki warto starannie przestudiować [[Typ skrzynki|typy skrzynek]] i zastanowić się, który będzie najbardziej odpowiedni.
[[Kategoria:Geocaching]]


Każda skrzynka musi mieć określony swój typ. W serwisie Opencaching.pl aktualnie można zakładać następujące typy skrzynek:
== Współrzędne  ==


<table border="1">
Pozycja (pobrana z [[Odbiornik GPS|odbiornika GPS]]) w układzie [[WGS-84]], wskazująca w zależności od typu skrzynki:
<tr>
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-traditional.png]]</td>
<td>'''[[Skrzynka tradycyjna]]'''</td>
<td>
W przypadku '''skrzynki tradycyjnej''', wymagane jest, by [[współrzędne|współrzędne]] wskazywały precyzyjnie miejsce ukrycia [[skrzynka|skrzynki]], gdyż na ich podstawie musi być możliwe jej odnalezienie. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymogów w terenie aby dokonać wpisu w logu internetowym. Skrzynka zawiera [[dziennik papierowy|dziennik papierowy]].
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-multi.png]]</td>
<td>'''[[Skrzynka typu Multi-cache]]'''</td>
<td>
'''Skrzynka typu multicache''', [[skrzynka|skrzynka]] składająca się z minimum dwóch etapów pośrednich, z czego pierwszy wskazywany przez [[współrzędne|współrzędne]]. Do znalezienia skrzynki finałowej, zawierającej [[dziennik papierowy|logbook]], konieczne jest odwiedzenie kilku lokalizacji, zawierających niezbędne informacje o miejscu jej ukrycia. Informacje na etapach pośrednich mogą być także umieszczone w ukrytych pojemnikach podobnych to tych stosowanych przy [[skrzynka tradycyjna|skrzynkach tradycyjnych]], jednak nie zawierających dziennika. Kiedy indziej niezbędne informacje trzeba odczytać ze znajdujących się w danej lokalizacji obiektów. Wszystkie informacje niezbędne do odnalezienia skrzynki są podane w sposób jawny (niezaszyfrowany i nie mający charakteru zagadki), i znajdują się w opisie lub w terenie (na obiektach lub w pojemnikach pośrednich).


Szczególne przypadki:
*'''Tradycyjna'''  - dokładne miejsce ukrycia skrzynki
*'''Multicache''' - dokładne miejsce pierwszego etapu skrzynki
*'''Wydarzenie''' - dokładne miejsce spotkania lub zbiórki uczestników
*'''Own cache''' - miejsce gdzie można najczęściej spotkać właściciela wraz z jego skrzynką albo inną lokalizację wedle uznania właściciela
*'''Mobilna''' - dokładne miejsce ukrycia skrzynki


1. W bazie podane są tylko współrzędne lokalizacji pierwszego etapu, natomiast w niej i każdej kolejnej można znaleźć współrzędne i/lub inne wskazówki niezbędne do przejścia do następnego etapu.
W przypadku skrzynek typu '''Quiz''' lub '''Nietypowa''' współrzędne w większości przypadków nie wskazują żadnego etapu skrzynki ani finałowej lokalizacji skrzynki. Należy je ustalić na podstawie opisu skrzynki. W zależności od specyfiki skrzynki mogą one wskazywać na praktyczny dla poszukiwacza punkt (np. parking, początek ścieżki lub szlaku) lub na miejsce zwykle niewykorzystywane dla ukrywania klasycznych skrzynek (np. pobliska rzeka lub środek budynku związanego ze skrzynką).  


