Szukanie skrzynki

Z OpenGeoWiki
Wersja z dnia 16:10, 2 lip 2017 autorstwa Deg (dyskusja | edycje) (Usuwanie komercji.)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przygotowanie do wyprawy

Wybrałeś/Wybrałaś już skrzynkę i przygotowujesz się do jej poszukiwań w terenie.

Ponieważ zabawa polega na odkrywaniu (zarówno on-line jak i off-line), warto wcześniej zapoznać się z mapą okolicy miejsca, w którym będziesz poszukiwał/poszukiwała skrzynki. Można wstępnie zapoznać się z okolicą, ukształtowaniem terenu, zaplanować dojazd, miejsce parkowania i dojście. Warto też wcześniej poczytać w Internecie lub przewodnikach o ciekawych miejscach w pobliżu, zabytkach, itp.

Przy niektórych skrzynkach pojawiają się komentarze poszukiwaczy o odnalezieniu skarbu bez pomocy odbiornika GPS. Aby zacząć zabawę, nie musisz wcale posiadać odbiornika GPS, często wystarczy telefon z GPS oraz odpowiednim oprogramowaniem, a niektóre skrzynki, tzw. "GPS Free", można znaleźć także bez jego pomocy.

Jeśli dysponujesz odbiornikiem, wprowadź współrzędne z opisu skrzynki . Spakuj dodatkowe narzędzia (rękawiczki robocze, śrubokręt, latarkę, zestaw naprawczy, długopis, itp.), jeśli przypuszczasz, że będą przydatne przy jej zdobywaniu. Nie zapomnij aparatu fotograficznego i gadżetów na wymianę po odnalezieniu skarbu.

Jesteś gotowy/gotowa do wyprawy!

Znalazłem/Znalazłam skrzynkę i nie wiem, co dalej robić?

Przede wszystkim ciesz się!

Szukając skrzynek staraj się postępować ostrożnie, aby nie uszkodzić skrzynki, jej maskowania - a przede wszystkim otoczenia.

Otwórz pojemnik i wyjmij logbook skrzynki. Wpisz do logbooka dane znalazcy (pseudonim). To najważniejsze!

Teraz możesz obejrzeć zawartość skrzynki. Możesz wymienić jeden fant na inny lub po prostu dołożyć coś od siebie.

Jeśli napotkasz i weźmiesz ze skrzynki GeoKreta, musisz zarejestrować jego zabranie. Zamknij skrzynkę, dobrze ją zapakuj i schowaj dokładnie w tym samym miejscu, w którym ją znalazłeś/znalazłaś. Staraj się schować skrzynkę tak, aby nie było widać śladów Twojej działalności.

Po znalezieniu skrzynki

Po powrocie z wycieczki wprowadź odpowiednie wpisy do logu w serwisie, na którym zarejestrowana jest skrzynka. W tym celu należy się zarejestrować (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/zrobiłaś), zalogować w serwisie, odnaleźć skrzynkę w bazie danych i kliknąć na link w lewym, górnym rogu "Wpis do logu". Na następnej stronie wypełnić formularz i zaznaczyć odnalezienie lub nieudaną próbę odnalezienia skarbu, podać datę poszukiwań i opowiedzieć o swojej przygodzie (warto podać w jakim stanie jest skrzynka, czy pojemnik nie jest uszkodzony itp.).