Jakość skrzynki

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jakość skrzynki zależy od zespołu czynników wpływających na jej atrakcyjność, trwałość i ogólnie mających wpływ na stopień satysfakcji z jej odnalezienia. Poniżej opisane są elementy decydujące o jakości skrzynki. O każdym z nich można przeczytać więcej w poświęconych im artykułach. Tu staramy się ująć sprawy najważniejsze w kilku treściwych zdaniach.

Lokalizacja

Powinna być atrakcyjna i interesująca dla szukających oraz odpowiadać celowi ukrycia kesza. Przypadkowa lokalizacja może być źródłem rozczarowania ("no i po co ja tu przyjechałem?", "strata czasu"). Właściciel skrzynki przed jej założeniem powinien zastanowić się, dlaczego wybrał właśnie tę lokalizację i dlaczego chce zachęcić poszukiwaczy do jej odwiedzenia. Najlepiej wyobrazić sobie, czy sam chciałbym odwiedzić skrzynkę w takim miejscu.

Sposób ukrycia skrzynki

Skrzynka powinna być ukryta w sposób ograniczający ryzyko jej przypadkowego odkrycia lub zniszczenia np. przez zwierzęta lub czynniki atmosferyczne. Zniknięcie skrzynki to strata podwójna: dla założyciela i dla tych, którzy przyjdą jej szukać. Właściwe miejsce ukrycia powinno być wybrane w przemyślany sposób, uwzględniający m.in. bezpieczeństwo poszukiwaczy. Jednocześnie miejsce i sposób ukrycia powinny dostarczać satysfakcji ze znalezienia skrzynki.

Skrzynka tradycyjna nie musi być ukryta dokładnie w miejscu, które właściciel chce zaprezentować poszukującym i które opisuje w bazie internetowej. Informację o ciekawych miejscach i jego koordynaty należy podać za pomocą dodatkowych waypointów. Często znacznie lepszą kryjówkę znajdziemy kilka lub kilkanaście metrów dalej i dobrze jest tam właśnie umieścić skrzynkę. Ze względu na ograniczone możliwości sprzętu, którym dysponujemy przy szukaniu skrzynek (dokładność GPS sięga kilku metrów, nie centymetrów), chowający wybiera (lub odpowiednio oznacza) punkt, który wyróżnia się z tła. Nie należy ukrywać skrzynki wśród identycznych drzew, wśród zbiorowiska podobnych kamieni itp. Dobrze, jeśli przy zakładaniu skrzynki jej właściciel stara się myśleć tak, jakby chciał ją właśnie odkryć ("gdzie szukałbym jej przede wszystkim?").

Opakowanie i oznakowanie skrzynki

Skrzynka powinna być zabezpieczona przed uszkodzeniem jej zawartości przez np. wilgoć, warunki atmosferyczne, zwierzęta. Zawartość skrzynki wewnątrz pudełka powinna być umieszczona w szczelnym worku foliowym. Pudełko powinno być dobrej jakości, gdyż słabej jakości pudełko, mimo umieszczeniu go w folii zabezpieczającej może w krótkim czasie doprowadzić do zniszczenia zawartości skrzynki. Narażona na czynniki atmosferyczne może przeleżeć kilka lub więcej miesięcy, zanim ktoś do niej przyjdzie, a przecież powinna przetrwać w tym miejscu znacznie dłużej. Dlatego warto używać pojemników typu Clip & Close (tzw. "klipsiak" - dostępnych w każdym dużym markecie), które dzięki uszczelce oraz pewnym zamknięciu na długo pozostają szczelne. Nie ma wtedy potrzeby stosowania dodatkowo worków foliowych, które i tak nie spełniają swojego zadania, a wręcz powodują zawilgocenie pojemnika. Zawsze trzeba liczyć się z przypadkowym odnalezieniem skrzynki. Dlatego pudełko powinno być opisane. Nie musisz mieć kolorowej drukarki laserowej (wydruk z drukarki atramentowej często przy odrobinie wilgoci staje się nieczytelny). Wystarczy flamaster, którego nie można zetrzeć palcem. Można w pudełku (a zwykle są przezroczyste) od środka na kartce umieścić wpis typu: "To nie jest śmieć. Nie niszcz! To jest skrzynka geocache - więcej na opencaching.p". Wszyscy lubimy coś znaleźć - przypadkowi znalazcy taki skarb mogą po prostu zabrać do domu lub... wyrzucić do pobliskiego kosza.