2. W bazie podane są współrzędne lokalizacji poszczególnych etapów pośrednich, jednak informacje o lokalizacji skrzynki z dziennikiem poszukujący pozna dopiero po odwiedzeniu wszystkich pozostałych.
== Kraj  ==


3. Skrzynka offsetowa zawierająca tylko jeden fizyczny etap, ale w odróżnieniu od skrzynki tradycyjnej, podane współrzędne nie wskazują miejsca jej ukrycia tylko miejsce rozpoczęcia zadania. Informacje zdobyte w punkcie początkowym jasno określają położenie finału, lub podają jasne wskazówki dotarcia do etapu końcowego.
Na terenie jakiego kraju jest ulokowana skrzynka.  
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-quiz.png]]</td>
<td>'''[[Skrzynka typu Quiz]]'''</td>
<td>
'''Skrzynka typu Quiz''' wymaga rozwiązania zagadki: wykonania obliczeń, ułożenia puzzli z obrazka, rozwiązania łamigłówki, której wynikiem są dokładne współrzędne (lub ścisłe informacje na temat położenia) ukrytej skrzynki. Skrzynka tego typu może zawierać hasło do logu internetowego.
</td>
</tr>


<tr>
== Poziom trudności  ==
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-event.png]]</td>
<td>'''[[Skrzynka typu Wydarzenie]]'''</td>
<td>
'''Skrzynka typu wydarzenie''' jest to rodzaj [[skrzynka|skrzynki]] używany do oznaczenia spotkania geocacherów w zaplanowanym terminie na miejscu o podanych [[współrzędne|współrzędnych]]. Szczególnym przypadkiem takiej skrzynki jest [[CITO|CITO]]. Data ukrycia skrzynki oznacza planowany termin spotkania. Wpisy w internetowym logu różnią się od pozostałych skrzynek. Dostępne są - będzie uczestniczył, uczestniczył i komentarz.
</td>
</tr>


<tr>
Poziom trudności [[Stopień trudności zadania|zadania]] i [[Stopień trudności terenu|terenu]] - ocenia się w skali od 1 do 5 w zależności jak trudne są zadania związane z szukaniem i jak trudny jest teren wokół skrzynki. (1 - najłatwiejszy, 5 najtrudniejszy)  
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-moving.png]]</td>
<td>'''[[Skrzynka mobilna]]'''</td>
<td>
'''Skrzynka mobilna''' to [[skrzynka|skrzynka]] ukryta metodą tradycyjną, czyli możliwa do odnalezienia pod podanymi przez ostatniego znalazcę [[współrzędne|współrzędnymi]]. Różni się od skrzynki tradycyjnej tym, że każdy jej znalazca jest zobowiązany zabrać skrzynkę ze sobą aby przenieść ją w nowe miejsce. Jeśli znalazca nie jest w stanie jej ukryć natychmiast w nowej lokalizacji, w logu internetowym zaznacza jedynie jej znalezienie, co jest sygnałem dla innych poszukiwaczy że skrzynka została zabrana. Niezwłocznie po ukryciu skrzynki w nowej lokalizacji znalazca wprowadza do logu internetowego drugi wpis: "Przemieszczona", podając jej nowe współrzędne i ewentualne uzupełniający opis.
</td>
</tr>
 
<tr>
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-unknown.png]]</td>
<td>'''[[Skrzynka_typu_INNE|Inny typ skrzynki]]'''</td>
<td>
"Inny typ" posiadają [[Skrzynka|skrzynki]], które nie pasują do żadnej z pozostałych definicji [[typ skrzynki|typów skrzynek]] ale '''posiadają fizyczny pojemnik oraz dziennik papierowy'''. Wskazówki dotarcia do tego logbooka mogą być różnorakie.
</td>
</tr>
 
</table>
 
<p>
<br>
<br>
Skrzynki poniższych typów nie są już rejestrowane w serwisie Opencaching.pl, niemniej wciąż można je poszukiwać.
</p>
 
<table border="1">
<tr>
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-virtual.png]]</td>
<td>'''[[Skrzynka wirtualna]]'''</td>
<td>
Przy poszukiwaniu '''skrzynki wirtualnej''' celem nie jest znalezienie fizycznego pojemnika z [[dziennik]]iem, którego w przypadku tego typu skrzynki nie ma. Należy odwiedzić wskazane miejsce i zapamiętać istotne szczegóły, które umożliwią odpowiedź na pytania zadane przez [[właściciel skrzynki|właściciela skrzynki]] w celu udowodnienia, że było się w tym miejscu i otrzymania hasła do [[Dziennik internetowy|internetowego logu skrzynki]].
 
