Pierwsza wyprawa na skrzynki

Z OpenGeoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szukanie skarbu

Wybór skrzynki

Pierwsza wyprawa

Przy wyprawie na pierwsze poszukiwania sugerujemy wybrać skrzynkę:

  • tradycyjną,
  • w pobliżu, będziesz mógł wrócić do domu po więcej wskazówek,
  • o niezbyt wysokim poziomie trudności zadań i terenu (nie wyższym niż 2), będziesz miał większe szanse ją znaleźć bez nadmiaru stresu,
  • niedawno znalezioną przez kogoś innego, więc jest szansa, że skrzynka nie została od tego czasu zniszczona.

Wyszukiwanie w serwisie internetowym

Przed rozpoczęciem wyprawy należy wybrać skrzynki, których będziemy szukać. Wyboru tego dokonujemy w serwisie internetowym, zawierającym bazę skrzynek.

Sposób korzystania z wyszukiwarki skrzynek w serwisie Opencaching PL opisany jest w artykule "Wyszukiwanie w bazie skrzynek Opencaching PL".

Zamiast wyszukiwarki można poszukać skrzynek na interaktywnej mapie skrzynek. Po kliknięciu na ikonę skrzynki można otworzyć stronę z jej opisem.

Podczas czytania opisu skrzynki warto zwrócić uwagę na umieszczoną u góry w postaci niebieskich i zielonych słupków informację o poziomie trudności zadania oraz poziomie trudności terenu. Skala jest pięciostopniowa, gdzie 1 oznacza najniższy poziom trudności, a 5 najwyższy.

Ostatni wpis do logu - czy skrzynka jest nadal aktywna?

W ostatniej kolumnie podane są informacje, kiedy dokonano ostatniego wpisu do logu skrzynki w serwisie. Jeśli nie było żadnego wpisu od bardzo długiego czasu, istnieje prawdopodobieństwo, że skrzynka jest nieaktywna.

Przeczytaj szczegóły dotyczące skrzynki

Gdy jedna ze skrzynek na liście wzbudzi Twoje zainteresowanie, kliknij na jej nazwę, a uzyskasz więcej szczegółowych informacji o niej. Poza standardowymi informacjami na temat skrzynki w serwisie, przeczytaj jej opis oraz zapoznaj się z ewentualnymi zdjęciami. Pozwoli to upewnić się, czy skrzynka jest tą, którą chciałbyś poszukiwać.

Często autorzy skrzynek podają dodatkową informację, która jest zakodowana. Wiele dodatkowych emocji daje zapisanie (nadal zakodowanej) wiadomości wraz z kluczem na kartce, którą zabiera się na poszukiwania w terenie. W momencie, gdy na miejscu ukrycia skrzynki pojawiają się trudności z jej odnalezieniem, można chwilkę odpocząć i rozszyfrować dodatkowe informacje. Dla tych, których ciekawość nie pozwala na taką zabawę, istnieje możliwość automatycznego rozszyfrowania treści. Pamiętaj jednak, że czasami dodatkowe informacje wręcz utrudniają poszukiwania.

Po stwierdzeniu, że jest to skrzynka godna Twojej uwagi, przewiń ekran w dół i przeczytaj logi pozostawione przez innych poszukiwaczy. Jeśli znajdziesz tam informacje o tym, że skrzynka mogła zaginąć, ulec zniszczeniu lub zawartość zamokła, spróbuj poszukać innej, gdyż te poszukiwania mogą nie być przyjemnym doświadczeniem. Jeśli wszystko brzmi dobrze, czas na wyprawę.

Szukanie skrzynki

Przygotowanie do wyprawy

Wybrałeś już skrzynkę i przygotowujesz się do jej poszukiwań w terenie.

Ponieważ zabawa polega na odkrywaniu (zarówno on-line jak i off-line), warto wcześniej zapoznać się z mapą okolicy miejsca, w którym będziesz poszukiwał skrzynki. Można wstępnie zapoznać się z okolicą, ukształtowaniem terenu, zaplanować dojazd, miejsce parkowania i dojście. Warto też wcześniej poczytać w Internecie lub przewodnikach o ciekawych miejscach w pobliżu, zabytkach, itp.

Przy niektórych skrzynkach pojawiają się komentarze poszukiwaczy o odnalezieniu skarbu bez pomocy odbiornika GPS. Aby zacząć zabawę, nie musisz wcale posiadać odbiornika GPS, często wystarczy telefon z GPS oraz odpowiednim oprogramowaniem, a niektóre skrzynki, tzw. "GPS Free", można znaleźć także bez jego pomocy.

Jeśli dysponujesz odbiornikiem, wprowadź współrzędne z opisu skrzynki. Spakuj dodatkowe narzędzia (rękawiczki robocze, śrubokręt, latarkę, zestaw naprawczy, długopis, itp.), jeśli przypuszczasz, że będą przydatne przy jej zdobywaniu. Nie zapomnij aparatu fotograficznego i gadżetów na wymianę po odnalezieniu skarbu.

Jesteś gotowy do wyprawy!

Znalazłem skrzynkę i nie wiem co dalej robić?

Przede wszystkim ciesz się!

Szukając skrzynek staraj się postępować ostrożnie, aby nie uszkodzić skrzynki, jej maskowania - a przede wszystkim otoczenia.

Pamiętaj, że nie zawsze jesteś sam pod czas podejmowania skrzynki.

Otwórz pojemnik i wyjmij logbook skrzynki. Wpisz do logbooka swój nick w serwisie internetowym. To najważniejsze!

Teraz możesz obejrzeć zawartość skrzynki. Możesz wymienić jeden fant na inny lub po prostu dołożyć coś od siebie.

Jeśli napotkasz i weźmiesz ze skrzynki GeoKreta, musisz zarejestrować jego zabranie. Zamknij skrzynkę, dobrze ją zapakuj i schowaj dokładnie w tym samym miejscu, w którym ją znalazłeś. Staraj się schować skrzynkę tak, aby nie było widać śladów Twojej działalności.

Po powrocie z wyprawy

W domu wprowadź odpowiednie wpisy do logu w serwisie, na którym zarejestrowana jest skrzynka. W tym celu należy się zarejestrować (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś), zalogować w serwisie, odnaleźć skrzynkę w bazie danych i kliknąć na link w prawym, górnym rogu "Wpis do logu". Na następnej stronie wypełnić formularz i zaznaczyć odnalezienie lub nieudaną próbę odnalezienia skarbu, podać datę poszukiwań i opowiedzieć o swojej przygodzie (warto podać w jakim stanie jest skrzynka, czy pojemnik nie jest uszkodzony itp.).

Zobacz także