Zawartość skrzynki

Logbook, ołówek, temperówka. Atrakcyjne fanty. Zawartość skrzynki powinna być dobrana z myślą o tym, że może być znaleziona przez różne osoby (także dla dzieci - część poszukiwaczy rusza na wyprawy ze swoimi pociechami), słowem - dla każdego coś miłego. Dobrze, jeśli w miarę możliwości rzeczy ukryte w skrzynce są nieużywane, a na pewno nie powinny być uszkodzone lub zniszczone. Nie należy umieszczać w skrzynce przedmiotów, co do których mamy pewność, że nikogo nie ucieszą. Nikt nie chce znaleźć w skrzynce śmieci. Lepiej jeśli skrzynka jest pusta, niż gdyby miała zawierać stare bilety, kapsle i paragon za piwo.

Logbook

Bez względu na jakość/ilość fantów elementem koniecznym jest logbook. Wzory logbooków są do pobrania i wydrukowania z serwisu OC. Jeżeli nie masz możliwości wydrukowania logbooka, to nic nie szkodzi! Wystarczy notes lub mały zeszyt. Ważne, żeby znalazły się w nim niezbędne elementy: informacja dla przypadkowego znalazcy, nazwa skrzynki, współrzędne. Notesik z nazwą skrzynki na okładce i słowem "skrzynka/logbook" na miano logbooka zdecydowanie nie zasługuje. Zdarzają się skrzynki, w których rolę logbooka pełnią kawałki tektury, kartki nierówno wydarte z zeszytu... Takich wzorów nie zalecamy.

Ołówek i temperówka

W skrzynkach mikro często się nie mieszczą, ale jeśli tylko możesz - zadbaj również o te elementy wyposażenia Twojej skrzynki. Ołówek jest preferowany (nie długopis) - nie rozmazuje się, zimą zawsze sprawny, a temperówka... to oczywiste.

Żywność

Z wielu powodów żywność nie powinna być umieszczana w skrzynkach. Również artykuły spożywcze w folii nie są zalecane - czy bez obaw sięgniesz po batonik, który przeleżał w ziemi kilka miesięcy? Czy opakowanie nadal jest szczelne? Czasami skrzynka może czekać na odkrycie znacznie dłużej niż jest to w stanie wytrzymać żywność. No i przede wszystkim - pokarm przyciąga zwierzęta, małe i duże, które mogą zniszczyć skrzynkę, próbując się dobrać do tego, co jest w środku.

Certyfikaty

Dodanie do skrzynki certyfikatów dla pierwszych trzech znalazców (albo też dla większej grupy) podnosi atrakcyjność skrzynki i ma wpływ na jej jakość. Możesz skorzystać z gotowych wzorów certyfikatów, jednak najbardziej cenione są egzemplarze własnoręcznie zaprojektowane i wykonane.