Dla konkretnych skrzynek [[Właściciel_skrzynki|autorzy]] mogą wprowadzić dodatkowe warunki zaliczenia skrzynki, takie jak załączenia określonego zdjęcia do logu lub przesłania na mail kontaktowy.
</td>
</tr>
 
<tr>
<td valign="middle">[[Grafika:Cache-webcam.png]]</td>
<td>'''[[Skrzynka webcam]]'''</td>
<td>
'''Skrzynka webcam''' jest to [[skrzynka wirtualna]] założona w starannie wybranym miejscu, w którym znajduje się kamera internetowa. Przy poszukiwaniu tego typu skrzynki celem jest zrobienie zdjęcia z tej kamery, na którym będziesz widoczny. Zadanie to wymaga wykorzystania mobilnego połączenia z Internetem. Można także skorzystać z pomocy przyjaciela, który będzie obserwował obraz z kamery w Internecie i zapisze obrazek wtedy, kiedy będziesz widziany w kadrze. To zdjęcie dołączamy do [[dziennik internetowy|internetowego logu skrzynki]].
</td>
</tr>
 
<tr>
<td valign="middle"></td>
<td>'''[[Skrzynka_typu_OWN_cache|Skrzynka Own cache]]'''</td>
<td>
Own cache (skrzynka "kieszonkowa" czy też "plecakowa)" - Skrzynki podróżujące z właścicielem. Mogą wymagać dodatkowych czynności (rozwiązania zagadki, zadania matematycznego lub innego) do dokonania wpisu w logbooku.
</td>
</table>
 
===[[Współrzędne]]===
 
Pozycja skrzynki (pobrana z [[odbiornik GPS|odbiornika GPS]]) w układzie [[WGS-84]], docelowego miejsca, obszaru lub parkingu. Jeśli współrzędne nie wskazują bezpośrednio pozycji skrzynki (np. w przypadku skrzynek [[multicache]], wszystko co jest potrzebne do znalezienia skrzynki powinno być jej w opisie.
 
===Kraj===
 
Na terenie jakiego kraju jest ulokowana skrzynka.
 
===Poziom trudności===
 
[[Stopień trudności zadania|Zadania]] i [[Stopień trudności terenu|Terenu]] - w skali od 1 do 5 ocenia się jak trudne są zadania związane z szukaniem i jak głęboko w tym terenie jest ukryta skrzynka. (1 - najłatwiejszy, 5 najtrudniejszy)
 
===Czas i droga===


== Czas i droga ==
Parametr '''"czas"''' określa jak dużo czasu zajmie przejście od punktu startowego (np schroniska, parkingu) do miejsca gdzie jest schowana skrzynka i z powrotem do punktu startowego (czyli jeśli szacowany czas z parkingu do skrzynki jest 1 godzinę to podajemy wartość 2 godziny gdyż 1 godzinę potrzebujemy na powrót). Oszacowany czas musi być dla wprawionego poszukiwacza.  
Parametr '''"czas"''' określa jak dużo czasu zajmie przejście od punktu startowego (np schroniska, parkingu) do miejsca gdzie jest schowana skrzynka i z powrotem do punktu startowego (czyli jeśli szacowany czas z parkingu do skrzynki jest 1 godzinę to podajemy wartość 2 godziny gdyż 1 godzinę potrzebujemy na powrót). Oszacowany czas musi być dla wprawionego poszukiwacza.  


Parametr '''"długość drogi"''' określa długość drogi w km w jedną stronę, czyli np. z parkingu do skrzynki 2.5 km taką wartość wpisz.  
Parametr '''"długość drogi"''' określa długość drogi w km w jedną stronę, czyli np. z parkingu do skrzynki 2.5 km taką wartość wpisz.  


