Szukanie skrzynki: Różnice pomiędzy wersjami

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (Usuwanie komercji.)
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{do edycji}}
[[Grafika:lopatka.jpg|right|thumb|250px|Łopatka i rękawiczki z OBI w cenie ok 10 zł]]
==Przygotowanie do wyprawy==
==Przygotowanie do wyprawy==
[[Wybór skrzynki|Wybrałeś już skrzynkę]] i przygotowujesz się do jej poszukiwań w terenie.
[[Wybór skrzynki|Wybrałeś/Wybrałaś już skrzynkę]] i przygotowujesz się do jej poszukiwań w terenie.


Ponieważ zabawa polega na odkrywaniu (zarówno on-line jak i off-line), warto wcześniej zapoznać się z mapą okolicy miejsca, w którym będziesz poszukiwał skrzynki. Można wstępnie zapoznać się z okolicą, ukształtowaniem terenu, zaplanować dojazd, miejsce parkowania i dojście. Warto też wcześniej poczytać w Internecie lub przewodnikach o ciekawych miejscach w pobliżu, zabytkach, itp. Polecamy również wydrukowanie strony ze szczegółowym opisem skrzynki.
Ponieważ zabawa polega na odkrywaniu (zarówno on-line jak i off-line), warto wcześniej zapoznać się z mapą okolicy miejsca, w którym będziesz poszukiwał/poszukiwała skrzynki. Można wstępnie zapoznać się z okolicą, ukształtowaniem terenu, zaplanować dojazd, miejsce parkowania i dojście. Warto też wcześniej poczytać w Internecie lub przewodnikach o ciekawych miejscach w pobliżu, zabytkach, itp.  


Przy niektórych skrzynkach pojawiają się komentarze poszukiwaczy o odnalezieniu skarbu bez pomocy [[Odbiornik GPS|odbiornika GPS]]. Niektórzy wolą taki sposób poszukiwań. Aby zacząć zabawę, nie musisz wcale posiadać [[Odbiornik GPS|odbiornika GPS]], ponieważ niektóre skrzynki, tzw. "GPS Free", można znaleźć także bez jego pomocy.
Przy niektórych skrzynkach pojawiają się komentarze poszukiwaczy o odnalezieniu skarbu bez pomocy [[Odbiornik GPS|odbiornika GPS]]. Aby zacząć zabawę, nie musisz wcale posiadać [[Odbiornik GPS|odbiornika GPS]], często wystarczy telefon z GPS oraz odpowiednim oprogramowaniem, a niektóre skrzynki, tzw. "GPS Free", można znaleźć także bez jego pomocy.


Jeśli dysponujesz odbiornikiem, wprowadź współrzędne z opisu skrzynki jako punkt. Spakuj dodatkowe narzędzia (saperka lub łopatka na przykład taka jak na zdjęciu, rękawiczki robocze, śrubokręt lub [[kłujka]], [[zestaw naprawczy]], itp.), jeśli przypuszczasz, że będą przydatne przy jej wydobywaniu. Nie zapomnij aparatu fotograficznego i gadżetów na wymianę po odnalezieniu skarbu.
Jeśli dysponujesz odbiornikiem, wprowadź współrzędne z opisu skrzynki . Spakuj dodatkowe narzędzia (rękawiczki robocze, śrubokręt, latarkę,  [[zestaw naprawczy]], długopis, itp.), jeśli przypuszczasz, że będą przydatne przy jej zdobywaniu. Nie zapomnij aparatu fotograficznego i gadżetów na wymianę po odnalezieniu skarbu.


Jesteś gotowy do wyprawy!
Jesteś gotowy/gotowa do wyprawy!


==Znalazłem skrzynkę i nie wiem, co dalej robić? ==
==Znalazłem/Znalazłam skrzynkę i nie wiem, co dalej robić? ==
'''Przede wszystkim ciesz się!'''
'''Przede wszystkim ciesz się!'''


Szukając zakopanych skrzynek staraj się ostrożnie odsłaniać warstwy ziemi, aby nie uszkodzić skrzynki.
Szukając skrzynek staraj się postępować ostrożnie, aby nie uszkodzić skrzynki, jej maskowania - a przede wszystkim otoczenia.


Otwórz pojemnik i wyjmij [[dziennik papierowy|dziennik]] skrzynki. W dzienniku powinieneś znaleźć informację, w jakim [[internetowa baza skrzynek|serwisie]] skrzynka jest zarejestrowana. Zapamiętaj ją lub zapisz. Wpisz do [[dziennik papierowy|dziennika]] dane znalazcy z adresem e-mail i datę znaleziska. '''To najważniejsze!''' Miłym zwyczajem jest też wpisanie, w jakim stanie jest skrzynka.
Otwórz pojemnik i wyjmij [[logbook]] skrzynki. [[Wpis do logbooka|Wpisz do logbooka]] dane znalazcy (pseudonim). '''To najważniejsze!'''


Teraz możesz obejrzeć prezenty. Możesz wymienić jeden prezent na inny lub po prostu dołożyć coś od siebie. W [[dziennik papierowy|dzienniku skrzynki]] powinieneś odnotować, co wziąłeś, a co włożyłeś, np.:
Teraz możesz obejrzeć zawartość skrzynki. Możesz wymienić jeden fant na inny lub po prostu dołożyć coś od siebie.