Opis w internetowej bazie skrzynek

Opis powinien zachęcać do poszukiwań skrzynki oraz zawierać informacje niezbędne do jej znalezienia. Niedokładny opis w bazie, nie wyjaśniający, dlaczego skrzynka została ukryta w tym miejscu, lub zawierający błędne informacje dotyczące ukrycia skrzynki bezpośrednio wpływa na obniżenie jakości skrzynki. Ten element jest bardzo istotny. Do Twojej skrzynki będą zmierzać poszukiwacze w różnym wieku (młodzież, rodzice z małymi dziećmi, osoby starsze), z różnym wyposażeniem (pieszo, na rowerze, zmotoryzowani). Uwzględnij to w określeniu stopnia trudności terenu i stopniu zadania. Jest tylko 5 zasadniczych stopni trudności terenu. Nie ma potrzeby tej ilości zwiększać, ale za to w opisie uwzględnić należy trudności terenowe - kilka dodatkowych zdań pozwoli poszukującym lepiej przygotować się do wycieczki i ułatwi dotarcie do skrzynki. Zakładając cache dotarłeś w miejsce z określonego kierunku - nie każdy dotrze z tej samej strony. Jeżeli w okolicy jest rzeczka, podmokły teren lub inne trudności ograniczające dostęp - umieść odpowiednie uwagi w opisie. Może się zdarzyć i tak, że miejsce ukrycia skrzynki będzie bardzo charakterystyczne (np. powalone duże drzewo - jedyne takie w okolicy), ale będzie wymagać dodatkowych wskazówek (takie drzewo może mieć kilka metrów długości) - warto je umieścić w opisie (np. po stronie północnej; szukaj w korzeniach). Jeśli uważasz, że taką wskazówką za bardzo ułatwisz odszukanie (nie wszyscy poszukiwacze chcą mieć wszystko podane na tacy), to umieść ją jako informację kodowaną. Jeśli jednak jest to informacja ważna czy wręcz krytyczna dla odnalezienia skrzynki, to pozostaw ją jako informację jawną. Zdjęcia pomocnicze: o ile tylko jest to możliwe powinny być miłym dodatkiem, a nie warunkiem koniecznym do odnalezienia skrzynki. Opis tekstowy powinien wszystko w pełni wyjaśnić. Pamiętaj, że nie każdy w drodze do skrzynki będzie mieć pod ręką notebook/PDA/komórkę z bazą danych, czy choćby wydrukowane zdjęcie.

Współrzędne skrzynki

Jeżeli przy zakładaniu skrzynki nie korzystasz z GPS, to zalecana jest szczególna uwaga! Współrzędne oparte na mapach mogą znacznie odbiegać od rzeczywistych namiarów. Nie zakładaj, że keszer będzie dysponował dokładnymi mapami (papierowymi lub nie) danej okolicy - w geocachingu nie jest to warunek konieczny. Pomyśl, że jedziesz na wakacje/wycieczkę w nowe dla Ciebie tereny - czy zawsze kupujesz/zabierasz ze sobą dokładne mapy; czy w końcu Ty sam masz w domu szczegółowe mapy całego kraju? Niezbędne wskazówki zawrzyj w opisie. Jeżeli nie masz dokładnych współrzędnych - napisz o tym. Pamiętaj, że jest istotna różnica między wpisem: "współrzędne przybliżone", a wpisem "współrzędne nie odpowiadają położeniu skrzynki". Współrzędne podajemy w systemie WGS-84.

Stopień trudności

Na pewno chcesz, żeby Twoja skrzynka została odnaleziona, ale może chcesz utrudnić trochę zadanie? Nie musi być łatwo! Niech jednak stopień trudności nie polega na zakopaniu skrzynki metr pod ziemią czy schowaniu pod płytą chodnikową na promenadzie (o godz. 4 nad ranem faktycznie nikogo może nie być w pobliżu, ale czy inni też mają tu dotrzeć o tej godzinie? Jeśli tak - opisz takie szczególne warunki w opisie). Ogólnie nie zalecamy zakopywania skrzynek - najczęściej można znaleźć inny sposób/miejsce ukrycia.

Dodatkowe informacje o obiekcie, który polecasz

Nie trzeba przepisywać książek. Jeśli jednak opis ogranicza się do informacji "znajdziecie na ten temat dużo w sieci", to zdecydowanie za mało. Warto zawrzeć w opisie kilka najistotniejszych informacji i podać choć jeden ("klikalny") link do obszerniejszego źródła. Komfort takiego rozwiązania - zamiast irytacji osób odwiedzających Twoją skrzynkę w serwisie - będzie najlepszą nagrodą.

Konserwacja

Skrzynka musi być serwisowana. Jeżeli nie możesz odwiedzić jej fizycznie, to zalecane jest przynajmniej czytanie wpisów do własnych skrzynek. Jeżeli występują trudności (np. skrzynka nie została odnaleziona kolejny raz, logbook zamoknięty, zniszczone pudełko/worek itp.), to trzeba podjąć odpowiednie kroki. Wielu keszerów nosi ze sobą zestaw naprawczy i reperuje napotkane uszkodzone skrzynki. Przecież są również nasze :). W miarę możliwości trzeba dbać o własne skrzynki - niech nie będą opuszczone przez założyciela.