Letterboxing

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pieczątka - Letterbox z OC PL
Pieczątka - Letterbox z OC PL
Letterbox mikro

Letterboxing jest zabawą podobną do geocachingu, ale powstała, zanim system GPS stał się dostępny publicznie. Historia letterboxingu zaczyna się w 1854 roku. Pełną historię tej zabawy poznasz TUTAJ.

Przykład pieczątki

Do tej zabawy nie jest wymagany GPS - raczej przyda nam się kompas.

Osobna kategoria dla skrzynek typu Letterbox występuje wyłącznie w serwisie geocaching.com. W serwisie opencaching.pl należy je rejestrować z atrybutem .

Skrzynka typu Letterbox zazwyczaj składa się z:

  • pojemnika, może to być plastikowy pojemnik na żywność, wodoszczelny - można kupić w supermarketach,
  • pieczątka unikalna dla skrzynki, którą możesz sam zrobić lub zamówić w zakładzie gdzie robią pieczątki,
  • logbook papierowy (np. notes z wieloma stronami) na tyle duży, aby można było wbić pieczątkę. Logbook należy zapakować w woreczek tzw. strunowy, który zabezpieczy go przed wodą.

Warto na wieczku skrzynki od strony wewnętrznej przykleić naklejkę z informacją, że jest to skrzynka LETTERBOX, podając jej nazwę, adres email właściciela i datę ukrycia.

Skrzynki Letterbox nie zawierają drobiazgów na wymianę tak jak ma to miejsce w typowych skrzynkach geocache.

Logbook skrzynki letterbox

Tak przygotowana skrzynkę ukrywamy w ciekawym, ale i publicznie dostępnym miejscu. Podczas ukrywania skrzynki musimy sporządzić opis dotarcia do niej od np. charakterystycznego miejsca w okolicy. Opis ten nazywa się "CLUE" (ang. wskazówka). Możemy tu wykorzystać kompas. Przykład opisu:

  • miejsce startowe do odszukania skrzynki to przystanek autobusu miejskiego nr 12 "Barbarka" (możesz umieścić fotkę tego miejsca ale nie wkładaj więcej zdjęć do opisu skrzynki bo to zepsuje zabawę),
  • ustaw kompas tak aby wskazówka wskazująca na północ ustawiła się na 90, zobaczysz drogę, idź nią ok 1 km do pierwszego rozwidlenia dróg,
  • stojąc na rozstaju dróg ustaw wskazówkę kompasu na 200 i skręć w tę drogę. Idź ok 200 metrów i zobaczysz charakterystyczne drzewo w kształcie procy,
  • stań przy nim i ustaw wskazówkę kompasu na 90 i idź ok 40 kroków na wprost, dojdziesz do dużego kamienia,
  • szukaj w pobliżu drzewa z dziuplą.


Kiedy mamy wszystko gotowe - tzn. ukrytą skrzynkę i gotowy opis - rejestrujemy skrzynkę na opencaching.pl pamiętając, aby przy edycji skrzynki wybrać typ "Skrzynka nietypowa". Do odszukania skrzynki nie są potrzebne współrzędne lokalizacji z GPS, ale system rejestracji skrzynki na OC PL wymaga podanie współrzędnych. Możesz podać współrzędne miejsca startowego, lub przybliżone miejsce lokalizacji miejsca startowego, np. korzystając z programu "Google Earth" lub z innej mapy tak, aby współrzędne były w systemie WGS84.


Uwaga dla zakładających skrzynki Letterbox na OC PL - proszę nie umieszczać fotografii w opisie skrzynki z miejsc dotarcia i miejsca ukrycia, można ograniczyć się tylko do zdjęcia miejsca startowego, charakterystycznego!

Ideą Letterbox jest konstrukcja opisu dotarcia do skrzynki bez pomocy fotografii tylko przy pomocy wskazówek i kompasu.


Skrzynki Letterbox szukamy wg podanych wskazówek i kompasu. Kiedy ją znajdziemy, wbijamy pieczątkę zrobioną przez siebie (np. przy użyciu linoleum i dłutka) w logbooku, który jest w skrzynce. To samo robimy we własnym logbooku, ale używając pieczątki, która jest w skrzynce - dzięki temu mamy dowód, że skrzynka została znaleziona. Pamiętaj zabrać ze sobą poduszeczkę z tuszem w celu wykonania odbicia pieczątki, gdyż skrzynka jej nie zawiera.


O wykonaniu takiej pieczątki we własnym zakresie możecie poczytać np. TUTAJ lub TUTAJ

Strona internetowa o letterboxing jest dostępna TUTAJ i TUTAJ.

Letterbox