Atrybuty skrzynki: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
m (Ujednolicenie nazewnictwa z OC PL) |
m (Stan tymczasowy zmian tabeli - idę na koncert, dokończę gdy wrócę :)) |
||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
[[Skrzynka]] może mieć | [[Skrzynka]] może mieć nadanych wiele atrybutów. Określają one dodatkowe właściwości skrzynki, niebezpieczeństwa na które można się natknąć podczas jej zdobywania, czy też niezbędne narzędzia. W serwisie [[Opencaching PL|Opencaching.pl]] istnieje możliwość wyszukiwania skrzynek według zdefiniowanych atrybutów. Aktywne atrybuty: | ||
{| class="wikitable" | |||
! | |||
!Atrybut | |||
!Opis | |||
|- | |||
|[[Grafika:Atrybut-fast.png]] | |||
|Szybka skrzynka | |||
|Znalezienie nie powinno zająć więcej niż 15 minut oraz jest łatwy dojazd w pobliże skrzynki samochodem | |||
|- | |||
|[[Grafika:Atrybut-children.png]] | |||
|Można zabrać dzieci | |||
|Poszukiwanie jest przyjemne, bezpieczne i można bez obaw wybrać się z dziećmi poniżej 6 roku życia | |||
|- | |||
|[[Grafika:Atrybut-geohotel.png]] | |||
|GeoHotel | |||
|Skrzynka, której głównym celem jest lokowanie w tej skrzynce różnych wędrujących rzeczy np: [[GeoKrety|GeoKretów]]. Wielkość tych skrzynek zazwyczaj jest większa niż normalna | |||
|- | |||
|[[Grafika:Atrybut-disabled.png]] | |||
|Dostępna dla niepełnosprawnych | |||
|Ukryta w sposób umożliwiający jej znalezienie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Dotyczy to zarówno lokalizacji (np. dojazd alejką pod samą skrzynkę), jak i sposobu ukrycia | |||
|- | |||
|[[Grafika:Atrybut-compass.png]] | |||
|Potrzebny kompas | |||
|Kompas może okazać się niezbędny, aby dotrzeć do wskazanego miejsca skrzynki. | |||
|- | |||
|[[Grafika:Atrybut-Pencil.png]] | |||
|Weź coś do pisania | |||
|Skrzynka zawiera magnes i przymocowana jest za jego pomocą. | |||
|- | |||
|[[Grafika:Magnet.png]] | |||
|Skrzynka magnetyczna | |||
|Skrzynka zawiera magnes i przymocowana jest za jego pomocą. | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|} | |||
<table border="1"> | <table border="1"> | ||
<tr><td>[[Grafika:Atrybut-nature.png]]</td> | <tr><td>[[Grafika:Atrybut-nature.png]]</td> | ||
Wersja z 15:43, 2 lip 2017
Skrzynka może mieć nadanych wiele atrybutów. Określają one dodatkowe właściwości skrzynki, niebezpieczeństwa na które można się natknąć podczas jej zdobywania, czy też niezbędne narzędzia. W serwisie Opencaching.pl istnieje możliwość wyszukiwania skrzynek według zdefiniowanych atrybutów. Aktywne atrybuty:
| Atrybut | Opis | |
|---|---|---|
| Szybka skrzynka | Znalezienie nie powinno zająć więcej niż 15 minut oraz jest łatwy dojazd w pobliże skrzynki samochodem | |
| Można zabrać dzieci | Poszukiwanie jest przyjemne, bezpieczne i można bez obaw wybrać się z dziećmi poniżej 6 roku życia | |
| GeoHotel | Skrzynka, której głównym celem jest lokowanie w tej skrzynce różnych wędrujących rzeczy np: GeoKretów. Wielkość tych skrzynek zazwyczaj jest większa niż normalna | |
| Dostępna dla niepełnosprawnych | Ukryta w sposób umożliwiający jej znalezienie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Dotyczy to zarówno lokalizacji (np. dojazd alejką pod samą skrzynkę), jak i sposobu ukrycia | |
| Potrzebny kompas | Kompas może okazać się niezbędny, aby dotrzeć do wskazanego miejsca skrzynki. | |
| Weź coś do pisania | Skrzynka zawiera magnes i przymocowana jest za jego pomocą. | |
| Skrzynka magnetyczna | Skrzynka zawiera magnes i przymocowana jest za jego pomocą. | |
| Natura | Umiejscowiona na łonie natury, z dala od cywilizacji - las, dzika łąka, mokradła. | |
| Miejsce historyczne | W sąsiedztwie miejsca historycznego - zamku, pałacu, pola bitwy, cmentarza, ale także fortów czy bunkrów. | |
| Okresowo niedostępna | Dostępna w określonych dniach, godzinach, często wstęp płatny. Często będzie to muzeum lub skansen. Szczegółowe informacje o dostępności powinny znajdować się w opisie skrzynki. | |
| Zakopana | Skrzynka jest zakopana w ziemi. | |
| Potrzebna latarka | Przy poszukiwaniach tej skrzynki niezbędna jest latarka. | |
| Wymagany dodatkowy sprzęt | Niezbędny jest dodatkowy, niestandardowy sprzęt - może to być np. kajak, sprzęt wspinaczkowy, ale również kalkulator, kalosze itp. Ogólnie przedmioty, które nie należą do standardowego wyposażenia poszukiwacza. | |
| Skrzynka niebezpieczna | Jej poszukiwania mogą narazić na niebezpieczeństwo wypadku lub urazu. | |
| Zalecane szukanie nocą | Aby znaleźć skrzynkę zalecane jest poszukiwanie jej nocą, ze względu na miejsce ukrycia lub użyte elementy odblaskowe, które oświetlone umożliwiają odnaleźć skrzynkę. | |
| Wymagane hasło | Aby wpisać się w logu internetowym wymagane jest hasło, które zazwyczaj jest dostępne w miejscu ukrycia skrzynki. | |
| Beacon | Skrzynka zawiera Beacon np: Garmin chirp. | |
| Benchmark | Skrzynka ukryta w pobliżu punktu geodezyjnego np: POLREF itp. Więcej patrz opis o Benchmark. | |
| Skrzynka PodCast | Aby odnaleźć skrzynkę, należy odsłuchać plik dźwiękowy. Może on zawierać zakodowane informacje, dźwięki otoczenia, opis dotarcia do skrzynki. | |
| Offset cache | Szczególny przypadek skrzynki typu multicache, składający się z punktu startowego (określonego współrzędnymi) z jasnymi informacjami o sposobie dotarcia do finału. | |
| Skrzynka Dead Drop | Skrzynka typu USB Dead Drop. Więcej patrz opis Skrzynka Dead Drop. | |
| Skrzynka Letterbox | Skrzynka typu Letterbox. Więcej patrz opis Letterboxing. | |
| Skrzynka WIGO | Skrzynka typu WIGO zawierająca Scenariusz WIGO. Więcej patrz opis Wherigo czyli Scenariusze WIGO. | |
| Dostępna tylko pieszo | Skrzynka dostępna tylko pieszo. | |
| Dostępna rowerem | Można dojechać do skrzynki rowerem. | |
| Potrzebna łódź | Skrzynka dostępna tylko przy pomocy łodzi, pontonu np: na wyspie. |