Jeśli nie jesteś wstanie ocenić czasu i odległości, wpisz wartości zero w obu polach.
Jeśli nie jesteś wstanie ocenić czasu i odległości, wpisz wartości zero w obu polach.  
 
===[[Atrybuty skrzynki]]===
 
Atrybuty skrzynki dają możliwość zawężenia wyników np w kryteriach wyszukiwania.
 
<table border="1">
<tr><td>[[Grafika:Atrybut-danger.png]]
<td>''Skrzynka niebezpieczna'' </td>
<td>Jej poszukiwania mogą narazić na niebezpieczeństwo wypadku lub urazu.</td>
</tr>
 
<tr><td>[[Grafika:Atrybut-nature.png]]</td>
<td>''Natura''</td>
<td>Umiejscowiona na łonie natury, z dala od cywilizacji - las, dzika łąka, mokradła.</td>
</tr>
 
<tr><td>[[Grafika:Atrybut-monument.png]]</td>
<td> ''Miejsce historyczne''</td>
<td>W sąsiedztwie miejsca historycznego - zamku, pałacu, pola bitwy, cmentarza ale także fortów czy bunkrów.</td>
</tr>
 
<tr><td>
[[Grafika:Atrybut-disabled.png]] </td>
<td>''Dostępna dla niepełnosprawnych''</td>
<td>Skrzynka ukryta w sposób umożliwiający jej znalezienie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Dotyczy to zarówno lokalizacji (np. dojazd alejką pod samą skrzynkę), jak i sposobu ukrycia.</td>
</tr>
 
<tr><td>
[[Grafika:Atrybut-fast.png]]
<td>''Szybka skrzynka'' </td>
<td>Jej znalezienie nie powinno zająć więcej niż 15 minut oraz jest łatwy dojazd w pobliże skrzynki samochodem.</td>
</tr>
 
<tr><td>
[[Grafika:Atrybut-children.png]] </td>
<td> ''Można zabrać dzieci''</td>
<td>Jej poszukiwanie jest przyjemne, bezpieczne i można bez obaw wybrać się z dziećmi poniżej 6 roku życia.</td>
</tr>
 
<tr><td>[[Grafika:Atrybut-gpsfree.png]]</td>
<td>  ''GPS Free''</td>
<td>Do odnalezienia tej skrzynki nie będzie potrzebny [[odbiornik GPS]]
'''ale nie zwalnia autora skrzynki do wskazania poprawnych współrzędnych lokalizacji skrzynki''' </td>
</tr>
 
 
<tr><td>[[Grafika:Atrybut-period.png]]</td>
<td>  ''Okresowo niedostępna'' </td>
<td> Dostępna w określonych dniach, godzinach, często wstęp płatny. Często będzie to muzeum lub skansen. Szczegółowe informacje o dostępności powinny znajdować się w opisie skrzynki.</td>
</tr>
 
<tr><td>
[[Grafika:Atrybut-torch.png]]</td>
<td>  ''Potrzebna latarka''</td>
<td> Przy poszukiwaniach tej skrzynki niezbędna jest latarka.</td>
</tr>
 
<tr><td>[[Grafika:Atrybut-dig.png]]</td>
<td> ''Zakopana''</td>
<td>Skrzynka jest zakopana w ziemi.</td>
</tr>
 
<tr><td>[[Grafika:Atrybut-equip.png]]</td>
<td>  ''Wymagany dodatkowy sprzęt''</td>
<td>  Niezbędny jest dodatkowy, niestandardowy sprzęt - może to być np. kajak, sprzęt wspinaczkowy, ale również kalkulator, kalosze itp. Ogólnie przedmioty, które nie należą do standardowego wyposażenia poszukiwacza.
</td></tr>
 
