Typ skrzynki: Różnice pomiędzy wersjami

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
Linia 51: Linia 51:
 
'''Skrzynka own cache''' to typ skrzynki, której finałowy pojemnik, zawierający logbook, pozostaje pod kontrolą założyciela lub opiekuna. Skrzynki tego typu nie muszą posiadać stałej lokalizacji określonej współrzędnymi. Do ich zdobycia wymagany jest kontakt (osobisty, mailowy, telefoniczny itp.) z założycielem lub opiekunem. Założyciel może wymagać wykonania dodatkowych czynności (rozwiązania zagadki, zadania matematycznego, manualnego lub innego) przed dokonaniem wpisu w logbooku.  
 
'''Skrzynka own cache''' to typ skrzynki, której finałowy pojemnik, zawierający logbook, pozostaje pod kontrolą założyciela lub opiekuna. Skrzynki tego typu nie muszą posiadać stałej lokalizacji określonej współrzędnymi. Do ich zdobycia wymagany jest kontakt (osobisty, mailowy, telefoniczny itp.) z założycielem lub opiekunem. Założyciel może wymagać wykonania dodatkowych czynności (rozwiązania zagadki, zadania matematycznego, manualnego lub innego) przed dokonaniem wpisu w logbooku.  
  
Kolejna skrzynka tego typu nie może powielać pomysłu innej skrzynki użytkownika.  
+
Założyciel nie może powielać pomysłu innej swojej skrzynki tego typu.
 
</td>
 
</td>
 
</tr>
 
</tr>
Linia 59: Linia 59:
 
<td>'''[[Skrzynka mobilna]]'''</td>
 
<td>'''[[Skrzynka mobilna]]'''</td>
 
<td>
 
<td>
'''Skrzynka mobilna''' to [[skrzynka|skrzynka]] ukryta metodą tradycyjną, czyli możliwa do odnalezienia pod podanymi przez ostatniego znalazcę [[współrzędne|współrzędnymi]] lub w przypadku braku możliwości wykonania pomiaru - współrzędnymi przybliżonymi, ale z precyzyjnie określoną lokalizacją. Różni się od pozostałych typów tym, że każdy jej znalazca jest zobowiązany zabrać skrzynkę ze sobą aby przenieść ją jak najszybciej w nowe miejsce. Skrzynka mobilna może być nośnikiem danych - [[Skrzynka_Dead_Drop|Skrzynka Dead Drop]]. Jeśli znalazca nie jest w stanie jej ukryć natychmiast w nowej lokalizacji, w logu internetowym zaznacza jedynie jej znalezienie, co jest sygnałem dla innych poszukiwaczy że skrzynka została zabrana. Niezwłocznie po ukryciu skrzynki w nowej lokalizacji znalazca wprowadza do logu internetowego drugi wpis: "Przeniesiona", podając jej nowe współrzędne i ewentualne uzupełniający opis. Pojemnik skrzynki zawiera logbook i/lub hasło do logu internetowego.
+
'''Skrzynka mobilna''' to [[skrzynka|skrzynka]] ukryta metodą tradycyjną, czyli możliwa do odnalezienia pod podanymi przez ostatniego znalazcę [[współrzędne|współrzędnymi]] lub w przypadku braku możliwości wykonania pomiaru - współrzędnymi przybliżonymi, ale z precyzyjnie określoną lokalizacją. Różni się od pozostałych typów tym, że każdy jej znalazca powinien zabrać skrzynkę ze sobą aby przenieść ją jak najszybciej w nowe miejsce. Skrzynka mobilna może być nośnikiem danych - [[Skrzynka_Dead_Drop|Skrzynka Dead Drop]]. Jeśli znalazca nie jest w stanie jej ukryć natychmiast w nowej lokalizacji, w logu internetowym zaznacza jedynie jej znalezienie, co jest sygnałem dla innych poszukiwaczy że skrzynka została zabrana. Niezwłocznie po ukryciu skrzynki w nowej lokalizacji znalazca wprowadza do logu internetowego drugi wpis: "Przeniesiona", podając jej nowe współrzędne i ewentualne uzupełniający opis. Pojemnik skrzynki zawiera logbook i/lub hasło do logu internetowego.
  
 
Uwaga: Nie gromadzimy skrzynek mobilnych w domu, czy w plecaku oraz nie wysyłamy ich pocztą. Skrzynek mobilnych nie nosimy również na event'y i nie przekazujemy sobie ich z rąk do rąk.  
 