*OUT: (wziąłem): muszelka
Jeśli napotkasz i weźmiesz ze skrzynki [[GeoKrety|GeoKreta]], musisz zarejestrować jego zabranie. Zamknij skrzynkę, dobrze ją zapakuj i schowaj dokładnie w tym samym miejscu, w którym ją znalazłeś/znalazłaś. Staraj się schować skrzynkę tak, aby nie było widać śladów Twojej działalności.
*IN: (włożyłem): maskotka
 
Jeśli napotkasz i weźmiesz ze skrzynki [[GeoKret]]a, [[GeoLutin]]a, [[Travel Bug]]a czy [[Geocoin]]a, musisz zarejestrować ich zabranie w odpowiednich serwisach. Zamknij skrzynkę, dobrze ją zapakuj i schowaj dokładnie w tym samym miejscu, w którym ją znalazłeś. Staraj się schować skrzynkę tak, aby nie było widać śladów Twojej działalności.


== Po znalezieniu skrzynki ==
== Po znalezieniu skrzynki ==
Po powrocie z wycieczki wprowadź odpowiednie wpisy do logu w serwisie, na którym zarejestrowana jest skrzynka. W tym celu należy się zarejestrować (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś), zalogować w serwisie, odnaleźć skrzynkę w bazie danych i kliknąć na link w prawym, górnym rogu "Wpis do logu". Na następnej stronie wypełnić formularz i zaznaczyć odnalezienie lub nieudaną próbę odnalezienia skarbu, podać datę poszukiwań i opowiedzieć o swojej przygodzie (warto podać w jakim stanie jest skrzynka, czy pojemnik nie jest uszkodzony itp.).
Po powrocie z wycieczki wprowadź odpowiednie wpisy do [[Log|logu]] w serwisie, na którym zarejestrowana jest skrzynka. W tym celu należy się zarejestrować (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/zrobiłaś), zalogować w serwisie, odnaleźć skrzynkę w bazie danych i kliknąć na link w lewym, górnym rogu "Wpis do logu". Na następnej stronie wypełnić formularz i zaznaczyć odnalezienie lub nieudaną próbę odnalezienia skarbu, podać datę poszukiwań i opowiedzieć o swojej przygodzie (warto podać w jakim stanie jest skrzynka, czy pojemnik nie jest uszkodzony itp.).


[[Kategoria:geocaching]]
[[Kategoria:geocaching]]
[[Kategoria:Poradnik]]

Aktualna wersja na dzień 17:10, 2 lip 2017

Przygotowanie do wyprawy

Wybrałeś/Wybrałaś już skrzynkę i przygotowujesz się do jej poszukiwań w terenie.

Ponieważ zabawa polega na odkrywaniu (zarówno on-line jak i off-line), warto wcześniej zapoznać się z mapą okolicy miejsca, w którym będziesz poszukiwał/poszukiwała skrzynki. Można wstępnie zapoznać się z okolicą, ukształtowaniem terenu, zaplanować dojazd, miejsce parkowania i dojście. Warto też wcześniej poczytać w Internecie lub przewodnikach o ciekawych miejscach w pobliżu, zabytkach, itp.

Przy niektórych skrzynkach pojawiają się komentarze poszukiwaczy o odnalezieniu skarbu bez pomocy odbiornika GPS. Aby zacząć zabawę, nie musisz wcale posiadać odbiornika GPS, często wystarczy telefon z GPS oraz odpowiednim oprogramowaniem, a niektóre skrzynki, tzw. "GPS Free", można znaleźć także bez jego pomocy.

Jeśli dysponujesz odbiornikiem, wprowadź współrzędne z opisu skrzynki . Spakuj dodatkowe narzędzia (rękawiczki robocze, śrubokręt, latarkę, zestaw naprawczy, długopis, itp.), jeśli przypuszczasz, że będą przydatne przy jej zdobywaniu. Nie zapomnij aparatu fotograficznego i gadżetów na wymianę po odnalezieniu skarbu.

Jesteś gotowy/gotowa do wyprawy!

Znalazłem/Znalazłam skrzynkę i nie wiem, co dalej robić?

Przede wszystkim ciesz się!

Szukając skrzynek staraj się postępować ostrożnie, aby nie uszkodzić skrzynki, jej maskowania - a przede wszystkim otoczenia.

Otwórz pojemnik i wyjmij logbook skrzynki. Wpisz do logbooka dane znalazcy (pseudonim). To najważniejsze!

Teraz możesz obejrzeć zawartość skrzynki. Możesz wymienić jeden fant na inny lub po prostu dołożyć coś od siebie.

Jeśli napotkasz i weźmiesz ze skrzynki GeoKreta, musisz zarejestrować jego zabranie. Zamknij skrzynkę, dobrze ją zapakuj i schowaj dokładnie w tym samym miejscu, w którym ją znalazłeś/znalazłaś. Staraj się schować skrzynkę tak, aby nie było widać śladów Twojej działalności.

Po znalezieniu skrzynki

Po powrocie z wycieczki wprowadź odpowiednie wpisy do logu w serwisie, na którym zarejestrowana jest skrzynka. W tym celu należy się zarejestrować (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/zrobiłaś), zalogować w serwisie, odnaleźć skrzynkę w bazie danych i kliknąć na link w lewym, górnym rogu "Wpis do logu". Na następnej stronie wypełnić formularz i zaznaczyć odnalezienie lub nieudaną próbę odnalezienia skarbu, podać datę poszukiwań i opowiedzieć o swojej przygodzie (warto podać w jakim stanie jest skrzynka, czy pojemnik nie jest uszkodzony itp.).