<tr>
<td>[[Grafika:Atrybut-geohotel.png]]</td>
<td> ''GeoHotel''</td>
<td>Atrybut ten oznacza skrzynki których głównym celem jest lokowanie w tej skrzynce róznych wędrujących rzeczy np GeoKrety, GeoLutins, GeoFish itp
</td>
</tr>
 
<tr><td>[[Grafika:Atrybut-password.png]]</td>
<td>  ''Wymagane hasło''</td>
<td>  Aby wpisać się w logu internetowym wymagane jest hasło które zazwyczaj jest dostępne w miejscu ukrycia skrzynki.
</td></tr>
 
<tr><td>[[Grafika:Atrybut-compass.png]]</td>
<td>  ''Potrzebny kompas''</td>
<td>  Może okazać się że kompas jest niezbędny aby dotrzeć w miejsce ukrycia skrzynki.
</td></tr>
 
<tr><td>[[Grafika:Atrybut-Pencil.png]]</td>
<td>  ''Potrzebne coś do pisania''</td>
<td>  Aby zrobić wpis w papierowym logbook skrzynki musisz mieć przy sobie coś do pisania.
</td></tr>


<tr><td>[[Grafika:Magnet.png]]</td>
== Atrybuty skrzynki ==
<td> ''Magnes''</td>
<td>  Ukryta skrzynka jest podczepiona magnesem.
</td></tr>


<tr><td>[[Grafika:Night.png]]</td>
Skrzynka może mieć nadane [[Atrybuty skrzynki|atrybuty]], które definiują różne właściwości skrzynki i trudności czy też atrakcje, które można napotkać podczas jej podejmowania. Atrybuty mogą być następnie wykorzystane przy wyszukiwaniu skrzynek w serwisie.  
<td>  ''Zalecane szukanie nocą''</td>
<td>  Aby znależć skrzynkę zalecane jest poszukiwanie jej nocą np ze względu na miejsce ukrycia lub np elementy odblaskowe które oświetlone pomogą odnaleźć skrzynkę.
</td></tr>


</table>
== Krótki opis skrzynki  ==


===Krótki opis skrzynki===
Możesz opisać w paru słowach skrzynkę np informacje o miejscu, terenie itp max 120 znaków.


Możesz opisać w paru słowach skrzynkę np informacje o miejscu, terenie itp max 120 znaków.
== Opis skrzynki  ==


===Opis skrzynki===
Powinien się tutaj znaleźć opis miejsca związanego ze skrzynką w sposób zachęcający do odwiedzenia miejsca i zdobycia skrzynki. Powinny tu znaleźć się wszelkie niezbędne informacje dla poszukiwacza aby udało mu się znaleźć skrzynkę (np. potrzebne narzędzia, środek lokomocji itp). W tej części muszą także znaleźć się pełne informacje o ewentualnych niebezpieczeństwach zagrażających poszukującym. W przypadku skrzynek, których poszukiwanie może być niebezpiecznie, pamiętaj o ustawieniu atrybutu [[Image:Atrybut-danger.png]] "Skrzynka niebezpieczna".


Pełny opis skrzynki. Powinny tu znaleźć się wszelkie niezbędne informacje dla poszukiwacza aby udało mu się znaleźć skrzynkę (np. potrzebne narzędzia, środek lokomocji itp). W tej części muszą także znaleźć się pełne informacje o ewentualnych niebezpieczeństwach zagrażających poszukującym. W przypadku skrzynek, których poszukiwanie może być niebezpiecznie, pamiętaj o ustawieniu atrybutu [[Grafika:Atrybut-danger.png]] "Skrzynka niebezpieczna".
== Dodatkowe informacje kodowane  ==


===Dodatkowe informacje kodowane===
W tym miejscu można podać '''dodatkową''' pomocniczą podpowiedź dla tych, którym podstawowy opis nie wystarczy do znalezienia skrzynki. Podpowiedź ta będzie wyświetlana w postaci zakodowanej. Informacja może zostać odkodowana w serwisie po kliknięciu na link DEKODUJ lub może być odkodowana przez geokeszera ręcznie w terenie na podstawie wydruku. W ramach kodowanej podpowiedzi każdy tekst ujęty w nawiasy kwadratowe będzie wyświetlany bez kodowania.