Uwaga: Nie gromadzimy skrzynek mobilnych w domu, czy w plecaku oraz nie wysyłamy ich pocztą. Skrzynek mobilnych nie nosimy również na event'y i nie przekazujemy sobie ich z rąk do rąk.  

Wersja z 19:40, 8 lut 2017

Każda skrzynka musi mieć określony swój typ. Poszczególne serwisy internetowe kategoryzują zarejestrowane w nich skrzynki na różne sposoby. W serwisie Opencaching.pl aktualnie można zakładać następujące typy skrzynek:

Cache-traditional.png Tradycyjna

Skrzynka tradycyjna to podstawowy typ skrzynki w serwisie, obowiązkowe jest by współrzędne wskazywały precyzyjnie miejsce ukrycia skrzynki, gdyż na ich podstawie musi być możliwe jej odnalezienie. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymogów w terenie, aby dokonać wpisu w logu internetowym. Skrzynka musi zawierać logbook papierowy. Skrzynka tego typu nie może zawierać hasła do logu internetowego.

Cache-multi.png Multicache

Skrzynka multicache składa się z jednego lub więcej etapów pośrednich oraz etapu finałowego. Współrzędne skrzynki wskazują na pierwszy z etapów pośrednich. Etap finałowy posiada fizyczny pojemnik z logbookiem, etapy pośrednie mogą zawierać pojemniki lub być wirtualne. Do uzyskania współrzędnych finałowego etapu, konieczne jest zebranie informacji z przynajmniej jednego z etapów pośrednich.

Wszystkie informacje niezbędne do odnalezienia etapu finałowego są podane w sposób jawny (niezaszyfrowany i nie mający charakteru zagadki), i znajdują się w opisie lub w terenie (na obiektach lub w pojemnikach pośrednich). Skrzynka tego typu może zawierać hasło do logu internetowego.

Typowe przypadki skrzynek multicache:

1. Liniowa - Podane są tylko współrzędne lokalizacji pierwszego etapu, natomiast w nim i każdym następnym etapie można znaleźć współrzędne i/lub inne wskazówki niezbędne do przejścia do następnego etapu.

2. Nieliniowa - Podane są współrzędne lokalizacji wszystkich etapów pośrednich (pierwszy jako współrzędne skrzynki, kolejne jako dodatkowe waypointy). Dopiero do odwiedzeniu wszystkich uzyskuje się informację o lokalizacji etapu finałowego.

3. Offsetowa - Skrzynka zawierająca jeden wirtualny etap pośredni, wskazany przez współrzędne skrzynki, oraz etap finałowy. Informacje zdobyte pod podanymi współrzędnymi ujawniają współrzędne etapu finałowego lub podają inne jednoznaczne wskazówki do jego namierzenia.

Cache-quiz.png Quiz

Skrzynka Quiz wymaga rozwiązania zagadki: wykonania obliczeń, ułożenia puzzli z obrazka, rozwiązania łamigłówki, której wynikiem są dokładne współrzędne (lub ścisłe informacje na temat położenia) ukrytej skrzynki. Pojemnik fizyczny zawsze posiada logbook papierowy. Skrzynka tego typu może zawierać hasło do logu internetowego.

Cache-unknown.png Nietypowa

Skrzynka nietypowa to skrzynka, która nie pasuje do żadnej z pozostałych definicji typów skrzynek, ale zawsze posiada fizyczny pojemnik przygotowany i umieszczony przez autora w konkretnej lokalizacji. Pojemnik ten zawiera logbook papierowy i/lub hasło do logu internetowego. Wskazówki dotarcia do niego mogą być różnorakie. Skrzynka tego typu może zawierać hasło do logu internetowego.

Owncache.png Own cache

Skrzynka own cache to typ skrzynki, której finałowy pojemnik, zawierający logbook, pozostaje pod kontrolą założyciela lub opiekuna. Skrzynki tego typu nie muszą posiadać stałej lokalizacji określonej współrzędnymi. Do ich zdobycia wymagany jest kontakt (osobisty, mailowy, telefoniczny itp.) z założycielem lub opiekunem. Założyciel może wymagać wykonania dodatkowych czynności (rozwiązania zagadki, zadania matematycznego, manualnego lub innego) przed dokonaniem wpisu w logbooku.

Założyciel nie może powielać pomysłu innej swojej skrzynki tego typu.

