FAQ

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szablon:Do edycji

Pytania i odpowiedzi dotyczące serwisu OC PL

Osobne konto dla dziecka

Mam nastoletnie dziecko i bardzo podoba mu się geocaching. Razem odkrywamy skarby i wszystko byłoby pięknie, ale co będzie, gdy syn/córka zechce założyć własne konto w serwisie OC PL? Czy ponownie musi odwiedzić wszystkie odwiedzone z rodzicami skrzynki i wpisać się do logbooka, żeby je zaliczyć?

Odpowiedz:

Oczywiście, że nie musi. Już raz te skrzynki znalazł i na pewno pamięta je lepiej niż jego rodzice - zwłaszcza fanty, które wymienił ;). Nie mamy tu na myśli słodkiego bobaska w nosidełku, ale młodego człowieka, który świadomie odkrywa skrzynki razem z rodzicami.

Dzieci a geocaching

Czy mój 16-to letni syn może mieć własne konto w serwisie OC PL i bawić się w geocaching z pełną satysfakcją?

Odpowiedz:

W regulaminie jest punkt:

II.3 Osoby małoletnie lub nie posiadające pełnej zdolności do czynności prawnych mogą korzystać z Serwisu wyłącznie za zgodą i pod nadzorem przedstawicieli ustawowych. Przedstawiciel ustawowy ponosi pełną odpowiedzialność za działania i zaniechania osoby małoletniej lub nie posiadającej pełnej zdolności do czynności prawnych, wynikłe z korzystania z Serwisu i udziału w zabawie geocaching.

Może zatem bawić się z pełną satysfakcją, może odkrywać skrzynki, wpisywać się do logbooka i mieć konto w OC. Należy jednak pamiętać, ze pełną odpowiedzialność za niego biorą jego prawni opiekunowie.

Geocaching z założenia jest zabawą, która odbywa się poza placem zabaw przed własnym blokiem, a zwykle w miejscach dotychczas nieznanych. Nawet zwyczajny las jest pełen wykrotów, wystających korzeni i innych niespodzianek, a przecież w OC mamy skrzynki nie tylko w zwyczajnym lesie. Dlatego tez nie jest to miejsce do zabawy dla dzieci bez nadzoru, a pełnoletni opiekun prawny ma obowiązek czuwać nad swoją pociechą i odpowiada za nią.

Zgromadzone poszukiwania

Gdy wejdę na "Moje konto" w OC PL, widzę link "Zgromadzone poszukiwania". Co to jest?

Odpowiedz:

Na początek przykład: szukasz skrzynek w promieniu 50km od miejsca swojego zamieszkania, chcesz w wyszukiwaniu pominąć skrzynki własne i już znalezione. Korzystasz wiec z linku "Szukaj skrzynki" w menu głównym OC PL, wypełniasz odpowiednie pola i otrzymujesz wynik. "Zgromadzone poszukiwania" pozwalają Ci zapisać kryteria wyszukiwania tak, by móc wrócić do nich w dowolnej chwili. Co więcej - wyniki tych poszukiwań są zawsze aktualne.

Jak używać "Zgromadzonych poszukiwań"? Na stronie z wynikami wyszukiwania - powyżej listy keszy kliknij "Zachowanie poszukiwań", następnie nadaj nazwę i naciśnij "Zapisz". Gdy w przyszłości zechcesz wyszukiwać według tych samych kryteriów lub np. od razu chcesz pobrać GPXa, wystarczy, że klikniesz "Zgromadzone poszukiwania" w menu użytkownika.