W tym miejscu można podać '''dodatkową''' pomocniczą podpowiedź dla tych, którym podstawowy opis nie wystarczy do znalezienia skrzynki. Podpowiedź ta będzie wyświetlana w postaci zakodowanej. Informacja może zostać odkodowana w serwisie po kliknięciu na link DEKODUJ lub może być odkodowana przez geocachera ręcznie w terenie na podstawie wydruku. W ramach kodowanej podpowiedzi każdy tekst ujęty w nawiasy kwadratowe będzie wyświetlany bez kodowania.
Trzeba pamiętać, że wszystkie informacje '''niezbędne''' i wystarczające do odnalezienia skrzynki powinny być umieszczone w części niekodowanej jej opisu.  


Trzeba pamiętać, że wszystkie informacje '''niezbędne''' i wystarczające do odnalezienia skrzynki powinny być umieszczone w części niekodowanej jej opisu.
Kodowana podpowiedź powinna być w miarę możliwości jak najkrótsza i nie przekraczać kilku słów tak, aby jej ręczne odkodowanie w terenie nie było nadmiernie żmudne.  


Kodowana podpowiedź powinna być w miarę możliwości jak najkrótsza i nie przekraczać kilku słów tak, aby jej ręczne odkodowanie w terenie nie było nadmiernie żmudne.
== Data ukrycia  ==


===Data ukrycia===
Wpisujemy datę ukrycia skrzynki. Jeśli data jest w przyszłości to skrzynka automatycznie dostaje status "tymczasowo niedostępna". Musisz zmienić jej status kiedy będzie w tym dniu ukryta.


Wpisujemy datę ukrycia skrzynki. Jeśli data jest w przyszłości to skrzynka automatycznie dostaje status "tymczasowo niedostępna". Musisz zmienić jej status kiedy będzie w tym dniu ukryta.
''Uwaga ta nie dotyczy skrzynek typu wydarzenie gdzie w miejscu daty ukrycia należy wpisać datę rozpoczęcia wydarzenia.''  
''Uwaga ta nie dotyczy skrzynek typu wydarzenie gdzie w miejscu daty ukrycia należy wpisać datę rozpoczęcia wydarzenia.''


===Hasło do wpisu do Logu===
== Hasło do wpisu do logu  ==


Każdy kto chce zrobić wpis do [[Dziennik internetowy|dziennika w serwisie]] musi podać hasło, które tu wprowadzisz - dotyczy to tylko wpisów typu ZNALEZIONA. Gdy to pole zostawisz puste nie będzie wymagane hasło aby dokonać wpisu ZNALEZIONA. Zasadniczo, zaleca się używanie haseł jedynie w przypadku skrzynek wirtualnych.
Każdy kto chce dokonać wpisu typu '''Znaleziona''' do internetowego logu skrzynki będzie musiał podać hasło, które tu wprowadzisz.  


===Obrazki===
Hasła były dedykowane dla potwierdzania znalezienia skrzynek '''wirtualnych''', które obecnie nie są już rejestrowane w serwisie OC PL.


Obrazki można załadować dopiero wtedy kiedy skrzynka będzie zarejestrowana. Należy umieszczać tylko te obrazki, które są bezpośrednio związane ze skrzynką. Zasadniczo, skrzynka powinna być możliwa do odnalezienia na podstawie samego opisu tekstowego i znajomości współrzędnych. Rozmiar pojedynczego obrazka ograniczony jest do 100KB.
Aktualnie stosowanie hasła jest zablokowane w przypadku skrzynek '''tradycyjnych'''. Dla pozostałych dostępnych obecnie typów jest możliwe zastosowanie hasła do logu internetowego, chociaż nie jest to zalecane, ponieważ podstawowym potwierdzeniem znalezienia skrzynki z pojemnikiem jest wpis do jej logbooka papierowego.  