Cache-moving.png Skrzynka mobilna

Skrzynka mobilna to skrzynka ukryta metodą tradycyjną, czyli możliwa do odnalezienia pod podanymi przez ostatniego znalazcę współrzędnymi lub w przypadku braku możliwości wykonania pomiaru - współrzędnymi przybliżonymi, ale z precyzyjnie określoną lokalizacją. Różni się od pozostałych typów tym, że każdy jej znalazca powinien zabrać skrzynkę ze sobą aby przenieść ją jak najszybciej w nowe miejsce. Skrzynka mobilna może być nośnikiem danych - Skrzynka Dead Drop. Jeśli znalazca nie jest w stanie jej ukryć natychmiast w nowej lokalizacji, w logu internetowym zaznacza jedynie jej znalezienie, co jest sygnałem dla innych poszukiwaczy że skrzynka została zabrana. Niezwłocznie po ukryciu skrzynki w nowej lokalizacji znalazca wprowadza do logu internetowego drugi wpis: "Przeniesiona", podając jej nowe współrzędne i ewentualne uzupełniający opis. Pojemnik skrzynki zawiera logbook i/lub hasło do logu internetowego.

Uwaga: Nie gromadzimy skrzynek mobilnych w domu, czy w plecaku oraz nie wysyłamy ich pocztą. Skrzynek mobilnych nie nosimy również na event'y i nie przekazujemy sobie ich z rąk do rąk.

Cache-event.png Wydarzenie

Skrzynka wydarzenie jest to rodzaj skrzynki używany do oznaczenia spotkania keszerów w zaplanowanym terminie na miejscu o podanych współrzędnych. Data ukrycia skrzynki oznacza planowany termin spotkania. Spotkania takie z założenia są otwarte dla wszystkich keszerów, ale również mile widziane są osoby spoza środowiska - w szczególności osoby towarzyszące, dzieci itp.

Wydarzenie posiada dwa specyficzne rodzaje wpisów w internetowym logu. Osoby deklarujące swój udział spotkaniu używają wpisu "Zamierza uczestniczyć", a po zakończeniu wydarzenia swoje uczestnictwo dokumentują wpisem "Uczestniczył".


Skrzynki poniższych typów nie są już rejestrowane w serwisie Opencaching.pl, niemniej wciąż można je poszukiwać.

Cache-virtual.png Wirtualna

Skrzynkia wirtualna to skrzynka która, nie posiada w terenie fizycznego pojemnika, jej zaliczenie odbywa się na jeden z dwóch sposobów: poprzez podanie hasła w jej internetowym logu lub wykonanie określonych zdjęć i załączenie ich do internetowego logu, ewentualnie przesłanie ich na podany adres e-mail. Autor może również wymagać jednocześnie podania hasła i dostarczenia zdjęć. Hasła zwykle można uzyskać poprzez wykonanie zadania umieszczonego w opisie skrzynki. Jeśli autor nie wymaga podawania hasła, musi on osobiście na bieżąco kontrolować czy poszukiwacze spełnili warunki zaliczenia skrzynki.

Skrzynki wirtualne mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter tak więc zawsze przed ich poszukiwaniem należy zapoznać się z ich opisem. Opis skrzynki wirtualnej wskazuje czy jest ona odpowiednikiem:

  • skrzynki tradycyjnej (pod podanymi współrzędnymi można odkryć hasło lub wykonać wymagane zdjęcie),
  • multicache (należy odwiedzić kilka opisanych lokalizacji aby poznać hasło lub zebrać komplet zdjęć),
  • quizu (aby poznać hasło lub wykonać właściwe zdjęcia należy rozwiązać zagadkę, współrzędne mogą wskazywać okolicę związaną z zagadką),
  • skrzynki nietypowej (hasło lub zgodę na zalogowanie przesyła autor mailowo po wykonaniu postawionego zadania).

Skrzynki tego typu można było rejestrować do 23 maja 2009 roku.

Cache-webcam.png Webcam

Skrzynka webcam jest to specjalny rodzaj skrzynki wirtualnej założona w starannie wybranym miejscu, w którym znajduje się kamera internetowa. Również ten typ nie posiada fizycznego pojemnika w terenie. Przy poszukiwaniu tego typu skrzynki celem jest zrobienie zdjęcia z tej kamery, na którym będziesz widoczny. Zadanie to wymaga wykorzystania mobilnego połączenia z Internetem. Można także skorzystać z pomocy przyjaciela, który będzie obserwował obraz z kamery w Internecie i zapisze obrazek wtedy, kiedy będziesz widziany w kadrze. To zdjęcie dołączamy do internetowego logu skrzynki.

Skrzynki tego typu można było rejestrować do 23 maja 2009 roku.