'''PAMIĘTAJ!: Zakładając nową skrzynkę zobowiązujesz się do przestrzegania [[Regulamin użytkownika OC PL]] oraz akceptujesz jego konsekwencje.'''
== Obrazki  ==


[[Kategoria:OpenCaching PL]]
Obrazki można załadować dopiero wtedy kiedy skrzynka będzie zarejestrowana. Należy umieszczać tylko te obrazki, które są bezpośrednio związane ze skrzynką. Zasadniczo, skrzynka powinna być możliwa do odnalezienia na podstawie samego opisu tekstowego i znajomości współrzędnych.
[[Kategoria:Opencaching PL]]

Aktualna wersja na dzień 15:27, 2 lip 2017

PAMIĘTAJ! Zakładając nową skrzynkę zobowiązujesz się do przestrzegania Regulamin użytkownika OC PL oraz akceptujesz jego konsekwencje.

Nazwa skrzynki

Każda Skrzynka musi posiadać swoją nazwę. Należy unikać nadawania nazw takich samych lub podobnych do już istniejących skrzynek, jak również nazw mało znaczących nazw jak np. "A81#589". Długość nazwy skrzynki ograniczona jest do 60 znaków, jednak należy starać się nadawać nazwy krótsze, ze względu na kłopoty z prezentacją długich nazw na urządzeniach przenośnych, o niewielkich wyświetlaczach.

Wielkość skrzynki

W zależności od wielkości fizycznego pojemnika wyróżniamy klika wielkości skrzynek. Zakładając skrzynkę warto pamiętać, że skrzynki większe zwykle bardziej cieszą znalazców niż skrzynki małe. Choć im większy pojemnik, tym zazwyczaj trudniejsze jego zamaskowanie. Warto jednak postarać się chować jak największe pojemniki, unikając rozmiaru mikro.

Typ skrzynki

Każda skrzynka musi mieć określony swój typ. Typ dobiera się w zależności od sposobu dotarcia do finalnej skrzynki i jej rodzaju. Przed założeniem skrzynki warto starannie przestudiować typy skrzynek i zastanowić się, który będzie najbardziej odpowiedni.

Współrzędne

Pozycja (pobrana z odbiornika GPS) w układzie WGS-84, wskazująca w zależności od typu skrzynki:

  • Tradycyjna - dokładne miejsce ukrycia skrzynki
  • Multicache - dokładne miejsce pierwszego etapu skrzynki
  • Wydarzenie - dokładne miejsce spotkania lub zbiórki uczestników
  • Own cache - miejsce gdzie można najczęściej spotkać właściciela wraz z jego skrzynką albo inną lokalizację wedle uznania właściciela
  • Mobilna - dokładne miejsce ukrycia skrzynki

W przypadku skrzynek typu Quiz lub Nietypowa współrzędne w większości przypadków nie wskazują żadnego etapu skrzynki ani finałowej lokalizacji skrzynki. Należy je ustalić na podstawie opisu skrzynki. W zależności od specyfiki skrzynki mogą one wskazywać na praktyczny dla poszukiwacza punkt (np. parking, początek ścieżki lub szlaku) lub na miejsce zwykle niewykorzystywane dla ukrywania klasycznych skrzynek (np. pobliska rzeka lub środek budynku związanego ze skrzynką).

Kraj

Na terenie jakiego kraju jest ulokowana skrzynka.

Poziom trudności

Poziom trudności zadania i terenu - ocenia się w skali od 1 do 5 w zależności jak trudne są zadania związane z szukaniem i jak trudny jest teren wokół skrzynki. (1 - najłatwiejszy, 5 najtrudniejszy)

Czas i droga

Parametr "czas" określa jak dużo czasu zajmie przejście od punktu startowego (np schroniska, parkingu) do miejsca gdzie jest schowana skrzynka i z powrotem do punktu startowego (czyli jeśli szacowany czas z parkingu do skrzynki jest 1 godzinę to podajemy wartość 2 godziny gdyż 1 godzinę potrzebujemy na powrót). Oszacowany czas musi być dla wprawionego poszukiwacza.

Parametr "długość drogi" określa długość drogi w km w jedną stronę, czyli np. z parkingu do skrzynki 2.5 km taką wartość wpisz.

Jeśli nie jesteś wstanie ocenić czasu i odległości, wpisz wartości zero w obu polach.

Atrybuty skrzynki

Skrzynka może mieć nadane atrybuty, które definiują różne właściwości skrzynki i trudności czy też atrakcje, które można napotkać podczas jej podejmowania. Atrybuty mogą być następnie wykorzystane przy wyszukiwaniu skrzynek w serwisie.

Krótki opis skrzynki

Możesz opisać w paru słowach skrzynkę np informacje o miejscu, terenie itp max 120 znaków.

Opis skrzynki

Powinien się tutaj znaleźć opis miejsca związanego ze skrzynką w sposób zachęcający do odwiedzenia miejsca i zdobycia skrzynki. Powinny tu znaleźć się wszelkie niezbędne informacje dla poszukiwacza aby udało mu się znaleźć skrzynkę (np. potrzebne narzędzia, środek lokomocji itp). W tej części muszą także znaleźć się pełne informacje o ewentualnych niebezpieczeństwach zagrażających poszukującym. W przypadku skrzynek, których poszukiwanie może być niebezpiecznie, pamiętaj o ustawieniu atrybutu "Skrzynka niebezpieczna".

Dodatkowe informacje kodowane

W tym miejscu można podać dodatkową pomocniczą podpowiedź dla tych, którym podstawowy opis nie wystarczy do znalezienia skrzynki. Podpowiedź ta będzie wyświetlana w postaci zakodowanej. Informacja może zostać odkodowana w serwisie po kliknięciu na link DEKODUJ lub może być odkodowana przez geokeszera ręcznie w terenie na podstawie wydruku. W ramach kodowanej podpowiedzi każdy tekst ujęty w nawiasy kwadratowe będzie wyświetlany bez kodowania.

Trzeba pamiętać, że wszystkie informacje niezbędne i wystarczające do odnalezienia skrzynki powinny być umieszczone w części niekodowanej jej opisu.

Kodowana podpowiedź powinna być w miarę możliwości jak najkrótsza i nie przekraczać kilku słów tak, aby jej ręczne odkodowanie w terenie nie było nadmiernie żmudne.

Data ukrycia

Wpisujemy datę ukrycia skrzynki. Jeśli data jest w przyszłości to skrzynka automatycznie dostaje status "tymczasowo niedostępna". Musisz zmienić jej status kiedy będzie w tym dniu ukryta.

Uwaga ta nie dotyczy skrzynek typu wydarzenie gdzie w miejscu daty ukrycia należy wpisać datę rozpoczęcia wydarzenia.

Hasło do wpisu do logu

Każdy kto chce dokonać wpisu typu Znaleziona do internetowego logu skrzynki będzie musiał podać hasło, które tu wprowadzisz.

Hasła były dedykowane dla potwierdzania znalezienia skrzynek wirtualnych, które obecnie nie są już rejestrowane w serwisie OC PL.

Aktualnie stosowanie hasła jest zablokowane w przypadku skrzynek tradycyjnych. Dla pozostałych dostępnych obecnie typów jest możliwe zastosowanie hasła do logu internetowego, chociaż nie jest to zalecane, ponieważ podstawowym potwierdzeniem znalezienia skrzynki z pojemnikiem jest wpis do jej logbooka papierowego.

Obrazki

Obrazki można załadować dopiero wtedy kiedy skrzynka będzie zarejestrowana. Należy umieszczać tylko te obrazki, które są bezpośrednio związane ze skrzynką. Zasadniczo, skrzynka powinna być możliwa do odnalezienia na podstawie samego opisu tekstowego i znajomości współrzędnych.